Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Nigdy nie dodawałam topsinu do miedzianu, a oprysk miedzianem wczesną wiosną jest wg mnie konieczny.
W starej karcie rejestracyjnej topsinu była nawet taka uwaga by go nie łączyć z miedziowymi. Po kilku latach z karty rejestr. ta uwaga zniknęła przy odnowieniu rejestracji, nie wiem co się nagle zmieniło. Topsinem pryskam pestkowce p-ko moniliozie gdy zaczynają kwitnąć, zgodnie z programem. Szczegółów Ci nie podam bo "program ochrony drzew owocowych" mam na działce.

Kamil, na pierwszym zdjęciu ta czereśnia żółto- czerwonawa w prawym, dolnym rogu to prawdopodobnie Vega- bo taką mam na działce.
Pozdrawiam! Gienia.
emek13
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 kwie 2019, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gdzieś między Łodzią a Kaliszem

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

gienia1230 pisze:Nigdy nie dodawałam topsinu do miedzianu, a oprysk miedzianem wczesną wiosną jest wg mnie konieczny.
W starej karcie rejestracyjnej topsinu była nawet taka uwaga by go nie łączyć z miedziowymi. Po kilku latach z karty rejestr. ta uwaga zniknęła przy odnowieniu rejestracji, nie wiem co się nagle zmieniło. Topsinem pryskam pestkowce p-ko moniliozie gdy zaczynają kwitnąć, zgodnie z programem. Szczegółów Ci nie podam bo "program ochrony drzew owocowych" mam na działce.

Kamil, na pierwszym zdjęciu ta czereśnia żółto- czerwonawa w prawym, dolnym rogu to prawdopodobnie Vega- bo taką mam na działce.
Zgadza się tak było, lecz ostatnie badania wykazują dużo lepsze wyniki w połączeniu preparatów tylko że nie podana jest proporcja.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

gienia1230 Dzięki serdeczne. Wszystkie owoce są z jednego drzewa.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Możesz podrzucić link do tego artykułu? To mnie zastanawia, bo wprawdzie nie jestem fachowcem, ale wiem, że topsin jest środkiem systemicznym i roślina go wchłania, preparat krąży w roślinie. Wczesną wiosną, gdy robię opryski miedzianem, drzewka jeszcze sobie drzemią, nooo może co niektórym nabrzmiewa to i owo, jakiś pączek ale nie ma liści, soki zaczynają krążyć , no więc w jaki sposób topsin zmieszany z miedzianem zostanie spożytkowany (miedzian jest tylko kontaktowy)? Owszem, on działa nie tylko interwencyjnie ale również zapobiegawczo, tylko jak zostanie wchłonięty? Przez korę? :wink: Oczywiście, obydwoje myślimy o wiosennym oprysku a nie w pełni wegetacji?!

Kamil, u mnie Vega nigdy nie doczekała takiej dojrzałości jak na Twoim drugim zdjęciu. Zostaje pożarta i to na wyścigi. :D :roll:
Pozdrawiam! Gienia.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

A jest gorzkawa, gdy dopiero zaczyna się czerwienić?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Pytałam, nikt nie pamięta, ja też nie pamiętam. Ale pamiętam, że dopytywałam się siostry, czy to na pewno Vega bo owoce tez były całe czerwone a nie tylko żółte z czerwonym rumieńcem i tych żółtych było niewiele. Z opisu coś mi się kołatało, że ma być żółta z rumieńcem.
Pozdrawiam! Gienia.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Malonowa oberlandzka też zasadniczy kolor ma żółty, a pokryta jest całkowicie rumieńcem. Ale W takim razie oznaczę jako Vega, a nie jak było na paszporcie Buttera czerwona, dzięki temu ładnie zawęża mi się lista odmian z których muszę oznaczyć inny zabytek, ale to za kilka lat dopiero :roll: bo mam roczny naszczep.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Buttnera czerwona jest późniejsza, owocuje w VII tygodniu, to tak około połowy lipca - zależy od regionu Ale na podstawie obrazka - na pierwszy rzut oka można się pomylić. :D
Pozdrawiam! Gienia.
emek13
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 kwie 2019, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gdzieś między Łodzią a Kaliszem

