Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Nic nie da się poradzić, bo błąd zrobiłeś, że posadziłeś duże i na dodatek przykryłeś agro bez ściółki, korzenie się gotują i kiszą pod czymś takim gdy słońce operuje i na dodatek lejesz wodę i niepotrzebnie sypiesz nawóz.Duże rośliny iglaste, czy liściaste wymagają ustabilizowania tzn. opalikowania do czasu ukorzenienia, bo szarpie je wiatr i utrudnia ukorzenienie.Można więc takie posadzić jedną, dwie, ale sadzenie większej ilości wiąże się z ryzykiem, że któraś albo kilka się nie przyjmie, albo będą cherlać.Chyba będziesz musiał ponowić nasadzenie, tym razem lepiej młodych.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Tomilondyn zostaw, zobaczysz co będzie po zimie, bo część może stracić zbyt dużo i będzie niezgrabna. Nie podlewaj, wbij palik każdej, podwiąż, bo wydaje mi się, że są niestabilne, obetnij wyraźnie suche gałązki.Wzrusz lekko ziemię jeśli zbiła się od lania wody, no i wiosną można dać ściółkę z kory.
dutche
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 wrz 2019, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuje pomocy

Post »

Witam wszystkich

coś złego dzieje się z moimi tujami zaczynają chyba umierać jak mówię im pomóc i czy w ogóle mogę im pomóc


Obrazek


Obrazek
Cjapek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 paź 2019, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuje szmaragd, gubią igły, pęka kora

Post »

Koleżanki i koledzy, bardzo proszę o pomoc.
Nasadzilem w Maju 38 tujek szmaragd, pięknie się przyjęły i potężnie urosły w ciągu 3 miesięcy. Później zaczęły nagle bardzo szybko brązowieć i usychać. Udało mi się uratować wszytkie poza dwiema.
Teraz widzę, że problem powrócił. Rośliny podlewam, podłoże jest piaszczyste, więc przy sadzeniu wymieszalem z ziemią do kwiatów. Drzewa obłożone są korą, nawiezione a mimo wszystkoumierają.
Kora pęka, gałęzie odpadają... Co robić??
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Narcissa_2010
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 paź 2019, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Tuja szmaragd

Post »

Witam, moje tuje zaczęły chorować jedna po drugiej jest ich około 100 szt. Jedna zaczyna chorować np 30 szt zdrowych za nią i kolejna albo po zupełnie innej stronie posadzona. Wszystkie zostaly opryskane substralem grzybobojczym fytoftoroza. Nie wiem co dalej robić proszę o pomoc. Pozdrawiam.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Roberto72
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 lis 2019, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Witam. może ktoś mi pomoże z tym problemem. Tuje posadzone 5 lat temu. Na pierwszym zdjęciu( zeszły rok) ,początek złego
Obrazek
zdjęcie zrobione miesiąc później
Obrazek
Obrazek
wykopałem te dwie tuje tej wiosny i wyglądało to tak:
Obrazek
Obrazek
nic mi ten przekrój nie mówił i bryła korzeniowa też nie. po prostu się nie znam. na miejsce starych w kwietniu br. posadziłem dwie nowe z donic. długo nie wytrzymały. Stopniowo coś złego postępowało
Obrazek
a teraz to już jest w takim stanie :(
Obrazek
Obrazek
Mogę zrozumieć te dwie nowe może się nie przyjęły ale najbardziej mnie martwi ta tuja w środku:
Obrazek
Obrazek
Nie wiem co się stało i co się dzieje. wszystkie tuje były pryskane podlewane przeciwko fytoftorozie, grzybom, i robalom. może ktoś coś zdiagnozuje. z góry dziękuje za pomoc
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Tuja Weimar zmienia kolor

Post »

Witam serdecznie, miesiąc temu Posadziłam dość duże tuje weimar. Kupiłam w szkółce. Ale na części z nich gałązki robią się jakby szare brązowe od jednej strony. Ta sama gałązka od strony wewnątrz jest ładna zielona.

