Lilie-uprawa cz.7

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nikka55
100p
100p
Posty: 177
Od: 21 sie 2007, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska centralna

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

To może od razu dam je do donic i zabiorę za jakiś czas do chłodnego pokoju razem z pelargoniami i oleandrem? Niechby zakwitły w grudniu. Nie chce ich stracić. A na wiosnę do gleby i niech odpoczywają.
Chodzą słuchy, że zima sroga będzie :-(
Dziękuję Eliza :-)
Pozdrawiam - nikka
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Jak masz taką możliwość to tak zrób, będą Ci wdzięczne ;:138
Pozdrawiam Ela
Pepik_83
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 12 cze 2010, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Ktoś podpowie co to wyrasta z nasady liści?
Obrazek
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Wygląda na cebulki powietrzne.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Czy ktoś posiada lub posiadał "lilię ginger"? W ubiegłym roku w lipcu dostałam 1 szt. tej lilii, wsadziłam ją w doniczkę, wyrosła na ok.50-60 cm i nie zakwitła. Przez jesień, zimę i wiosnę trzymałam tą doniczkę w domu na południowym parapecie - pęd ani nie zasechł ani nie przyrastał. W związku z tym w czerwcu przesadziłam ją do gruntu - i nadal jak zaklęta - nic nowego się nie działo. Pod koniec sierpnia pęd lilii zaczął żółknąć (ucieszyłam się, bo to pora na nią). Po kilku dniach zasechł całkowicie i chciałam go odciąć a tam obok tego zaschniętego pędu pojawił się nowy - świeży, zieloniutki... . No i co teraz? Wczoraj wykopałam cebulkę (ale ze względu na ten nowy pęd nie otrząsałam jej za bardzo ziemi, bo nie chciałam uszkodzić korzeni) i wsadziłam do wysokiej doniczki - na spód, po bokach i na wierzch nasypałam świeżej ziemi z worka - na razie podlałam i stoi na zadaszonym tarasie i rozumiem, że czeka mnie powtórka z roku ubiegłego - zimę spędzi znów na parapecie, ale czy chociaż zakwitnie? Podzielcie się doświadczeniem jeśli ktoś miał z nią do czynienia.

Tak wygląda w tej chwili:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Ninia to nie jest zwykła lilia, która nazywa się Lilia Ginger, to jest kwiat imbiru i jak wyhodować imbir w warunkach domowych znajdziesz w necie setki artykułów. Okazuje się że to wcale nie jest takie łatwe
Pozdrawiam Ela
Volvosia
100p
100p
Posty: 195
Od: 3 kwie 2013, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna i okolice

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

W połowie maja kupiłam na targu 2 cebule lilii czerwonej. Posadziłam w donicy, razem z dalią i mini surfiniami. Wszystkie kwiatku zakwitły. Na pędach lilii pojawiło się sporo młodych cebulek, wraz z liściami. Co teraz z nimi zrobić?
Asia
jagodka27
100p
100p
Posty: 171
Od: 22 paź 2017, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Możesz je zerwać ostrożnie i wsadzić albo na rabatkę a jak nie chcesz ich pogubić to do doniczki (oczywiście z otworami w dnie) i tę doniczkę zakopać do ziemi. Na wiosnę powinny wyrosnąć małe listki.
tezeusz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 lis 2019, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Kupiłem na wiosnę różne lilie: azjatyckie, orientalne, drzewiaste. Przy wsadzaniu nie zaznaczyłem, które są które. Wszystkie pięknie kwitły. Ale nie wykopałem ich i nie wsadziłem ponownie. Czy mają szanse przetrwać zimę?
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

A po co chciałeś wsadzać je ponownie? Są ukorzenione, bo są w ziemi od wiosny i teraz mają większe szanse na przeżycie niż te sadzone lub przesadzane jesienią :wink: Azjatyckie i drzewiaste zimują bez problemu. Orientalne też przetrwają, ale czasem cebulka staje się coraz mniejsza, bo wymarza trochę zimą, przynajmniej tak jest u mnie. Ostatnio zimy praktycznie nie mamy, więc orientalne przetrwać powinny, ewentualnie w razie mrozów narzucisz na rabatę gałązki iglaków lub włókninę :)
tezeusz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 lis 2019, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Dzięki za odpowiedź. Naczytałem się głupot na jakimś poradniku, dot. wykopywania (nie w tym forum :) ). Uspokoiłeś mnie, bo by mi było bardzo żal tych lilii i sąsiedzi by przestali zazdrościć :cry: Faktycznie narzucę ociepliny na nie. Od lat mam białe lilie i one bezproblemowo zimują, chyba, że karczowniki dobiorą się do nich. Niestety zauważyłem nowy otwór (na szczęście z dala od lilii), a zdawało mi się, że je wszystkie wytrułem świecami dymnymi.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Lilie zaczynają u mnie już wychodzić. Prawie półtora miesiąca wcześniej niż rok temu ;:oj Ta odmiana chyba już tak ma, że jest pierwsza, bo inne długo siedzą pod ziemią :wink:
Obrazek
Lilie900
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 24 cze 2019, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

--julian--
A czy to nie jest Lilia Triumphator? Bo u mnie już wyrosły tydzień temu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”