Truskawki - cz.5

Drzewa owocowe
Zablokowany
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8509
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

:wit Teraz spokojnie możesz pryskać perz , nie jest za póżno .
Mam w planach nowe nasadzenia i też planuję na okryte tkaniną zagony .
Jest jednak kilka problemów , a mianowicie krety , nornice , mrówki , uwielbiają
takie przykryte miejsca . ;:222
Po drugie truskawka póżna Malwina obowiązkowo bez przykrycia , bo wiadomo
przykrycie gleby przyspiesza dojrzewanie owoców .
Zastanawiam się czy nie zrezygnować z zagonów i sadzić na płasko ? W tym
roku u mnie straszna susza a zagony osuszają glebę . Nie lepiej będzie na płasko ?
Toolpusher , faktycznie krzyżowe powinny być sadzone za płotem .Mączlik je uwielbia ,
mszyca i inne gady też . Zastanawiam się czy całkowicie z kapustnych nie zrezygnować . ;:174
Awatar użytkownika
lorraine
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 7 cze 2019, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Odnośnie sadzenia blisko malin, to mam część moich truskawek posadzonych niecały metr od malin, nie miałam wtedy wiedzy i nie polecam tego.
Odrosty korzeniowe malin wyrastają między truskawkami, co osłabia krzaczki truskawek. Trzeba usuwać te odrosty, a wybijają nawet pod agrowłókniną.

Całkiem możliwe, że moje ?no name? owocujące w połowie czerwca to nie jest Florence. Tak więc nie wiem co mam za truskawki... :wink:
Pozdrawiam! Magda
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8509
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

U mnie Florence tak właśnie owocowała , tzn w drugiej połowie czerwca .
Pewności też nie mam , że miałam Florence .
Lorraine ,uprawiasz truskawki na tkaninie a to znacznie przyspiesza dojrzewanie
owoców .
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Na jesieni 2018r zacząłem przygodę z truskawkami. i chciałbym podzielić się kilkoma spostrzeżeniami.

W październiku 2018 posadziłem swoje pierwsze truskawki, 30szt od znajomej, następnie w innym miejscu pod koniec marca 2019r 20szt sadzonek doniczkowych a następnie na sam koniec kwietnia- 7 gatunków z sadzonek frigo (ok 100szt).

Na podstawie tych nasadzeń mogę napisać:
1) nie opłaca się brać sadzonek od "sąsiada", truskawki zasadzone jesienią 2018 roku praktycznie nie owocowały i ogólnie porosły małe krzaki
dałem im jeszcze szansę i zobaczę co będzie w 2020r
2) sadzonki doniczkowane (bardzo malutkie w mini paletach po 10szt) ładnie się przyjęły i zaczęły nawet kwitnąć (kilka kwiatków na krzaku), błędem było nie oberwanie kwiatów bo truskawek było niewiele a krzaki średnio urosły ale w przyszłym roku powinienem mieć z nich pociechę
3) sadzonki frigo - są rewelacyjne i jak będę kupował następne sadzonki to tylko frigo, rzeczywiście szybko zaczeły rosnąć i po ok. 4 tygodniach zaczęły kwitnąć (miałem sadzonki klasy A i A+) a pierwsze truskawki jadłem w połowie czerwca. Porosły duże krzaki którym pod koniec lipca obciąłem stare liście. Krzaki wypościły nowe liście i jeszcze bardziej się rozrosły. Pomimo że sadziłem w rzędzie sadzonkę od sadzonki w odległości 45cm(żona marudziła że za rzadko) to Elkat, Markat, Pandora, Panon porosły tak że liście sadzonek w rzędzie się stykały.