Czy to choroba jakąś czy może szkodnik, ktoś poratuje?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Tuja Weimar zmienia kolor

Post »

Dodam tylko jeszcze, że te same tuje posadzone pod koniec lutego, nie mają takich zmian.
Pozdrawiam ;)
matiw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 kwie 2020, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dlaczego moje tuje żółkną?

Post »

Zasadzone w kwietniu.
Pod koniec roku, jakoś w październiku podlałem je nawozem z pokrzyw.
Zamiast dać proporcje 1/10 dałem 4/10. Obserwowałem tuje - nic im nie było. Zimą i z początkiem roku 2020, aż do lutego marca - tuje były takie jakby szarawe, bez kolorów. W marcu kwietniu zauważyłem, że zrobiły się żółte oraz niektóre czarne (pewnie od szczyn kotów).

Moje pytanie - czy ten nawóz mógł im zaszkodzić, co teraz moge zrobić, żeby je uratować i czy wgl da się to zrobić.
Podlałem dopiero wczoraj pierwszy raz od początku roku. Oczywiście mogła też być to susza, ale
wątpię.
Raz jak wylałem czysty nawóz na tujke innego gatunku zeby srawdzic moc nawozu to spaliłem rosłinkę ;:14

Tuje wsadzałem w glebie to drzew iglastyk z agrocentrum.
Zamowiłem już nawóz do iglaków oraz siarczan magnezu i amonu.
Trawa, która rośle przy tujach może im kraść składniki odżywcze. Dlatego postanowiłem wyłożyć tekturę, na tektórę ziemię z kompostownika oraz trociny z drzew iglastych.

Co wy myślicie o tym wszystkim??? Czego to jest powodem, że mi pożółkły, jeśli zacznę teraz podlewać np co 2 dzień przez kilka dni to po jakim czasie można sprawdzić czy to było powodem tych żółtych liści?

Pozdrawiam


Obrazek

Obrazek

Obrazek
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje,żywotniki - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Zauważyłem że końcówki pędów na moich tujach brabant robią się czarne, jakby przypalone. Czy to jakiś grzyb? Czy przesadziłem a nawozem? Kilka tygodni temu podlałem nawozem to tui wymieszanym z wodą. Proporcje na 100% dobre, ale może za dużo tej wody lałem? Jakieś 2-3 litry wody z nawozem na 1 roślinę.

Załączam zdjęcia: https://imgur.com/a/dDAUL8j
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Tuje,żywotniki - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

To są nasionka.
Pozdrawiam ;)
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje,żywotniki - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

justa_be pisze:To są nasionka.
Ha, głupi ja :) Dziękuje w takim razie za odpowiedź.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dlaczego moje tuje żółkną?

Post »

matiw pisze:Zasadzone w kwietniu.
Pod koniec roku, jakoś w październiku podlałem je nawozem z pokrzyw.
Zamiast dać proporcje 1/10 dałem 4/10.
Po pierwsze. Nawożenie w paździerriiku i do tego nawozem z tak dużą zawartością azotu na pewno nie było rozsądne. Nawożenie nawozami azotowymi kończymy w połowie lata. Roślina nie skonsumowała ani grama tego nawozu a korzystając z okazji mogły się rozwinąć jakieś patogeny (grzyby) i prawdopodobnie to jest przyczyna.
Po drugie - błagam - daj im już w tym roku odpocząć od nawozów. A już na pewno nie siarczan amonu. Można będzie zrobić im oprysk siarczanem magnezu. Stężenie 4-5% i opryskać a nie podlać.
Po trzecie należy sprawdzić czy gleba nie jest sucha. Jeśli nie jest - podlać z umiarem. Jeśli jest sucho - podlać porządnie.

Nie rozumiem mówiąc szczerze tego pomysłu z tekturą i wykładaniem na tekturę ziemi z kompostownika :?:
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”