Oczko Jacka

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Oczko Jacka

Post »

Jacek a masz może zdjęcie torfowiska po zalaniu wodą ? Czy sadziłeś w tym roku już jakieś rośliny ?
Fajnie wyglądałoby na takim torfowisku np bagno albo wełnianka .
Skrzynie pod torfem pełnią z pewnością funkcję rezerwuaru wody .
Dobrze byłoby zmodyfikować trochę np. wykopać zagłębienie w torfie ab mogła stać tam woda ?
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

Torfowisko wygląda zwyczajnie. Torf naciągnął wody i cały czas trzyma wilgoć. Próbowałem mech torfowiec posadzić ale efekt marny.
Na torfowisku dobrze rosną posadzone bagno, modrzewnica, żurawina i jedna sadzonka kapturnicy z supermarketu tak na próbę zobaczę jak przezimuje to dokupię takie odmianowe purpurowe i żółte.
Wełnianki mam w oczku. Widze że są dość ekspansywne więc do torfowiska dam sobie z nimi spokój.
Niestety torfowisko budzi zainteresowanie pieska który w nim kopie więc na okres zimowy obłożyłem siatką.
Zagłębienie w torfowisku jak pisałem o psie cały czas się pojawia. A tak z mojej inicjatywy ma zagłębienie na środku i w czasie dużych opadów widać tam wodę. Rośliny o mniejszym zapotrzebowaniu rosną po brzegach.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1052
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Oczko Jacka

Post »

No,no! Udało Ci się szkodnikku uzyskać świetny efekt jak na taką małą pompkę. Zaledwie niecały litr na sekundę, a strumyk jakby pracowała pompa ze 2 kW. Ponownie czapką do ziemi. Masz talent do kształtowania przestrzeni. Czy pompa siedzi w oczku?
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

Pompa zsunięta na dno na jakieś 120cm od lustra. Na zimę nie wyciągam z oczka. W tym miejscu pracuje teraz napowietrzacz. Aczkolwiek przy tych plusowych temperaturach chyba go wyłączę. Szkoda prądu. Cza być eko. Wrzucam parę ziarenek kukurydzy z puszki co jakiś czas dla rybek to dobry pokarm tonący.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1052
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Oczko Jacka

Post »

Na razie zima więc siedzę w AutoCadzie i planuję oczko. Mam takie pytanie... Czy mogę zrobić skarpy pod kątem 45 stopni? Czy nie za stromo? W portalach na ten temat doradza się 20 stopni max. No ale mam ziemię gliniastą więc dość mocno zwięzłą; może wytrzyma tę "stromiznę". Woda gruntowa mi nie grozi bo jest na 15 m głębokości. Jak sądzicie? Ryzykować te 45 stopni?
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

dziad_Jag pisze:Czy mogę zrobić skarpy pod kątem 45 stopni?
O jakie skarpy pytasz? Czy chodzi Ci o wewnętrzne nachylenie brzegów dna oczka czy o brzegi wokół?
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1052
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Oczko Jacka

Post »

Oczywiście chodzi mi o nachylenie wewnętrznych (podwodnych) ścian oczka. Te które okryje folia. Nie będzie ześlizgów?
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

Kąt ścian wewnętrznych możesz zrobić jaki chcesz. Mogą być nawet pionowe, szczególnie że pisałeś że masz glinę. Po napełnieniu oczka wodą wszystko trzyma nacisk wody. Im mniejsze nachylenie brzegów tym łatwiej je zaaranżować maskowanie brzegów folii, obsada roślinami. Przy 45 stopniowym nachyleniu nie będzie z tym problemu. Ważne żeby porobić półki.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1052
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Oczko Jacka

Post »

Jak myślisz? Zimy teraz byle jakie, więc może nie trzeba wkopywać się aż na 1,2 m? Może płytsze wytrzyma? Wiem, że według norm jest to standardowa głębokość instalacji wodnych, ale te normy tworzono gdy w zimie ziemia przemarzała nawet na metr w głąb. Teraz o takich zimach można sobie powspominać.
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

Zawsze uważam że im mniejsza powierzchnia oczka tym większa powinna być głębokość. Im mniej wody tym szybciej się ona wychładza.
A z oszczędnościami jest zazwyczaj tak że od przybytku głowa nie boli. Przyjdzie taka zima że zamrozi do dna.
W mojej starej części mam około 80 cm i nic się przez zimy nie działo, ale teraz po dołożeniu nowej części z 150 cm wszystkie ryby się tam przeniosły na zimę. Chyba im cieplej.
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

Wiosna powoli się rozkręca. W nocy -10 i oczko zamarza w dzień lód znika.
Napowietrzacz wyłączony. Filtr załączony. Przy nocnych przymrozkach wszystko ładnie działa.
Rośliny w strumyku powoli ruszają, żaby już też się wybudziły.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Woda przejrzysta, 1,5m dno widać.

Obrazek
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

Witam
Wiosna w pełni, wszystko pięknie rośnie.
Duże oczko i strumyk.
Wczesną wiosną
Obrazek
Teraz
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Małe oczko
Wczesna wiosna

Obrazek Obrazek Obrazek

Teraz

Obrazek Obrazek Obrazek

Wokół oczek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1052
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Oczko Jacka

Post »

Mogę tylko nisko schylić głowę przed mistrzem. ;:180
Moje plany oczkowe diabli wzięli przez tego wirusa wrednego. Może do jesieni uda mi się coś zrobić.... ;:223
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”