Czym nawozić pomidory-cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Maciej39 - doglebowo przez cały rok ten sam nawóz?
Przecież w różnych okresach wzrostu rośliny potrzebują mikro i makroskładniki w różnych kombinacjach i ilościach.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Nie za bardzo wiem jak. Rodzajów nawozów jest multum. Trudno się w tym połapać. Na początku przed sadzeniem nawożę obornikiem, potem przy owocowaniu idzie raz w tygodniu połowa dawki zalecanej doglebowo Magicznej Siły Substrala lub Plonvit Kali. Okresowo dolistne wapń z borem. W tym roku na plony i smak nie narzekałem
Babcia Ala
50p
50p
Posty: 58
Od: 8 gru 2019, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie, wieś w powiecie cieszyńskim

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Przeczytałam cały ten wątek, chociaż w pewnym momencie myślałam, że nie przebrnę dalej, wnioski dla mnie:
-nie będę stosować nawozów nieorganicznych doglebowo, to dla mnie za trudne, mam skojarzenie z gospodarką hormonalną u ssaków, dodasz jednego, drugi robi się niedostępny, a trzeciego naraz robi się w nadmiarze, chociaż go nie dodałeś, ale nagle się "ujawnił'; dopuszczam nawożenie dolistne=interwencyjne oraz sól gorzką, bo z magnezem u pomidorów nie radzę sobie, a sypać Dolomitu w nieskończoność nie można
-póki wszystko rośnie przyzwoicie, badania gleby wykonywać nie będę, jestem amatorem i nie narzekam na brak zajęć, a i tak nie poradziłabym sobie z uzupełnieniem braków
-myślę, że przy tych wszystkich rozważaniach, trzeba pamiętać o rodzaju gleby, ja mam glebę ciężką, łatwo zaskorupiającą się, potocznie u nas zwaną szarką, jak mokra to ciemna, jak sucha to szara, ale ciężka gleba jest raczej zasobna i składniki nie wypłukują się tak łatwo, jak z lżejszej gleby
-kiedyś dawałam obornik pod pomidory jesienią i dawno temu z tego forum dowiedziałam się, że mam pomidory wegetatywne i one oczywiście chorowały
-mam 4-polówkę, tj. obornik daję raz na 4 lata pod kapustne, ogórki i selery, pomidory powinny rosnąć w drugim roku po oborniku, ale po kapuście nie chcą rosnąć (obserwacja własna), po ogórkach nie bardzo podobno lubią, selery sadzę w kapuście, bo one się lubią i widzę tej sympatii efekty, ale też odpada z powodu kapusty, więc sadzę pomidory w 3 roku po oborniku i daję do dołków obornik (czasochłonne, mam co roku około 60 krzaków), a one różnie sobie w tym rosną i ciągle biegam podlewać jakimiś "specyfikami" lub z opryskiwaczem, więc wymyśliłam dla "żarłoków," w zeszłym roku na wiosnę, zasiać jako przedplon peluszkę z bobikiem. Pomidory wreszcie od strony azotu wyglądały dobrze, jakiś czas szalała SZW, ale rok był trudny-susza i gorąc, miałam pomidorowy zawrót głowy, jak nigdy przedtem.
Po lekturze wątku mam poważne wątpliwości, czy w tym roku znowu wysiać przedplon, czy aby nie przedobrzę, może to przypadek, że w zeszłym roku tak się udały? Co myślicie zasiać ten przedplon czy nie?
P.S. Ogólnie to cel tego wątku jest dobry, ale w pewnym momencie strasznie się w nim "porobiło".
Alicja
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Świętą zasadą, aby ziemia była możliwie urodzajna jest sianie jakiegoś zielska jako przedplon, śródplon i poplon. Im więcej urośnie tym lepiej, bo mniej składników ulegnie wypłukaniu a po zaoraniu więcej próchnicy wytworzy się w glebie. Ale trzeba pamiętać, że poza azotem u roślin motylkowych inne pierwiastki pobierane są z gleby i przy intensywnej uprawie co roku je wynosimy a więc trzeba je uzupełniać, aby nie wyjałowić ziemi. Rośliny motylkowe moim zdaniem są trochę przereklamowane, bo co prawda mają zdolność wiązania azotu z atmosfery, ale im go więcej w glebie to wiążą go mniej. Ja stosuję jako poplon mieszankę słonecznika, kukurydzy i grochu polnego. Jako przedplon żyto wysiewane jesienią i na wiosnę zasilane azotem. Kukurydza pastewna to dobra roślina wskaźnikowa niedoborów, bo jest bardzo żarłoczna a niedobory dobrze sygnalizuje i rośnie jak szalona na 3m. Lepiej aby rosły chwasty niż nic, bo ziemia ulega erozji. Bez obaw zielonką przeoraną nie da się przenawozić.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Babcia Ala
50p
50p
Posty: 58
Od: 8 gru 2019, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie, wieś w powiecie cieszyńskim

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Wielkie dzięki Jacku, miałam obawy po przeczytaniu tego wątku, przed lektura nie.
Alicja
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

jeśli pogoda pozwoli to chcę wysiać pod koniec lutego lub początek marca jako przedplon peluszke. Jest szansa że odpowiednio urośnie do początku maja tak aby przekopać ją i wsadzić pomidory?
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Brodus, polecam Ci zapoznanie się ze :arrow: Spisem treści w uprawie warzyw
część poświęcona Warzywom i Pomidorom.