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

gienia1230 pisze:Możesz podrzucić link do tego artykułu? To mnie zastanawia, bo wprawdzie nie jestem fachowcem, ale wiem, że topsin jest środkiem systemicznym i roślina go wchłania, preparat krąży w roślinie. Wczesną wiosną, gdy robię opryski miedzianem, drzewka jeszcze sobie drzemią, nooo może co niektórym nabrzmiewa to i owo, jakiś pączek ale nie ma liści, soki zaczynają krążyć , no więc w jaki sposób topsin zmieszany z miedzianem zostanie spożytkowany (miedzian jest tylko kontaktowy)? Owszem, on działa nie tylko interwencyjnie ale również zapobiegawczo, tylko jak zostanie wchłonięty? Przez korę? :wink: Oczywiście, obydwoje myślimy o wiosennym oprysku a nie w pełni wegetacji?!

Kamil, u mnie Vega nigdy nie doczekała takiej dojrzałości jak na Twoim drugim zdjęciu. Zostaje pożarta i to na wyścigi. :D :roll:
Proszę bardzo,https://www.sumiagro.pl/laczne-stosowan ... -i-drewna/ tu akurat odniesieniu do parcha jabłoni ale mam też zapis w wydawnictwie Hortpress autorstwa Barbary Błaszczyńskiej pt. Uprawa czereśni i tu jest napisane: rany po cięciu formującym i nacinaniu nad pąkami pryskać roztworem miedzianu z dodatkiem Topsinu...ale ile tego dodatku już nie napisali.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

OOoooo, no tośmy się nie zrozumieli. ;:oj Nie doczytałam, tak to jest jak się jednym okiem ogląda serial a drugim Ipada. :wink: TY piszesz o zabezpieczeniu ran po cieciach a nie o opryskach całych drzew. Do smarowania ran najlepiej użyć sztucznej kory z domieszką miedzianu lub topsinu. Do smarowania pestkowców biorę miedzian a do ziarnkowych biorę topsin. Ta sobie wydumałam a czy słusznie to nie wiem. To już sam musisz zdecydować.
Pozdrawiam! Gienia.
emek13
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 kwie 2019, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gdzieś między Łodzią a Kaliszem

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Bardzo dobrze wydumałaś,taka jest też rada fachowców, miedzian na pestkowce, topsin na ziarnkowce, ja do ran mam Funaben 03PA. Wracając do zagadnienia i Twojego pytania o źródło to w książce jest to dokładnie ujęte tak: "zawsze po cięciu wykonujemy wiosenne zabiegi preparatami miedziowymi z dodatkiem Topsinu" więc ujęte jest to jako zabieg miedziowy przeciwko infekcji rak.bakt. stąd stwierdzenie że miedzian z Topsinem można łączyć a o to chyba chodziło na początku dyskusji... W nadchodzącym sezonie będę formował drugie piętra i nacinał pąki w pierwszych piętrach tam gdzie brakuje mi konarów,więc będę chciał zastosować taką mieszankę ale wciąż nie mam informacji ile tego topsinu dodać...Znajdę, kwestia czasu.
Drugie pytanie czy taki dodatek Topsinu traktowany ma być jako pełny zabieg Topsinem, który to może być zrobiony tylko raz w sezonie i wyklucza go dalej z programu ochrony?..
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Będziesz go używał do smarowania ran jako domieszka, sadze , ze to nie przeszkadza w dalszym stosowaniu. zreszta przeciwko moniliozie nie masz za bardzo wyboru. Topsin i to kilka razy w sezonie o ile pamietam.
Pozdrawiam! Gienia.
emek13
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 kwie 2019, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gdzieś między Łodzią a Kaliszem

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

gienia1230 pisze:Będziesz go używał do smarowania ran jako domieszka, sadze , ze to nie przeszkadza w dalszym stosowaniu. zreszta przeciwko moniliozie nie masz za bardzo wyboru. Topsin i to kilka razy w sezonie o ile pamietam.
No nie, będę pryskał cieczą całe drzewa, a do walczenia z monilom troche jest więcej środków :wink: https://www.youtube.com/watch?v=NY5MMUHvo1o
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”