Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Podłoże wygląda na zbyt zbite. Ile dodałaś żwirku w stosunku do ziemi?
Natomiast jeśli masz zbyt twardą wodę, to odstawienie jej może niewiele pomóc. Najlepiej zmierzyć jej twardość. Jeśli będzie zbyt wysokie wskazania, trzeba by używać filtra albo przygotowywać ją wstępnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To w końcu jak to jest z brązowieniem ale tylko kwiatów , bo różne opinie na ten temat krążą - nie że przekwita bo brązowieją młode, jeszcze nie rozwinięte kwiaty, nie za sucho w powietrzu bo listki są całe ładne zielone, bez suchych końcówek ,za dużo podlewany - no raz w tygodniu, z kolei za mało? Sam już nie wiem, kręćka dostałem
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Brązowe plamy na kwiatach pojawiają się albo w momencie końca kwitnienia albo kiedy są spryskiwane wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Chibi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 19 lip 2019, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum Adans) Brązowe plamy na liściu

Post »

Witam. Kupiłem skrzydłokwiata w sklepie i dopiero w domu zauważyłem że na jednym liściu są brązowe plamy.Reszta liści i kwiatów wygląda świetnie.Czy to jakaś choroba albo oznaką.Mam uciąć tego liścia?


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przede wszystkim zacznij od lektury tego wątku, do którego przeniosłem Twój post. Skoncentruj się na właściwym podłożu - bezwzględnie trzeba przesadzić oraz na podlewaniu i stanowisku.
Ps. Następnym razem korzystaj z wyszukiwarki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marikama
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 lis 2019, o 08:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pytanie trochę na przyszłość, ale teraz mi się nasunęło.
Macie jakiś patent odnośnie zraszania, podlewania gdy wyjeżdżacie na dłużej?
I oczywiście nie ma akurat nikogo,kto mógłby przyjść i podlać roślinki?

Zbliżają się Święta, więc i wyjazd w planach a niedługo stanę się właścicielką jednego egzemplarza skrzydłokwiatu.
Czytam wątek o uprawie i takie zagadnienie nie wpadło mi w oko.
Pozdrawiam, Joanna
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Poczytaj ten wątek:

viewtopic.php?f=19&t=57468
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marikama
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 lis 2019, o 08:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Te albo podobne sposoby znam i z sukcesem stosuję od lat.
Moje pytanie bardziej dotyczyło skrzydłokwiatu. Czytając wątek odniosłam wrażenie, że roślinka potrafi być trochę kapryśna czasami. I czy właśnie ona przetrwa dłuższy okres w innym systemie podlewania i braku zraszania.
Pozdrawiam, Joanna
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

marikama już sam fakt, że niedługo staniesz się właścicielką jednego egzemplarza skrzydłokwiatu jest dość ryzykowne. Na zewnątrz jest zimno i doniczkowca można łatwo uszkodzić (nawet uśmiercić) przez gwałtowne zmiany temperatur. Potem się będziesz zastanawiać czy to przypadkiem nie brak wody.

Gdybyś go miała już w domu, to przed wyjazdem wystarczy normalnie podlać - na pewno nie 'na zapas' - i przestawić w chłodniejsze miejsce albo przykręcić kaloryfer. Spokojnie wytrzyma ok. 2 tygodnie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

marikama pisze:Te albo podobne sposoby znam i z sukcesem stosuję od lat.
Moje pytanie bardziej dotyczyło skrzydłokwiatu. Czytając wątek odniosłam wrażenie, że roślinka potrafi być trochę kapryśna czasami. I czy właśnie ona przetrwa dłuższy okres w innym systemie podlewania i braku zraszania.

Skrzydłokwiat to normalna roślina doniczkowa, nie ma specjalnych wymagań, więc podane rozwiązania również się sprawdzą. Bardziej jednak zaszkodzi jej nadmiar wody niż delikatne przesuszenie podłoża.
Natomiast spryskiwanie liści nic nie daje oprócz zmycia kurzu. Wilgotność powietrza spada gwałtownie po wyschnięciu wody z liści. Dobrym rozwiązaniem jest na okres jesienno-zimowy zapewnić nieco chłodniejsze stanowisko bez grzejnika, tak w okolicach 16 - 18 stopni. Wtedy da sobie radę w niższej wilgotności powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marikama
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 lis 2019, o 08:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

OK, Dziękuję :)
Pozdrawiam, Joanna
Speed024
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 11 lis 2019, o 03:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Spathiphyllum SWEET SILVIO- skrzydłokwiat

Post »

Mam 3 kwiatki, 2 większe i 1 mniejszy od około miesiąca czasu.
Jak przyszły były bardzo ładne, teraz z dnia na dzień wyglądają coraz gorzej i nie wiem co im jest, i czy to jest normalne.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zastosowałem ziemię dla kwiatków z nawozem, podlewam co 3,4 dni, spryskuję wodą co 1,2 dni liście .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nieprawidłowe podłoże, stanowisko i podlewanie - typowe błędy uprawowe. Te dwie kwadratowe doniczki mają w ogóle odpływ?

Podłoże, mieszanka ziemi i dodatkowo żwirku. Na dnie doniczki drenaż z keramzytu.
Stanowisko, nie dalej niż ok. 1 metr od okna.
Podlewasz dopiero wtedy, kiedy przeschnie wierzchnia warstwa ziemi. Czyli za często, zbyt regularnie.

Krótko, zostały przelane. Trzeba wyciągnąć z doniczki i sprawdzić korzenie, przesadzić do przepuszczalnego podłoża.

PS. Następnym razem korzystaj uprzednio z wyszukiwarki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”