Hodowla ziemniaków z nasion

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Posadź bulwy i zbierz nasiona z owoców.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Jest masakrycznie ciężko z zdobyciem nasion z własnych ziemniaków wysadzonych z sadzeniaków. Nie wiem, czy to wina klimatu, czy po prostu odmian ale tylko kilka razy udało mi się zawiązać owoce ale i tak w końcowym etapie nie dojrzały, bo je zaraza zjadła wraz z krzakami. ;:173

Dlatego też nasiona pozyskuje od członków grupy TPS, do której kilka lat temu dołączyłem.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Może teraz takie są . Jak pamiętam w początkowych latach 60 dziadek sadził na przydomowej działce ziemniaki które kwitły i zawiązywały owoce a ja dość często słyszałem przestrogi żebym nie dotykał "tych jagódek" bo są trujące.
Błażeju Twoje obrazki są niewidoczne.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Chyba strona z której umieszczałem zdjęcia ma jakąś awarie.

Możliwe, że faktycznie kiedyś były inne odmiany albo i był to mix odmian, a obecnie są jakieś sterylne odmiany lub takie, które muszą się skrzyżować do prawidłowego zapylenia.

Ziemniaki naprawde kwitną u mnie pięknie i różnokolorowo ale z owockami.kiepsko.
grazyna255
100p
100p
Posty: 107
Od: 8 lut 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie; Grajewo

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

kaLo pisze:Posadź bulwy i zbierz nasiona z owoców.
No właśnie mój kolega w tym roku próbował i okazało się, że pomimo dużej ilości kwiatów, nie zawiązały owoców. Jest to odmiana, o której mówi się, że się już "wyradza", coraz częściej dopadają ją różne choroby i w naszych okolicach rzadko już się ją sadzi. Jak nie zdobędę nasion, oczywiście będę próbowała sama je wyprodukować. Jednak to jest trochę tak jakby... rok w plecy. Biorąc pod uwagę, że ziemniak jest dwuletni to wiesz...
grazyna255
100p
100p
Posty: 107
Od: 8 lut 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie; Grajewo

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

BobejGS pisze:Arma Zdrowotność krzaków mimo tylko jednego oprysku była bardzo zadowalająca, zwłaszcza że ten sezon nie był dla ziemniaków dobry, a określiłbym, że nawwt był anty. Ziemniaki z nasion, trzymały się lepiej jak te z sadzeniakówale to pewnie z powodu mniejszego obciążenia ziemniakami. Co nie zmienia faktu, że w tym roku ziemniaki mi nie poszły, bez względu czy z nasion czy sadzeniaków, choć na te z nasion nie moge narzekać. :) Co do plonu tych z gruntu, to u mnie był on dużo niższy, niż tych z pojemników. Nie wiem czy to efekt stanowiska jakie miały te w gruncie ale chyba taki musiał być powód. Ogólnie nie ma co liczyć na spory plon tych z nasion, bo tak to już z nimi jest ale dla frajdy naprawde warto spróbować. :)
Przepraszam, że odwołuję się do starszego posta, ale z tego co wyczytałam, produkując ziemniaka z nasion, otrzymujemy w pierwszym roku sadzeniaki w małej ilości. Podobno plon w kolejnym roku jest fajny, ponoć większy od tego z normalnych sadzeniaków - jeszcze zależy jakie sadzeniaki mamy, z każdym rokiem są gorsze. Tzn. jeśli sadzimy ciągle bulwy nie kwalifikowane, plony się pogarszają bo dochodzi do degeneracji genów. Stąd dobrze jest sobie wyhodować ziemniaczki z nasionek - uważam że to może być lepsze niż materiał z centrali.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Spróbuj bezpośrednio u producenta . Mam nadzieje, że towar spełnia normy sadzeniaków kwalifikowanych.
https://8457-pl.all.biz/ albo znajdziesz coś bliżej siebie kto oferuje Irgę. https://polskiziemniak.pl/kwalifikowany ... al-siewny/ .
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Grażyna W pierwszym roku otrzymuje się drobne sadzeniaki, a nawet malutkie. Ilość ich też jest różna. Np na odmianie Shwarze peter, był prawie brak sadzeniaków. Albo odmiana późna i nie zdążyła wytworzyć albo coś nie pasowało jej. Natomiast na innej odmianie można dochować się kilkunastu sadzeniaczków.

W drugim roku z takich mikro okazów, też szału nie ma ale są już pełnowartościowe ziemniaki.


Z tym wyradzaniem się ziemniaków nie wiem jak jest.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Tak samo jak z chowem wsobnym zwierząt. W każdym roku uprawy przybywa błędów w DNA . Mój dziadek mówił , że ziemniaki "się wyrodziły ". Pewnie dlatego żywot odmian spotykanych na rynku jest ograniczony. Nawet nasiona uzyskane z bulw tego samego gatunku będą się różnić ponieważ poszczególne egzemplaże sadzeniaków nie mają identycznego garnituru genów.

Na jednej z angielskich stron TPS przeczytałem, że opadanie kwiatów może być związane ze zbyt wysokimi temperaturami obecnie panujacymi latem i tym, że nowoczesne odmiany ziemniaków często bywają sterylne i nie zawiązuje owoców.
grazyna255
100p
100p
Posty: 107
Od: 8 lut 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie; Grajewo

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

kaLo pisze:Spróbuj bezpośrednio u producenta . Mam nadzieje, że towar spełnia normy sadzeniaków kwalifikowanych.
https://8457-pl.all.biz/ albo znajdziesz coś bliżej siebie kto oferuje Irgę. https://polskiziemniak.pl/kwalifikowany ... al-siewny/ .
Dzięki, chociaż cały czas chciałabym spróbować je rozmnożyć z nasion. Z tym, że ta odmiana ponoć ma problem z ich wytworzeniem. Znajomy miał materiał kwalifikowany i nie dochował się nasion w tym roku. No ale będę próbować.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Ziemniaki to rośliny klimatu raczej chłodnego.Spróbuj kilka posadzić w miejscu nie narażonym na bezpośrednie mocne słońce, np. pod ścianą od strony północnej albo północno wschodniej.
grazyna255
100p
100p
Posty: 107
Od: 8 lut 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie; Grajewo

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Dzięki za radę, spróbuję. W tym roku rzeczywiście było gorąco ale byłam przekonana, że ziemniak jak pomidor uwielbia ciepło. Będę próbować :)
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Wątpie by udało się zdobyć nasiona Irgi. Napisałem w jedno miejsce ale wątpie pozytywnej odpowiedzi. Tak na szybko nie mogłem znaleźć nawet wzmianki o nasionach tej odmiany.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”