Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mi się nie podoba ziemia w której ona rośnie. Powinna być bardzo przepuszczalna i zapewniać dobrą cyrkulację powietrza, czyli drobniuteńka kora+perlit+żwirek kwarcowy, tak ok 1:1:1. Podlewasz roślinę podobnie jak storczyk phal. Wg mnie ona jest albo przelana, albo ma w korzeniach za dużo wilgoci.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zgadza się, podłoże do wymiany. Postaw ją też bliżej okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dooomiiin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 cze 2019, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czyli nie jest przelana, albo za mało wody nie ma?
Kurde dziwi mnie, że dopiero teraz reaguje na to podłoże, bo kupiłem ją w maju i od razu przesadziłem w to podłoże, tzn. jest to ziemia uniwersalna z drenażem z keramzytu. Do tej pory było wszystko w porządku.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bo kupione rośliny przez kilka miesięcy lecą na różnych odżywkach i nawozach faszerowanych przed zakupem przez producentów. Po tym czasie, kiedy z czasem one się wyczerpują, na roślinie wychodzą wszelkie błędy uprawowe i pielęgnacyjne. Zwykle dzieje się w okresie jesienno-zimowym, kiedy rośliny nie mają tyle energii co w okresie intensywnego wzrostu, czyli wiosna - lato.
W odległości 2 metrów roślina dostaje zaledwie kilkanaście % natężenia światła co przy oknie. W takich warunkach zaczyna się po prostu wegetacja, zwłaszcza teraz kiedy jest krótki dzień i niedobory światła...
A światło to dla roślin podstawa prawidłowego rozwoju, o fotosyntezie każdy z nas uczył się w szkole...
Oczywiście też, że nieprawidłowe podłoże wpływa też na przelanie co też mogło się stać w tym wypadku.
Podsumowując: nieprawidłowe podłoże, stanowisko i podlewanie - podstawowe błędy uprawowe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

dooomiiin błędy w uprawie wychodzą u pachiry po dłuższym czasie. Twój przypadek jest klasyczny. Znalazłam Tobie bardzo dobry link z fachowymi poradami wyprowadzenie rośliny, która jest już w gorszym stanie niż Twoja. Przeczytaj na spokojnie, wszystko podane jest jak na tacy. Zwróć też uwagę na jakość wody do podlewania i typ nawozu https://www.houzz.com/discussions/14852 ... e-problems
dooomiiin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 cze 2019, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję bardzo, zastosuję się do Waszych rad na pewno. Mam jeszcze jedno pytanie: jaką ziemię mam zastosować? Obecnie mam tu zwykłą ziemię uniwersalną z drenażem z keramzytu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wystarczy taka sama ziemia, tylko musisz dodać do niej rozluźniacz (żwirek albo perlit), tak 3:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja bym bardziej rozluźniła - wykorzystaj ziemię, w której rośnie, bo teraz w sklepie nie dostaniesz dobrej, może być zarobaczona i stęchła. Tak na ok 50% tej ziemi daj 50% w równej części perlitu, żwirku kwarcowego i kory sosnowej. Korę rozbij młotkiem na bardzo bardzo drobno. Na dnie doniczki keramzyt.
I w miarę możliwości rozpleć pędy.
dooomiiin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 cze 2019, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dobrze. Dziękuję bardzo za pomoc.
urszula18
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 gru 2019, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Umierająca pachira (butelkowiec), POMOCY!!

Post »

Dzień dobry wszystkim. Kilka dni temu odziedziczyłam taką oto wielka pachire, jednakże bardzo zaniedbana. Jak ją uratować? Co może być przyczyna plam na liściach i wysychania? Przesadzać ją teraz czy czekać na wiosnę? Co z podcinaniem? Pomocy, chciałabym zapobiec jej ewentualnego obumarcia. Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zacznij od lektury wątku do którego przeniosłem Twój post. Znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

W każdym razie jest przelana, wskutek nieprawidłowego podłoża oraz podlewania.
Schnięcie końcówek liści jest od zbyt suchego powietrza.
Doniczkę postaw na podstawce, a nie wsadzaj do osłonki.

Na wiosnę ją przytnij.

Następnym razem korzystaj uprzednio z wyszukiwarki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
urszula18
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 gru 2019, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Przesadzać ją teraz czy dopiero na wiosnę? Doniczka jest bardzo mała i aż mi szkoda tej roślinki ;:174
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Skoro coś się dzieje, to teraz. Trzeba też sprawdzić stan korzeni. I ostrożnie z podlewaniem, wierzchnia warstwa ziemi powinna delikatnie przeschnąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”