Oczko Jacka

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

Wczoraj kupione
dzisiaj zrobione.
W koszu powiercone otwory i podłączone zawór i łącza.

ObrazekObrazek

Do skrzynek na piwo(jedna cała i połowa drugiej) zmywaki po 5 sztuk na przegródkę. Przez jedną przechodzi rura zasilająca 50mm. W szparę między skrzynki a obudowę kosza też poszły zmywaki.


Obrazek

ObrazekObrazek

Na to poszła warstwa maty kokosowej 1cm. A na to worki z keramzytem w sumie tak około 60litrów.

Obrazek

Następnie 50m pociętego peszela. Najlepiej usiąść przed telewizorem i obejrzeć przy tym ze 2 filmy, trochę czasu zajmuje.

Obrazek

Obrazek

Na to poszły 2 warstwy maty kokosowej. Na koniec będzie jeszcze worek ze żwirem rzecznym na dociśnięcie ale trzymam go w kastrze na dworze, nalało wody i zamarzł więc dołożę jak odtaje.

Obrazek
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Oczko Jacka

Post »

Obejrzałem polecany RwO, ale to co zrobili ci panowie trudno nazwać torfowiskiem. To raczej błotna rabata z roślinnością typowo tropikalną. Całkiem ładna rzecz jak się mieszka na miejscu i ma dużo miejsca na zimowanie bylin ciepłolubnych.
Torfowiska to produkt klimatu zimnego i mokrego; Szkocja, Irlandia, Skandynawia, nasze Pomorze, etc. W ciepłym klimacie torfowisk nie ma! Poza tym nie są to obiekty efektowne, i do ogrodu typowo ozdobnego nie nadają się zupełnie.
Bądźmy szczerzy! Czy ktoś by robił oczko w ogrodzie, gdyby nie piękne kwiaty lilii wodnych i złoto wiosennych kaczeńców i kosaćców bagiennych?
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

Film obejrzałem bardziej pod kątem przygotowania podłoża dla roślin torfowisk szczególnie pod kątem kapturnic.
Jak widać zasięg występowania nie leży w rejonach tropikalnych, a niektórych sięga daleko na północ.
Obrazek

Mam w okolicy kilka bagienek-torfowisk gdzie rośnie pełno rosiczki, żurawiny, bagna i całość porośnięta mchem torfowcem.
Myślałem o stworzeniu kompozycji w stylu jak na fotografii.

Obrazek

Jak kapturnice sobie poradzą to będzie super a jak nie to będę miał żurawinę na nalewki.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Oczko Jacka

Post »

Jeśli Floryda i wybrzeże Zatoki Meksykańskiej nie leżą w tropikach, no to nie wiem co leży. Nowy York leży na szerokości geograficznej Madrytu. Wynika z tego jednak, że jest to roślina amerykańska, i w Europie występuje jako zawleczona. Z punktu widzenia estetyki wątpię czy będzie dobrze wyglądała koło żurawiny i bagna. Będzie lepiej wyglądała w otoczeniu innych roślin amerykańskich (funkie). Takie jest moje skromne zdanie. ;:131 Melduj jednak jak Ci idzie. Fotografie mile widziane. ;:108
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

Trochę się ociepliło więc można było popracować w ogródku.
Torfowisko czy jak je tam zwał zrobione.
Najpierw dołek, a w niego włóknina i folia . Na dno poszły skrzynki do góry nogami z hurtowni owocowo-warzywnej za darmo. Na nie włóknina i torf. Wszystko zalane wodą z oczka. Torf nasiąknął wodą.
Pozostało formowanie kształtu niecki i obsadzanie roślinami.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

W związku z chęcią zamontowania filtra postanowiłem wyczyścić z mułu oczko.
Woda wypompowana z jednej części 1000 litrów do pojemnika a reszta na trawnik. Ryby do części z wodą. Po oczyszczeniu woda przepompowana z jednej części do drugiej ile się dało i ryby również przerzucone. Plus takiej budowy jest taki że nie trzeba się specjalnie martwić o ryby i sporo wody pozostaje.
Po oczyszczeniu drugiej części napełnianie.


ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek


Filtr wbudowany w skalniak i podpięty do zasilania. Trochę niezbyt jeszcze wygląda jego wkomponowanie. Chyba kupię siatkę maskującą i go przykryję plus jakiś bluszcz posadzony obok.
Obrazek
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Oczko Jacka

Post »

Fajne oczko. ;:333
A propos torfowiska.... Po co te skrzynki? Skąd wziąłeś taką ilość wody destylowanej? Bo chyba nie napełniałeś kranówką?! ;:202
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

Skrzynki pełnią funkcję stelażu dla torfu nad zbiornikiem wody. Na filmiku był keramzyt, gdzieś widziałem zrobiony z odwróconych doniczek produkcyjnych. Skoro ma być to jest, doczytam jeszcze po co.
Co do wody to tak jak pisałem wypompowana z oczka. Z tego co czytałem dobrze żeby była miękka.
Samego torfu poszło prawie 2 metry sześcienne. Na taką ilość wody destylowanej bym nie wyrobił. :)
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

Wszystko rośnie.

Dyptam, obuwik, dereń cousa.

ObrazekObrazekObrazek

Filtr do oczka śmiga dzięki czemu widać dobrze ryby. Lilie wodne trochę na tym tracą bo nie ma już takich ilości nawozu.

ObrazekObrazekObrazek

W małym oczku bez filtracji trochę zielona woda.

Obrazek

Przy dużym dzięki upałom lawenda szaleje, w weekend trzeba ścinać i suszyć.

Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Oczko Jacka

Post »

Wodę masz bardzo czystą, moja niestety jest w gorszym stanie pomimo że pracują dwa duże filtry. Jakie wkłady masz w filtrach?
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

Warstwy filtra jak w poście u samej góry tej strony. Trochę jeszcze wspomagany jest filtrem K-G.
Podniosłem też do góry (postawiłem na doniczce) pompę żeby nie zbierała śmieci , bo czasem złapie jakieś większe resztki i się zapycha mimo obudowy.
Ostatnio czyściłem filtr to się znalazły w nim larwy ochotki, a w strumyku pełno kiełży.
otaka76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 cze 2018, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oczko Jacka

Post »

Pięknie! Marzy mi się takie oczko :)
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Oczko Jacka

Post »

Przepiękny ogród i wspaniałe oczko. Mogę tylko skłonić się do ziemi. ;:180
Mam pytania. Już ktoś o to pytał ale nie odpowiedziałeś. Chodzi mi o strumyk. Sądząc ze zdjęć przepływ jest spory, więc i pompa musi być spora. Jaka?
Na starej działce miałem malutkie oczko wodne, które rzecz jasna zamarzało do dna. Problem w tym, że chciały w nim zimować żaby, i oczywiście dusiły się. Jak z tym u Ciebie?
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

Strumyk początkowo płynie szybko , później jest wodospadzik i wszystko spowalnia na filtrze K-G który przerobiłem z dolnej części strumyka. Pompa w tym roku się wykończyła i wymieniłem na taką samą jak miałem AquaNova 3500, ale mam wrażenie że wydajność spadła. Następną zamówię mocniejszą.
W dużym oczku żaby zimują zagrzebane w mule na dnie bez problemu, w małym jest trochę gorzej bo płytko ale straty niewielkie. Oprócz zielonych mnożą mi się ropuchy i żaby trawne.
W dużym oczku cały czas mam zimą przerębel z napowietrzacza ze względu na ryby więc i płazy korzystają.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”