Podsumowując: dobre sadzonki to podstawa

Jeśli chodzi o koszty:
1) sadzonki od sąsiada za darmo
2) sadzonki doniczkowane: 2zł\szt
3) sadzonki frigo: 1,20zł\szt

Teraz truskawki ładnie przygotowały się do zimy. Trzymajcie kciuki aby dobrze przezimowały.
Pozdrawiam Paweł
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8509
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

:wit Nie zgodzę się z tym , że brać od sąsiada nie warto . Ode mnie biorą i na moje nieszczęście
innym polecają . Oczywiście to żart . Dla mnie najważniejsza jest odmiana jakiej poszukuję .
Aktualnie szukam odmiany Dipred , żródło obojętne .
Brodos , ja swoje nowe nasadzenia zamierzam okryć by ułatwić im przezimowanie .
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Witam, ja swoje truskawki NN mam od sąsiada, wydaje mi się że podstawa to dorodne sadzonki ja takie dostałam, polecam w jednym dołku sadzić po dwie trzy sadzonki i przy sadzonkach wsadzac po dwie cebulki dymki, robię tak od dłuższego czasu i nie mam wypadów, cebulka chroni przed podziemnym szkodnikami :D przynajmniej u mnie
Obrazek
Tak wyglądały wiosną z jesiennego sadzenia
pozdr Dorota
Moje storczyki
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - cz.5

Post »

dorela U mnie w ogródku sadzenie po 2 sadzonki w dołku się nie sprawdziło. Tak bardzo się rozkrzewiły, że w następnym roku obawiałam się o choroby grzybowe z powodu ścisku. Wyrwałam co drugi i się udało bez chemicznej interwencji. Ale więcej tak nie posadzę. Cebulkę jak posadziłam w pierwszym roku razem z truskawkami, to mi ją robaki zjadły. Pewnie dlatego że cebula nie powinna być sadzona w pierwszym roku na oborniku. A ja daję tego sporo przed posadzeniem truskawek.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Obrazek

To są krzaki truskawek sadzone 30 kwietnia 2019 w odstępach 45cm w rzędzie i 70cm pomoiędzy żędami z sadzonek frigoi klasy A lub A+
Gdybym zasadził dwie w jednym dołku to chyba byłoby im za ciasno :idea:

-- 5 gru 2019, o 18:17 --

Zamiast cebuli sadzę pomiędzy truskawkami czosnek i to się sprawdziło u mnie. Jesienią zasadziłem koło truskawek czosnek ozdobny i wiosną zobaczę czy ten pomysł się sprawdzi :D
Pozdrawiam Paweł
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8509
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

:wit W pierwszym roku po posadzeniu kiedy krzaczek jest jedno koronowy to
może być w porządku . W drugim czy trzecim koron przybywa i co wtedy ?
Zagęszczenie sprzyja chorobom , a owoce mogą drobnieć i będzie ich mniej .
Ja na wypadek wypadnięcia zostawiam sobie z boku kilka krzaczków .
Sadzić rzadko , to polecam . ;:333
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Pierwszy raz sadziłem truskawki a do tego frigo więc jestem bardzo zaskoczony bo moje truskawki już po 4 miesiącach wytworzył kilka koron.
Nie mogę doczekać się wiosny żeby przekonać się jak będą owocować na 100%
Pozdrawiam Paweł
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8509
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Miałam kiedyś frigo , już nie pamiętam jaką odmianę . Jedną z zalet jest to , że można
mieć owoce np. w sierpniu . Należy sadzonki posadzić pod koniec maja lub na początku czerwca .
Podobał mi się też silny system korzeniowy sadzonek i chyba żadna nie wypadła . ;:333
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

U mnie było tak samo. Wszystkie się przyjeły a do końca lipca nie były podlewane bo nie miałem jeszcze wody na działce.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Re: Truskawki - cz.5

Post »

brodus, piękne krzaki ;:215
Moje, aż tak się nie krzewią, myślę że dużo zależy też od odmiany, moje NN dają radę w ciasnocie, jesienią dosadzalam, ale już trochę większe odstępy między rzędami w dołkach jednak po trzy sadzonki, moje przy tej suszy w Wlkp to prędzej wyschną niż złapią grzyba, Telimenko z obornikiem nie przesadzam z nawozami też, biorę co matka natura daje, a te małe truskaweczki najsłodsze i najlepiej smakują prosto z krzaka :D
pozdr Dorota
Moje storczyki
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”