CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Biotopowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 sty 2019, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzień dobry!
Mojego wspaniałego grubosza coś zmogło. Porobiłam jednak sadzonki z reszty gałęzi i liczę, że przeżyją. Chciałbym jednak wiedzieć co się mu stało, gdyż nie spotkałem się jeszcze z czymś takim. Teraz trochę informacji: grubosza dostałem w kwietniu chyba, był w bardzo żyznym podłożu, bez kamyczków, wyciągnięty i smutny. Zrobiłem więc mu przycinania, przesadziłem w podłoże na zdjęciu i tak przez całe lato stał sobie na dworze, ciesząc się słońcem. Na początku października, w suchej doniczce został przeniesiony do domu na dostawę południowo-wschodnią, i z tego co wiem nie był od tego czasu podlewany. Byłbym wdzięczny za podanie możliwych przyczyn jego stanu.
Link do albumu że zdjęciami grubsza https://m.fotosik.pl/u/sukulentowy/albumy
Dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Patrząc na przekrój łodygi, stan korzeni - całkiem rozbudowane nie było potrzeby cięcia, a jedynie wystarczyło go podlać... Ten grubosz był po prostu odwodniony.
Jeśli wstawiasz do pomieszczenia z temperaturą pokojową, a w dodatku pod parapetem masz grzejnik, to nie możesz robić mu suszy aż do wiosny - bo podejrzewam, że taki miałeś zamiar. W takich warunkach przynajmniej co około 3 tygodnie trzeba delikatnie podlać. Co innego jak zimujesz w niższej temperaturze - zalecane, wtedy można nieco wydłużyć okres bez wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jingiel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 lis 2019, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Co się dzieje z moim kaktusem, pomocy!!!
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

To nie jest żaden kaktus.
To sansewieria, opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji. Podłoże, temperatura, stanowisko, podlewanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Biotopowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 sty 2019, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dziękuję za odpowiedź, chciałbym jeszcze trochę dodać informacji. Faktycznie być może czas bez wody był trochę za długi, a warunki nie doskonałe - przez ten miesiąc jakieś 20 stopni niestety, ale turgor liści cały czas był bardzo wysoki, dlatego nie widziałem potrzeby podlewania. Dodatkowo martwią mnie czerwone miejsca w przekroju łodygi - czy na pewno wynik przesuszenia? Ponad to grubość sam zaczął zrzucać gałęzie.
Byłbym wdzięczny za wzięcie ich pod uwagę - jeśli nadal świadczy to o przesuszeniu- cóż, będę wiedział że jeszcze długa sukulentowa droga przede mną mną.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Jeszcze jedna kwestia, zabrałeś w październiku do mieszkania. A na jakie najniższe temperatury był narażony przed wniesieniem?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Biotopowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 sty 2019, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Myślę że minimalnie 5°C, nie mam pewności, bo mógł również zostać wniesiony kiedy temperatury nie spadały do 8°C.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Zapomniałem dopisać czy podłoże w przypadku niskich temperatur było mokre czy suche? Jeśli było wilgotne, a już nie mówiąc mokre to mogło dojść do przemarznięcia. Jeśli podłoże było suche i wcześniej nie doszło do przelania, to wtedy przyczyny należy szukać w zbytnim przesuszeniu podłoża. I tutaj kiedy ostatni raz był podlany na zewnątrz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
karolina0627
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 lis 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kaktusy ... co się dzieje?!?

Post »

Witam,
Czy mógłby mi ktoś pomóc nie rozumiem dlaczego moje kaktusy "rozpadają sie" :( ... już druga sytuacja w przeciągu 6mcy ... zawsze na początku są ładne po jakimś czasie zaczynają mięknąć (kaktusy kupione a markecie)
Nie jestem mega znawcą kwiatów - na pewno nie są przelane (podlewane raz w miesiącu niewielka ilością wody)
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Typowy kolejny przypadek.
Nieprawidłowe podłoże, podlewanie i pojemnik.
1. Kaktusy najlepiej sadzić w małe pojedyncze doniczki.
2. Nieprawidłowe podłoże, powinna być mieszanka ziemi i żwirku w proporcji ok. 1:3 - 1:5.
3. W okresie jesienno-zimowym zapewniamy kaktusom niską temperaturę poniżej 10 - 12 stopni i w tym czasie nie podlewamy w ogóle.
4. Oczywiście parapet najlepiej południowy w sezonie to już oczywistość.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jingiel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 lis 2019, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

norbert76 pisze:To nie jest żaden kaktus.
To sansewieria, opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji. Podłoże, temperatura, stanowisko, podlewanie.
No tak, mama poprosiła o pomoc i mówiła kaktus. Stanowisko na oknie-strona południowa, podlewanie niezbyt obficie raz w tygodniu, przesadzony po zakupie jakieś 3-4 miesiące temu. Ziemia standardowa zakupiona w ogrodniczym. Do roślin zielonych napisane, cokolwiek to znaczy :-)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

To jest sukulenty, a nie jakieś pelargonie, nie sadzimy do samej ziemi. Najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia korzeni. Bezwzględnie przesadzić do nowego podłoża mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok. 1:1. Sprawdź stan korzeni. Po przesadzeniu nie podlewaj przez tydzień, potem aż do wiosny raz na 2 - 3 tygodnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aniaba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 lis 2019, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzień dobry,
mam do odratowania kaktusa jak na zdjęciu - zaczyna gnić od dołu. Czy jest w ogóle jakakolwiek szansa żebu uratować górę? Jeśli tak to będę wdzięczna za wskazówki. Mam go juz okolo 3 lat i zawsze wszystko bylo ok, byc moze zbyt silne grzanie w mieszkaniu w tym roku go wykończyło :( Bardzo mi go szkoda, więc proszę o porady.
Przestawiłam go teraz pod okno, żeby miał więcej światła zimą, ale podejrzewam, że to nie o to chodzi...

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”