Znajdziesz tam tematy, które Cię interesują i znajdziesz tam również odpowiedzi na swoje pytania.
Te problemy są poruszane nieustannie i niewskazane jest, aby w kółko powielać te same informacje.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Pozwolę sobie zabrać głos i przypomnieć, że takie rośliny jak peluszka czy kukurydza to rośliny ciepłolubne i przymrozek je zabija. Z innej beczki, jeśli chodzi o nawożenie pomidorów przedplonową rośliną to u mnie jedynie żyto z jesiennego siewu zdążało wyrosnąć na rozsądną wielkość. Nawet takie zimnolubne jak gorczyca czy facelia były sporo mniejsze.
Zaproponowałbym inna formę nawożenia pomidorów w przypadku braku przedplonu. W połowie maja należy ściąć pokrzywy, trawę lub inne zielsko, posiekać drobno i umieścić w dołkach pod pomidory przesypując to cienką warstwą ziemi.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Stosuję ten sposób z niewielką modyfikacją.
Liście pokrzyw posypuję delikatnie mocznikiem.
Inaczej potrzebny do rozłożenia ich azot zostanie pobrany z podłoża. :wink:
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Do mnie właśnie przyjechał obornik koński. Będzie min pod pomidory :heja


Obrazek
Pozdrawiam Paweł
Babcia Ala
50p
50p
Posty: 58
Od: 8 gru 2019, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie, wieś w powiecie cieszyńskim

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

brodus pisze:jeśli pogoda pozwoli to chcę wysiać pod koniec lutego lub początek marca jako przedplon peluszke. Jest szansa że odpowiednio urośnie do początku maja tak aby przekopać ją i wsadzić pomidory?
Na tej stronie u góry opisuję swoje poczynania w tym względzie: '...więc wymyśliłam dla "żarłoków," w zeszłym roku na wiosnę, zasiać jako przedplon peluszkę z bobikiem. Pomidory wreszcie od strony azotu wyglądały dobrze, jakiś czas szalała SZW, ale rok był trudny-susza i gorąc, miałam pomidorowy zawrót głowy, jak nigdy przedtem." Zasiałam to, gdy tylko dało się wyjść w pole, maj był mokry i zimny, pomidory można było u mnie sadzić dopiero początkiem czerwca, a przedplon miał wtedy około 50-70 cm wys. Ponieważ brodawki na korzeniach pod wpływem słońca i wiatru ulegają zniszczeniu, nie przekopywałam całego tego bałaganu, tylko skosiłam rękami w miarę jak sadziłam pomidory i ściółkowałam tą częścią nadziemną, a korzenie pozostały w ziemi i z nich stopniowo uwalniał się azot. W tym roku ktoś tu na forum (nie pamiętam kto) zasugerował mieszankę peluszki z wyką jarą.

toldi
facelia absolutnie nie jest zimnolubna, rozpoczyna kiełkowanie już w temp. 2-3 st.C, jednak najlepiej rozwija się w optymalnej temperaturze wynoszącej 8?15 st.C, wyrośnięta jesienią wytrzymuje krótkotrwałe przymrozki do -6 st.C, natomiast peluszka: "groch wysiewamy bardzo wczesną wiosną, nawet w okolicy 10-15 III (najdalej p. IV). Nie należy przy tym martwić się ewentualnymi przymrozkami, gdyż niskie temperatury nie tylko nie zagrażają nasionom, ale nawet wpływają bardzo korzystnie na ich właściwe kiełkowanie i dalszy rozwój". Facelia i gorczyca nie wiążą azotu z powietrza, przeciwnie jako przedplon mogą wręcz zużyć azot zawarty w glebie.
Alicja
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8514
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

:wit Na filmie Back to eden ogrodnik nawozi rośliny zrębkami , które wcześniej
rozłożył w kurniku by je kury zasiliły . Zgodnie z zawartymi tam teoriami nawozi się
od góry a nie pod korzeń . Grządek się nie przekopuje , jakie to miłe dla ucha . ;:333
W dodatku kamieni się nie zbiera bo to też nawóz .
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

anulab pisze::wit Grządek się nie przekopuje , jakie to miłe dla ucha . ;:333
W dodatku kamieni się nie zbiera bo to też nawóz .
Wyślijcie gościa tutaj z rozsadą pora.

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”