Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

piekara114 najwcześniej po miesiącu drobne korzenie już widać.

A ja chciałam zapytać czy przy przesadzaniu do większej doniczki usuwacie trochę korzeni czy przesadzacie bez naruszania bryły korzeniowej?
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Witam. Mam problem z jedną odmianą fiołka. Fiołek rośnie w normalnej doniczce, podlewam tak jak inne fiołki, ale pomimo tego dolne partie liści są tak jakby bez "sił" - smętnie opadają, natomiast górna partia liści jest sztywna. Być może coś jest nie tak z korzeniami? na pewno go nie przelewam, ale od spodu widzę, że niektóre korzenie, które wychodzą od spodu doniczki są brązowe, wyglądają ma martwe. Za bardzo nie mam już pomysłów co mu może być. Przesadzić go do doniczki numer większej, czy odciąć nożem całą rozete i ukorzenić na nowo?
Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam. :D
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

To ja sugeruję, żebyś pokazał zdjęcia, zwłaszcza łodygi tych dolnych :)
Liście smętnie wisieć nie powinny..możesz też spokojnie wyjąć bryłę korzeniową z doniczki - nic mu nie będzie - i popatrzeć na korzenie. Najczęściej bryła je bardzo przerośnięta, ale liście powinny być ok..
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Wyciągnąłem fiołka z doniczki i prawie wszystkie korzenie były zdrowe. Korzenie tak przerosły doniczkę, że postanowiłem go przesadzić do nieco większej doniczki. Fiołka podleje jutro. Myślę, że owe więdnięcie było spowodowane zbyt małą doniczką. Przesadziłem go w bardziej przepuszczalne podłoże niż miał wcześniej.
Mam nadzieję, że wszystko będzie z nim ok.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Maciek13 pisze:Myślę, że owe więdnięcie było spowodowane zbyt małą doniczką.
Bardzo możliwe, zawsze możesz takie liście usunąć - ale wyłamać, nie ucinać.
Moim często przerzedzam liście, i nie dlatego, że nimi handluję :D I tak się muszę prosić, żeby ktoś je przygarnął, a najczęściej lądują w kompoście, traierom postrzyżyny to obowiąek :D

Zauważyłam u swoich, że po wyłamaniu jednego/dwóch najstarszych liści od razu zabierają się do pączkowania, a kwitną cały czas bez przerwy, raz słabiej raz mocniej, ale kwiaty mają na okrągło. Moje wytrzymują max 1 rok w tej samej doniczce, potem się duszą. Muszę przetestować usunięcie części korzeni, bo mi nikt na moje pytanie nie odpowiedział, czy tak można.
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Moim fiołkom skracam korzenie przy odmładzaniu- ucinam ok. połowę i sadzę głębiej szyjkę.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Dziękuje bardzo rena77, a boczki nacinasz pionowo czy nic nie robisz?
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Nic nie robię z boczkami
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

:wit Mam sporo maluszków rozmnożonych z listków w związku z tym chciałbym im pomóc doświetlający je. Czy mogę do tego celu użyć zwykłej żarówki energooszczędnej? Czy 4000K wystarczy?
Pozdrawiam :D

Wracając jeszcze do moich poprzednich postów jestem teraz na 100% pewny, że przelałem swojego fiołeczka. Znalazłem zdjęcie przelanego fiołka u jednej z naszych forumowych koleżanek. Dokładnie tak jak na zdjęciu listki dolne smętnie zwisają, a kwiaty były tak jakby "bez wody".
Obrazek
Teraz nie wiem co z nim zrobić. Oberwac dolne listki i go mniej podlewać, czy go wyjąć z doniczki, obciąć wszystkie korzenie i fiołka od nowa ukorzeniać w wodzie? Dodam, że młode listki są jędrne.
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

W przypadku przelanych skrętników/fiołków sprawdza się ( przynajmniej u mnie) wyjęcie ze doniczki i osuszanie na gazecie. Nie obcinaj korzeni, po prostu osusz podłoże. Listek możesz pobrać na wszelki wypadek.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

rena77 dziękuję :wit
Maciek13 pisze:Wracając jeszcze do moich poprzednich postów jestem teraz na 100% pewny, że przelałem swojego fiołeczka.
Maciek już Ci kiedyś pisałaam jak ratować viewtopic.php?p=6196010#p6196010 ale owiń też bryłę korzeniową ręcznikiem. Uratowałam w taki sposób fiołka koleżance. Stał ze dwa/trzy dni poza doniczką. Te smętnie wiszące liście będą na straty, możesz te najsłabsze już teraz usunąć, korzeni nie ruszaj.
edit
rena77 mnie ubiegła :)
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ok, dziękuję za odpowiedzi. Ma ktoś doświadczenie jak to jest z tymi żarówkami energooszczędnymi? Źle zrobiłem, żeby rozmnażać listki na jesień, dlatego chcę użyć tej żarówki, aby pomóc im rosnąć.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Maciek13 z żarówkami Ci nie pomogę, ale ja kolejny raz (teraz też) rozmnażam/ukorzeniam liście późną jesienią. W ubiegłym roku pod koniec listopada, pierwsze kwiaty miały w maju. Jedna odmiana była tylko ekspresowa, może miesiąc wcześniej??
W tym roku mam posadzone w ziemi od pierwszych dni listopada, przez miesiąc doniczki były pod workiem foliowym, teraz już poza, bo już 'czuję' że mają korzenie. Stoją na parapecie nad kaloryferem. I tyle, nic nie doświetlam, z ziemi jeszcze nic się nie wykluło. Ja akurat chwalę sobie jesień, bo wczesną wiosną startują b. szybko.
U Twoich są juz widoczne młodziaki czy tylko liść/matka ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”