Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

To są sukulenty i ciężko je przesuszyć. No chyba, że w okresie wegetacji będziesz podlewać raz na miesiąc.
W okresie spoczynku zwłaszcza na chłodnym stanowisku suche podłoże jest jak najbardziej wskazane, inaczej to pierwszy krok do załapania chorób grzybowych.
Tutaj na pewno podłoże mogło być wilgotne co przy niskiej temperaturze działa jeszcze gorzej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Aloes / Aloe

Post »

Pelidea
Tak, jest to Aloe vera.
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Speed024
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 11 lis 2019, o 03:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Aloes vera

Post »

Zaczynam swoją przygodę z roślinami, zakupiłem aloes vera, Superba itp.
Przyszły one do mnie w małych doniczkach w torfie. Zakupiłem do nich ziemię specjalna, przesadziłem wszystkie do dużych doniczek, wsypujac nowa ziemię i przesadzajac roślinę wraz z torfem.
Zauważyłem że liście aloesu robią się delikatnie miękkie, czy tak powinno być?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Błąd, czeka Cię powtórne przesadzenie.
1. Oczyszczamy dokładnie ze starego podłoża.
2. Nie sadzimy do samej ziemi, nawet tej dedykowanej, a do mieszanki ziemi i rozluźniacza. Na dnie musi być bezwzględnie odpływ i drenaż z keramzytu.
3. Nie sadzimy do dużych doniczek, a do tylko ciut większych.
Po przesadzeniu od razu podlałeś?
Tak? To będzie czwarty błąd.

Poczytaj też ten wątek, do którego przeniosłem Twój post.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pakeroso
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 17 mar 2019, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Aloes / Aloe

Post »

W moim Aloesie grube, mięsiste liście robią się miejscami cienkie i wklęsłe, czyżbym jesienią za mało go podlewał?
Jak teraz się zachować - podlać go jeszcze czy już odstawić na parapet do wiosny i zostawić w spokoju?

https://drive.google.com/file/d/1Uydh3Z ... sp=sharing
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Temperatura, podłoże, stanowisko... Był przesadzany po zakupie? Jak często podlewałeś na jesieni?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pakeroso
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 17 mar 2019, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Aloes / Aloe

Post »

Nie był przesadzany, gdyż przy zakupie był bardzo ładny a podłoże piaszczyste i dosyć lekkie. Podlewany był jakoś raz w tygodniu, czasem co 2 tygodnie.
Speed024
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 11 lis 2019, o 03:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

norbert76 pisze:Błąd, czeka Cię powtórne przesadzenie.
1. Oczyszczamy dokładnie ze starego podłoża.
2. Nie sadzimy do samej ziemi, nawet tej dedykowanej, a do mieszanki ziemi i rozluźniacza. Na dnie musi być bezwzględnie odpływ i drenaż z keramzytu.
3. Nie sadzimy do dużych doniczek, a do tylko ciut większych.
Po przesadzeniu od razu podlałeś?
Tak? To będzie czwarty błąd.

Poczytaj też ten wątek, do którego przeniosłem Twój post.
1. Nie chciałem dokładnie oczyszczać z torfu, bo mówili by przesadzać dopiero na wiosnę.
2. Sadziłem do takiej ziemi :
https://allegro.pl/oferta/podloze-ziemi ... 6911061610
Na dnie zrobiłem dziurki i wysypałem kermazytem
3. Nie jest to olbrzymia doniczka, 19mm średnicy,
Po przesadzeniu tylko delikatnie zrosiłem, nie podlewałem.

Zauważyłem jakby teraz bardziej szerszy się zrobił, bardziej na boki idą pojedyncze łodygi ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Ok., podłoże powinno być ok. za wyjątkiem tego nawozu. W przyszłym roku używaj normalnego nawozu w płynie.
Niemniej podstawą jest usunięcie jak najwięcej starego podłoża, zwłaszcza torfu niezależnie od pory roku. Sukulenty można przesadzać również jesienią.
O ile doniczka jest większa od poprzedniej? Powinna być o około cm większa od bryły korzeniowej.
Po przesadzeniu po upływie tygodnia trzeba podlać większą ilością wody.
Wszystko wskazuje na odwodnienie, a nie na przelanie. Niemniej jednak po podlaniu i odczekaniu tygodnia bym wyciągnął z doniczki i oczyścił ze starego podłoża żeby uniknąć problemów w przyszłości.
pakeroso pisze:Nie był przesadzany, gdyż przy zakupie był bardzo ładny a podłoże piaszczyste i dosyć lekkie. Podlewany był jakoś raz w tygodniu, czasem co 2 tygodnie.
A skąd wiesz jaki jest skład podłoża, skąd wiesz w jakim stanie jest system korzeniowy?
Rośliny zawsze przesadzamy niezwłocznie po zakupie niezależnie w czym je kupujemy.
Przesadź, sprawdź dokładnie korzenie i jak wyżej po tygodniu podlej większą ilością wody. Potem aż do wiosny co 2 - 3 tygodnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Speed024
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 11 lis 2019, o 03:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Czytałem o tym że w tym okresie podlewa się 1x na 3,4 tyg. i jak zakupiłem torf był wilgotny.
Ogólnie miałem taki plan aby na wiosnę jeszcze raz przesadzić, ale tym razem całkowicie bez torfu.


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Dlatego usuwa się torf podczas przesadzenia. Jest on niestabilny jeśli chodzi o przesychanie, dłużej trzyma wilgoć czego sukulenty nie lubią, gdyż mają wrażliwy system korzeniowy.
Jeszcze jedna uwaga, wywal tą osłonkę, a doniczkę postaw na podstawce. Inaczej utrudniasz cyrkulację powietrza w obrębie bryły korzeniowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aina75
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 gru 2009, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Dobry wieczór! Podczytuję ten wątek. Aktualnie mam 3 aloesy ościste. W 2016 r. kupiłam malutki w supermarkecie . Pięknie zaczął się rozrastać, więc rozsadziłam do 3 doniczek. Stale stoją na południowo-zachodnim oknie. Polewam przez zanużanie jak storczyki, bo mają małe doniczki i są rozłożyste. Nie miałam dotychczas z nimi żadnych problemów. Kwitły mi już drugi rok w lipcu, a jeden powtórzył kwitnienie w listopadzie.

Oto moje bliżniaki.
Obrazek

Ten powtarzał kwitnienie.
Obrazek

Takie są dzisiaj
Obrazek

A to trzeci kwitnący
Obrazek

Taki jest dzisiaj

Obrazek

Zmoderowano, to jest wątek poświęcony wyłącznie uprawie/mod. N.
kringloopek
50p
50p
Posty: 66
Od: 10 sty 2018, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witam wszystkich!

W sierpniu kupiłam aloes w znanym markecie. Po powrocie do domu zorientowałam się, że ma zbyt mokro i liście robiły się już miękkie. Przesadziłam go do ziemi dla kaktusów(plus takie białe małe lekkie kuleczki) na dnie położyłam keramzyt i nie podlewałam go ok 2 miesięcy. Po tym podlałam go odrobiną wody za kolejny tydz trochę więcej a potem juz jak przeschła ziemia. Trzy tyg temu dolne liście zaczęły się marszczyć. Pytanie co robić? Ma za sucho czy jest przelany?
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”