Lampy do doświetlania roślin

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Lampy do doświetlania roślin

Post »

Nawet jeśli mamy lampę sodową za darmo, to dochodzi koszt energii elektrycznej, około 1 zł za kilka godzin dziennie razy 30 i wychodzi niezły rachunek za prąd w ciągu miesiąca. Najlepszym wyjściem jest duże okno i słońce, tylko zimą można trochę doświetlić, aby roślinki nie padły od pochmurnych krótkich dni.
Awatar użytkownika
natalucha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 sty 2012, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lampy do doświetlania roślin

Post »

Witam!
Jestem totalnym laikiem i w zasadzie pytam w imieniu narzeczonego. Otóż ma on pięknego fikusa w stylu Bonsai. Od czasu przeprowadzki zaczął on gubić liście. Początkowo myśleliśmy, że to konsekwencja zmiany miejsc, jednak stwierdziliśmy, że może to być wina bardzo małego doświetlenia pomieszczenia. Na parapecie stać nie może- tam marźnie, a w głębi pokoju nie ma wystarczającej ilości światła. Moje pytanie brzmi- czy można w jakiś sposób doświetlić drzewko? Jeżeli tak, proszę o radę w jaki sposób to zrobić. Pozdrawiam :wit
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Lampy do doświetlania roślin

Post »

W normalną lampkę zamontować świetlówkę 15-20W energooszczędną o barwie 6500K.
Ja kupiłem w elektronicznym świetlówkę energooszczędną PHILIPS 18W o barwie 6500k za 20zł. Rośliny mają się dobrze. Z pewnością fikusowi wystarczy, doświetlając 12godzin dziennie płace miesięcznie za to doświetlanie 5 zł.
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
LightAtDawn
100p
100p
Posty: 138
Od: 30 wrz 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lampy do doświetlania roślin

Post »

poczytałam kilka wątków o doświetlaniu... ale jakoś dalej nie jestem pewna...

mam wolne pomieszczenie, w którym zamontowane są 3 długie świetlówki (jarzeniówki) - pod sufitem,
takie całkiem zwyczajne "świetlówki dzienne" 40W

czy pomidorki i dyńki będą zadowolone z takiego doświetlania?
czy nie zrobi im to różnicy?

czy, jeśli miały by być zadowolone,
to wystarczy że będą stały na stole, czy lepiej je wyżej podsadzić - bliżej lamp?
regulamin
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Lampy do doświetlania roślin

Post »

Może trochę to pomoże, ale nie bardzo, gdyż dzienne świetlówki mają za niską barwę światła (2300K), a optymalna to (6500K). Możesz spróbować, ale za bardzo to się opłacać nie będzie. Jeżeli chcesz je trzymać tylko pod tym światłem to pomidory będą bardzo bardzo wolno rosnąć, a jeżeli tylko doświetlać z udziałem światła dziennego, słonecznego to jak najbliżej okna i do tego świetlówki można dać, ale jak wspomniałem jest to nie opłacalne, lepiej kupić jedną, a przeznaczoną do takich celów, niż świecić trzema, które dadzą mniej od tej jednej.
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 218
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Lampy do doświetlania roślin

Post »

Jak myślicie jaka to barwa światła
Obrazek
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”