Tulipany - nasze FOTO i identyfikacja odmian 2019 - i dalej...

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
jagodka27
100p
100p
Posty: 171
Od: 22 paź 2017, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Tulipany cz.5

Post »

Ja do moich tulipanów wybieram koszyczki po chryzantemach z całym mnóstwem dziurek od dołu doniczki a nie tylko z takimi kilkoma okrągłymi otworami. Tulipany sadzę w ziemi workowej rozluźnionej piaskiem. Pod doniczki też daję trochę ziemi z piaskiem żeby nie puszczały tulipany korzeni w taką gliniastą. Tę samą ziemię z wykopanych tulipanów wykorzystuję w następnym roku, tylko po wyjęciu tulipanów dobrze ją przesuszam i oczyszczam z resztek korzeni i chwastów i daję na przechowanie do dużego worka po ziemi. Na jesień mam gotową tylko ją doprawiam pewną ilością nowej workowej.
A choroby grzybowe biorą się ze zbyt dużej ilości wilgoci z deszczu i zimna. Wtedy tulipany potrafią się zatrzymać w środku wegetacji i jak opryskami ich nie poratujemy to często kwiatów z tego nie będzie. Lepiej takie porażone pędy lub przynajmniej same liście oberwać żeby nie porazić też cebulek.
A tej sąsiadce jak nie będą kwitły ładnie skoro co roku sadzi nowe cebulki??? Sztuką jest przechować te same cebulki przynajmniej kilka lat i żeby zakwitly
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tulipany cz.5

Post »

W moim tulipanowym przedszkolu corocznie lądują wszystkie drobne tulipany. Wysiewam je rzadko do rowków, już bez koszyczków, ale zaprawione.
Czas dojrzewania cebulek do zakwitnięcia plus-minus 3 lata. Oczywiście co roku pod koniec maja lub na początku czerwca wykopuję, sortuje i czyszczę, bo na to miejsce idą kwiaty sezonowe. Jasne, że każdego roku to i owo dokupuję z nowości. Kolekcja się powiększa, mam cebulki na prezenty dla przyjaciół i znajomych. Są też minusy takiego postępowania - dużo pracy i niekontrolowany miszmasz odmianowy. Ale z tym się już pogodziłam... Dorodne kwitnienie osiągam dzięki nawozom potasowym stosowanym wczesna wiosną, tuż po ukazaniu się pąków liściowych. O glebę dbam na tyle, na ile się da. Przekopuję, troszkę piaskuję, dodaję ciut kompostu, raz na 3-4 lata wapnuję.
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
Rennni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 22 lip 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czechy środkowe

Re: Tulipany cz.5

Post »

Pierwsze tulipany mają już liście :? . Tak jak w zeszłym roku, zima trochę uszkodziła ich liście ale kwitły. T. saxatilis

Obrazek
Przepraszam za błędy w tekście, ale ja nie jestem z Polski, czytam i rozumiem ale nie mogę napisać tekst ... piszę tylko przez online tłumacza ;-)
Awatar użytkownika
slila1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6316
Od: 18 maja 2009, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Tulipany cz.5

Post »

Moje już też mają liście. Dwa tygodnie temu wyglądały tak
Tulipa saxatilis
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Lidka "A niebo zostawmy im - aniołom i wróblom". Heinrich Heine
Moje wątki.
Moja działka cz.9
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Tulipany cz.5

Post »

Zbyt płytkie i zbyt wczesne sadzenie. Oto efekty.
Awatar użytkownika
slila1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6316
Od: 18 maja 2009, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Tulipany cz.5

Post »

Grzesiu, tulipan skalny co roku, gdy jesień jest długa i ciepła pokazuje liście. Mam go w dwóch miejscach i rośnie tak od lat, zresztą nie tylko on bo t.'Lilac Wonder' już też ma liście.
Pozdrawiam Lidka "A niebo zostawmy im - aniołom i wróblom". Heinrich Heine
Moje wątki.
Moja działka cz.9
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Tulipany cz.5

Post »

Moje ciągle w ziemi :)
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Tulipany cz.5

Post »

Witam wszystkich.
Chciałbym zacząć przygodę z tulipanami. Można je jeszcze sadzić?
Pozdrawiam Paweł
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Tulipany cz.5

Post »

Można :)
gabipati
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 2 lut 2019, o 07:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany cz.5

Post »

Posadziłam cebulki tulipanów obok powojników,które będę okrywać stroiszem, nie zaszkodzę tą ochroną tulipanom?Nie chcę by mi za szybko powschodziły.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Tulipany cz.5

Post »

Nie powinno to zaszkodzić tulipanom, zwłaszcza sadzonym niedawno. Ja też okrywam czasem miejsca, gdzie mam posadzone cebulowe gałązkami, bo obok rośnie coś, co potrzebuje ochrony przed mrozem. Stroisz może też ochronić cebulki przed wymarznięciem.
Na stroisz jest jednak nadal za ciepło, zrobiło się teraz prawie wiosennie. :wink:
gabipati
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 2 lut 2019, o 07:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany cz.5

Post »

Właśnie tego się obawiam ,że dla tulipanów okrywanie może za wczesne ale powojniki trzeba już zabezpieczać bo w nocy mam już 0 i rankiem szron na trawie, szykują się w nocy lekkie przymrozki. W ubiegłym roku tulipanów ani żadnych innych cebulowych w ogóle nie okrywałam i nic im nie było wprawdzie kwitły później ale i dłużej .Boję się tylko o te młodziutkie powojniki. Jednym za zimno innym za ciepło, sadząc do głowy mi nie przyszło , że takie będę mieć dylematy.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Tulipany cz.5

Post »

Jeśli musisz, to okryj powojniki i tulipanami się nie przejmuj :wink: To są wytrzymałe rośliny i nie zaszkodzi im jak będą miały cieplej. U mnie czasem w lutym już na wierzchu są i nie obmarzną nawet podczas największych mrozów. Niektóre cebulowe mają okrywę nad sobą cały rok, np. jak są posadzone w trawniku, czy między inną zadarniającą rośliną ;:173
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”