Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

tasiu mój mąż ostro przyciął aronię zeszłej jesieni. Wyciął stare długie gałęzie, mocno przerzedził/ prześwietlił tym zabiegiem krzak. Przyciął też gałęzie. Owoców było mniej, ale za łatwiej teraz przejść obok krzaka i jest bardziej "zwarty". Chyba każdy krzak w ogrodzie potrzebuje z czasem takiego odświeżającego zabiegu, inaczej "krzaczy" i dziczeje.
Nie pomyślałam wcześniej, bo pewnie też poprowadziłabym ją jak drzewko.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Ja mam aronię szczepioną na wysokim pniu, jestem ciekawy jak będzie wyglądać za kilka lat.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Kilkanaście lat temu zaszczepiłem na jarzębinie. Po rozrośnięciu się stanęła. Przyrosty niewielkie, owocowanie średnie. Być może chodzi o brak cięcia, które by pobudzało wzrost. Zaleta? Kompaktowość .
len-a
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 29 wrz 2017, o 06:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Witam,
W ogrodzie od 4 lat mam kilka "krzaczków" aronii, odmiany nie znam (dostałam od kogoś), które praktycznie wcale nie rosną. Po tylu latach jest to jeden, dwa pędy do pasa. Co roku mają kwiaty, zawiązują owoc ale nie utrzymują się one do jesieni, zazwyczaj opadają albo zasychają. Czy warto podjąć jakieś próby ratowania ich czy lepiej wymienić na nowe?
len-a
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 29 wrz 2017, o 06:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Witam,
W ogrodzie od 4 lat mam kilka "krzaczków" aronii, odmiany nie znam (dostałam od kogoś), które praktycznie wcale nie rosną. Po tylu latach jest to jeden, dwa pędy do pasa. Co roku mają kwiaty, zawiązują owoc ale nie utrzymują się one do jesieni, zazwyczaj opadają albo zasychają. Czy warto podjąć jakieś próby ratowania ich czy lepiej wymienić na nowe?
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Ile krzaków aronii posadzić żebym bez problemu mógł zebrać 10kg owoców?
2 wystarczą czy będzie na styk?
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

len-a pisze:Witam,
W ogrodzie od 4 lat mam kilka "krzaczków" aronii, odmiany nie znam (dostałam od kogoś), które praktycznie wcale nie rosną. Po tylu latach jest to jeden, dwa pędy do pasa. Co roku mają kwiaty, zawiązują owoc ale nie utrzymują się one do jesieni, zazwyczaj opadają albo zasychają. Czy warto podjąć jakieś próby ratowania ich czy lepiej wymienić na nowe?
Też mieliśmy takie aronie które się nie mogły zdecydować co dalej. Mąż przesadził i ruszyły.
Pozdrawiam. Sławka
91Kylo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 5 lut 2020, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

W tym roku zasadziłem dwa krzewy aronii i na obu zaobserwowałem powiększające sie dziury w liściach co mogłoby być przyczyną tego ? Być może to jakiś szkodnik tylko że przeglądałem i żadnego na liściach nie znalazłem. Pozdrawiam

http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/16195c9e2c99e417
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5753
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

:wit jestem zmuszona pozbyć się 9 letniego krzewu aronii , zastanawiam się czy taki ?dorosły? krzew można przesadzić?
Asia
Anvendir
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 9 maja 2020, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Pelasia pisze::wit jestem zmuszona pozbyć się 9 letniego krzewu aronii , zastanawiam się czy taki ?dorosły? krzew można przesadzić?
Asia
Hej,

A jak duży ten krzew? ;-) Generalnie można, najprostszą i najbezpieczniejsza dla krzewu opcją jest zaczekać do później jesieni, aż zakończy wegetację. Wtedy przyciąć górę - około połowę i wykopać z jak największą ilością korzeni (jak najszerszy okrąg od pnia) - ziemię można otrzepać.Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na ta opcję to możesz przyciąć już teraz korzenie (szpadlem naciąć okrąg wokół krzewu - promień tego okręgu mniejszy od tego, który będziesz robić na jesień aby roślinę wykopać). Zabieg ten spowoduje zagęszczenie korzeni w wewnętrznej części.

Jeśli nie chcesz czekać do jesieni, powinnaś przed wykopaniem przyciąć górę jeszcze mocniej, co najmniej 2/3. Najlepiej w tym przypadku wyciągnąć jak największą bryłę korzeniową, bez otrzepywania ziemi. Po posadzeniu w miejscu docelowym trzeba będzie zadbać o regularne podlewanie przez bieżący sezon, później roślina odnowi utracony system korzeniowy i w kolejnym sezonie będzie ok.

Pozdrawiam
Rafał
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5753
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

:wit Krzew jest spory ma ponad 2,5m , ma kilka odnóg, około 6-8 szt. Rosnie w zasadzie bez ograniczeń ,nie miałam potrzeby go ograniczać.
W tym miejscu będzie stała komórka na narzędzia, dlatego muszę go przestawić.
Tak zrobie ,jak napisałeś.
Dziękuję :)
Asia
gryka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 cze 2012, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

2 aronie

Post »

Jak w tytule - mam 2 aronie 1 drzewiasta (na pniu) 2 krzew. Z pierwszą żadnego problemu nie mam, kwitni, owocuje, wszystko ok. Natomiast krzew, niestety nie kwitnie, nie owocuje. Krzew był przesadzony w 2gim roku w nowe miejsce w pobliże orzecha włoskiego (?) . Czyżby to był problem. Rośnie na stanowisku słonecznym w dobrej glebie (IV-V). Krzew nie zakwitł ani razu w swoim żywocie. Zakupiony/posadzony 4 lata temu.
Zastanawia mnie co mu brakuje? Czytając różne posty w tym wątku widzę, że nigdzie nie ma większych problemów. Niektórzy twierdzą nawet, że pięknie rośnie i owocuje na każdej glebie i w każdym miejscu (aż jetem zazdrosny).
Czy jest ktoś na forum kto zetknął się z takim przypadkiem? co może być przyczyną. Już w ubiegłym roku rozmyślałem czy nie wyrzucić tego krzewu ale może jednak coś da się zrobić?
Z góry dziękuję za wszelkie informacje.
momoko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 sty 2020, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Jesienią przejęłam działkę ROD. Są na niej aronie. Każdy krzew ma po kilka bardzo starych pędów, mocno wybujałych (po 3 metry), słabo rozgałęzionych i liśćmi w górnych partiach (ścigały się z mocno zapuszczonymi jabłonkami które je zacieniały). Krzewy są raczej rzadkie, nawet bardzo. Czy teraz mogę jeszcze przyciąć (wyciąć) z każdego krzewu pędy zostawiając po 2. Żeby się zagęściły? Czy raczej termin nie ten i terapia za bardzo szokowa?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”