Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

ODPOWIEDZ
helhaim
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 gru 2019, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Napiszcie mi jeszcze, czy topsin można czymś domowej roboty zastąpić? Chyba nie do dostania na dziś, zwłaszcza po 18 ;:130
Korę z allegro zamówię, tylko jakiej gradacji najlepsza. 6-9, 9-12 czy obie wziąć i pomieszać?
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

helhaim pisze:czy topsin można czymś domowej roboty zastąpić?
Chcesz zaryzykować? Masz w domu nadmanganian potasu? tabletki, co wściekle barwią na fioletowo?
helhaim
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 gru 2019, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Niestety nie posiadam. Myślałem, że może jakaś cytrynka, ocet, płyn do naczyń. :roll: Trudno zamówię z allegro, chyba, że w obi znajdę. :lol:
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

W Obi Topsin powinieneś dostać.. i korę też, frakcja jak trzeba...i dużo :wink: Ja bym ci radziła kupić tą https://www.obi.pl/kora-ogrodowa/kora-o ... /p/2827418 . Odkazisz ją w Topsinie i będziesz mieć zapas dla nowego storczyka :D
W sumie wartość jeszcze nie przekroczy kosztu nowego storczyka :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

helhaim pisze:Napiszcie mi jeszcze, czy topsin można czymś domowej roboty zastąpić? Chyba nie do dostania na dziś, zwłaszcza po 18 ;:130
Korę z allegro zamówię, tylko jakiej gradacji najlepsza. 6-9, 9-12 czy obie wziąć i pomieszać?
Jak nie ma u Ciebie Obi, to dostaniesz w Castoramie, Leroyu i każdym sklepie ogrodniczym.

Frakcja zależy od wielkości doniczki. W przypadku małej lepiej użyć mniejszej frakcji. W przypadku standardowej fi 12, możesz zmieszać obie frakcje. Jak tak robię.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
helhaim
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 gru 2019, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Dzięki serdeczne za pomoc. ;:136 Jadę do obi. ;:333
Dam, znać co upolowałem i wrzucę fotki moich pozostałych dwóch falenopsisów do oceny.
A powiedzcie mi jeszcze jak odkazić taką korę topsinem? Do ręcznego rozpylacza roztwór i go?
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Daję ze 2-3 krople Topsinu na 1 litr wody. viewtopic.php?p=6189495#p6189495
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Czy miniaturkę falenopsisa reanimowaną w keramzycie można napoić roztworem Bioseptu?
Czy lepiej zwykłą wodą?
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Witaj Grażyna :wit

Myślę, że spokojnie możesz dodać troszkę do wody... Kiedyś wpadł mi w ręce ten środek i też go wypróbowałam na reanimowanych roślinkach.
Tylko, że ja go stosowałam dolistnie. Robiłam opryski albo przecierałam nasączonym wacikiem.

Szczerze powiem, że ja tam za wielkich efektów po tym nie widziałam. Najlepszym lekarstwem był i zawsze będzie CZAS.
Słabe i młode rośliny potrzebują naprawdę dużo czasu, żeby odzyskać siły i znów wyjść na prostą.

I tego właśnie życzę Twojej miniaturce :wink:
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Właśnie Monia poruszyła istotną kwestię, jeśli reanimowany storczyk ma mało korzeni albo dopiero ich zaczątki, to używamy oprysku dolistnego takimi preparatami. Oczywiście ja bym potraktował Biosept jako coś uzupełniającego, a za główny preparat wybrał odpowiedni nawóz. Osobiście używam w tym celu Petersa, ale można też próbować z Asahi albo jakiś inny im podobny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. :D

Obrazek Obrazek
Moja miniaturka na 5 korzonków o długości od 1 cm do 4 cm, więc myślałam o podlaniu jej Bioseptem (Asahi pewnie jest lepsze i silniejsze, ale go nie posiadam).
Czy w okresie reanimacji mogę podlać moją miniaturkę nawozem mineralnym lub Petersem? Czy lepiej to zrobić później, gdy roślina trochę się wzmocni?
Pozdrawiam
G.
renia1976
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 sty 2020, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Ja posiadałam u siebie storczyka i umarł w ciągu kilku dni (słabe warunki, brak naświetlenia). Zaniosłam go do swojej córki, postawiła na parapecie, kilka dni i kwiatek odżył, zmartwychwstał :)
kot_ogrodowy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 25 lut 2015, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Cześć! ;:7 We wrześniu otrzymałam kwitnącego Phalaenopsisa, który zdążył powtórnie zakwitnąć. Zmarniał, kiedy go przelałam i zgnił system korzeniowy.
Wyjęłam go z doniczki i ucięłam to, co do czego byłam pewna, że jest do wycięcia. Pozostały mu trzy korzenie, które chyba i tak są już do niczego (?) oraz dwa liście, z których jeden wygląda zdrowo, a drugi od dwóch dni robi się coraz bardziej żółty i jest odwodniony.
Przeczytałam o metodzie ratowania storczyka nad wodą i umieściłam go nad miseczką tak, by korzenie dotykały wody, natomiast roślina nie. Próbowałam też delikatnie zraszać liście, uważając, by nie zalać stożka wzrostu.
Od wyjęcia z doniczki storczyk wygląda coraz gorzej, dwa krótsze korzenie zaschły, brzydko pachnie z bliskiej odległości. Najdłuższy korzeń wygląda zdrowo na końcu, ale przy pniu już nie i chyba żaden korzeń już nie dostarcza wody roślinie. Obawiam się, że cały storczyk gnije.
Czy jest jeszcze jakaś szansa na ratunek? Jeśli tak, co mam zrobić?

Proszę o pomoc, ponieważ storczyk ma dla mnie dużą wartość sentymentalną. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi! :D

Zdjęcia biedaczyska:
(te części liścia, które są jasne, są bardziej żółte w rzeczywistości i cały wygląda bardziej marnie. W tym miejscu, gdzie zżółknięty liść łączy się z pniem, jest zmarszczone ciemniejsze miejsce, jakby liść też gnił)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”