Ocena stanu

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Trzon również w porządku, nie ma jakichś czarnych zmian?
Możesz wymoczyć je profilaktycznie w preparacie grzybobójczym.
Posadź potem, jak pisałem do samej kory i zrób oprysk preparatem na wciornastki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Oczyściłaś dobrze korzenie? Nie ma tam wewnątrz czegoś w rodzaju korkowego krążka? Nie bardzo widać na zdjęciu.
Ale korzenie są ok wg mnie. Pokaż trzon i oczywiście wymocz całą roślinę w chemii, bo ta 'pleśń' to może jaja szkodnika??
Na wciornastkach się nie znam, ale z tego co słyszę, to trudne dziadostwo do wytępienia.
Wiedzma
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 maja 2018, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Zrobione. Pozostaje mi tylko czekać. Z podlaniem zaczekam kilka dni.
Katarzyna11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 lis 2019, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczykowo u Norberta

Post »

potrzebuję pomocy specjalistów, czy da się uratować mojego storczyka ? dodam, że korzenie ma zdrowe
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

To, że korzenie na zewnątrz wydają się zdrowe nie oznacza że tak samo jest z tymi co ich nie widać. Poza tym korzenie powietrzne są popalone albo przez twardą wodę albo przez nadmiar nawozu - charakterystyczny biały osad na podłożu. Dopiero po wyjęciu sprawdź dokładnie ich stan oraz samego trzonu. Poodrywaj te suche łuski z niego, bo widzę czarną plamę.
Trzeba wyciągnąć z doniczki zwłaszcza że podłoże jest do wymiany. Poszukaj samej kory.
Opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji.

PS. Pisz poprawnie po polsku - zdania zaczynamy z dużej litery.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Według mnie jest cały zarobaczony, pęd wygląda jakby był cały oblepiony jajami szkodnika. Włóż go do dużego worka i w nim wyjmij i wyczyść z kory. Stara kora i doniczka raem z workiem out. Całego storczyka wykąp dokładnie w chemii (najlepiej systemicznej) przeciw owadom. Niech sobie poleży w niej z kwadrans. po zabiegu możesz go na razie włożyć choćby w perlit, bo po tygodniu zabieg trzeba powtórzyć.
Edit
Oczywiście pod warunkiem, że chcesz go ratować i zaryzykujesz że ci się nie rozlezie po innych doniczkowcach.
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

yanina_19 gdzie Ty widzisz te jaja robaków?
Mnie się wydaje że stożek wzrostu zalany. Gnije.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

gapapl przepraszam, dopiero teraz przeczytałam - na pędzie i nie tylko, ale bardzo prawdopodobne jest to, co piszesz. jeśli oczywiście właściciel jeszcze go ma.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Chciałabym poradzić się co mam zrobić - tzn. w którym miejscu uciąć pęd kwiatowy. Storczyk kupiony na początku sierpnia w LM w pełni kwitnienia. Zaczął przekwitać około miesiąca temu, więc gdy stracił większość kwiatów storczyka przesadziłam w nowe podłoże (kora śródziemnomorska). I tu moje pytanie czy zasychający pęd może zasychać tylko w połowie pędu wzdłuż niego? - ja się z takim czymś jeszcze nie spotkałam (zbyt małe doświadczenie pewnie), ale może ktoś z Was tak miał i podpowie co zrobić?. Jeden z pędów zaczął zasychač więc częściowo go przycięłam przy rozgałęzieniu, gdzie był jeszcze zielony. Po tygodniu zauważyłam, że główny pęd zasycha dalej, ale odgałęzienie jest zupełnie zielone, no i pęd z którego wyrasta to zielone podzielił się na dwie części wzdłuż: część zdrewniała a część jest zielona. Czy obciąć mam ten główny pęd poniżej zasychania, bo to odgałęzienie zielone i tak zaschnie?, czy czekać, bo może jednak przedłuży pęd na tym odgałęzieniu? Nie wiem czy zrozumiale opisałam, więc dla dla lepszego zrozumienia wstawiam zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Pęd kwiatowy może różnie przesychać, może cały albo jak tutaj górna część. W tym przypadku utnij poniżej uschnięcia nad oczkiem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Ninia zielona boczna łodyga będzie żyć tak długo, jak długo będą istnieć wiązki przewodzące starego pędu. Niewiadomo jak się sprawy potoczą, bo istotna do życia jest ilość 'wody' którą tłoczą korzenie
Popatrz na przykładowy przekrój pędu (wiązki przewodzące) http://biologia-gimnazjum.blogspot.com/ ... odygi.html

U Twojego połowa na krótkim, ale wrażliwym odcinku jest martwa. Jeśli usychanie nie będzie postępować dalej, to czy to wystarczy, żeby zielony pęd miał szanse zakwitnąć? Ja nie wiem.
Ja bym obcięła, ale tylko ze względów estetycznych :D

Przy okazji - nie obcięłaś zasychającego pędu za nisko nad oczkiem?
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

yanina_19 pisze:
Przy okazji - nie obcięłaś zasychającego pędu za nisko nad oczkiem?
Ze 3 mm powyżej właśnie był zaschnięty - dlatego tak blisko oczka, ale to i tak jest prawie centymetr nad oczkiem.
Zaczekam jeszcze góra 2 tyg. i zobaczę jak się sprawy posuną do przodu - jeśli będzie zasychać dalej to wtedy obetnę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Jeśli górną część jest przekwitnięta i nie ma na niej oczek, to i tak już z tej części pędu nie zakwitnie - nie wypuści kolejnego jego przedłużenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”