ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Lepiej teraz, to będziesz mógł jeszcze przed zimą skorygować pH, oraz będą wiadome wartości innych pierwiastków. Zalecam analizę ogrodniczą za około 50 zł. Zalecenia nie są trudne, jeśli wiemy co ma być posadzone, czy posiane.
nowalij
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 paź 2019, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Do ekopom'a,
anulab (post wyżej) chwaliła Twoje zalecenia. Czy można będzie przesłać ci wyniki badań ogrodniczych a Ty opracujesz zalecenia?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Jak udostępnisz analizę, to ja oraz inni doradzą wystarczająco dla Twoich warzyw prawidłowe nawożenie. Szkoda kasy dla zaleceń, lepiej je wydać na nasiona.
Pirat
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 kwie 2017, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Rzeszowa

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Witam
Zrobiłem badanie gleby, robiłem je pierwszy raz w życiu, po konsultacji z panią która przyjmowała próbki ,wybrany sposób badania: Analiza ogrodnicza. W sprawozdaniu opisane jest jako: Doradztwo nawozowe.
Po rozmowie telefonicznej okazało się, że aby otrzymać zalecenia nawozowe trzeba zlecić dodatkowe opracowanie. Kwota opłaty za zalecenia niewielka, ale czas oczekiwania 4y do 6 tyg.
Mam małą działkę? przydomową? na której mam kilka drzew i krzewów owocowych. O ile pamiętam na dereniu była widoczna chloroza.
Jak czytać te wyniki, jakich pierwiastków brakuje,jakich jest nadmiar, jakich nawozów użyć ? Może ktoś podpowie, jak działać dalej?

Pozdrawiam




Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Masz mało azotu potasu i fosforu. za to pod dostatkiem wapnia i magnezu. Na wiosnę można zastosować siarczan amonu 30 g/1 m2 i nawozy potasowo fosforowe jakieś 40 g, dawki trzeba nieco uzależnić o rośliny. Należałoby je wymieszać z ziemią wczesną wiosną.
Pirat
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 kwie 2017, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Rzeszowa

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

ekopom pisze:Masz mało azotu potasu i fosforu. za to pod dostatkiem wapnia i magnezu. Na wiosnę można zastosować siarczan amonu 30 g/1 m2 i nawozy potasowo fosforowe jakieś 40 g, dawki trzeba nieco uzależnić o rośliny. Należałoby je wymieszać z ziemią wczesną wiosną.
Dzięki za odpowiedz.
Poszperałem troszkę w sieci, nawozy fosforowo potasowe, to najczęściej nawozy jesienne, znalazłem o takim składzie:
fosfor (P2O5) ? 13%, potas (K2O) ? 27%, lub jesienne wieloskładnikowe.
Znalazłem też taki, : Nawóz Florovit AGRO DOLISTNY FOSFOROWO-POTASOWY. Skład nawozu:
Roztwór nawozowy PK 11,4 ? 9,2.
11,4% (P2O5) pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w wodzie, 9,2% (K2O) tlenek potasu rozpuszczalny w wodzie.
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Witam,
Zrobiłem analizę gleby na warzywniaku. Wybrałem opcję "analiza ogrodnicza" - mam prośbę, może ktoś obeznany mi pomóc w analizie tych wyników...

Wydaje mi się, że pH za wysokie oraz duuużo za dużo fosforu.... ???

Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Z fosforem nie jest tak źle, bo wiosną gleba jest zimniejsza i pobieranie jest utrudnione, zatem warto go mieć w wyższym stężeniu. Aby zachować korzystny stosunek pierwiastków, można by zasilić siarczanem amonu 25g na 1m2, oraz 25 g saletry potasowej. Gdy po pobraniu i zużyciu azotu, można raz zasilić saletrą wapniową, choćby dolistnie. Zalecenia dokładniejsze można ustalić, gdy zna się roślinę, która jest uprawiana.
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Witam Ludwiku, dziękuję za odzew i porady :-)
Będę uprawiał cały przekrój warzyw - ziemniaki, korzeniowe, fasolkę, ogórkowe, sałaty itd. Ale najbardziej mi zależy na pomidorach, bo ich uprawiam sporo jak na moje warunki (tzn. 35 krzewów).
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 373
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Witajcie,
W tamtym roku pierwszy raz spróbowałem uprawy własnych warzyw, niestety uprawa była kompletną klapą.
Chcę zrobić analizę gleby, tzw ogrodniczą. Czy warto, dokupić zalecenia ogrodnicze?
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Analiza gleby jak najbardziej i to szybko bo niedługo trzeba siać. Natomiast zalecenia nawozowe robi się w oparciu o roślinę jaka ma być uprawiana na danym polu co z przypadku warzywnika jest dosyć trudne, mnogość różnych rodzajów roślin a co za tym idzie różne potrzeby nawozowe.
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 373
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Najbardziej zależy mi na pomidorach, i zalecania pod tą roślinę wybrałem. Jednak ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, na zalecenia będę musiał jeszcze trochę poczekać.
Niemniej, chciałbym mieć również taki podstawowy zestaw jak ogórki, cukinia, marchew, truskawki.

Same wyniki już mam, tylko jak to teraz zinterpretować :roll:
Gleba jest gliniasta, jak wyschnie robi się jasna i twarda. Na jesieni posypałem wapnem. Działkę teraz przekopałem z ziemią po-pieczarkową, z małym dodatkiem ciemniej ziemi (prawie czarna, sypka i jakby trochę piaszczysta, z byłej łąki), oraz dodatkiem dolomitu.
Tak wymieszaną glebę oddałem do badań.

Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Tak na oko, bo mam mało czasu na zastanowienie (praca), możesz dać ogólnie na początku pod wszystko 50g na 1 m2 hydrokompleksu, Trochę duże zasolenie, jak na te wyniki, bo jest chlor, może po poprzednich nawożeniach nawozami chlorkowymi, bądź z pieczarkarni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”