Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Ja tylko ograniczona jestem do wysokich roślin z uwagi na psa "szczajka", który oblał by mi niższe warzywka :wink: .
To podniesiona grządka byłaby dobrym rozwiązaniem. Może by nie dosięgnął zasięgiem swoim :D
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Ale co Ty, wlezie na samą górę takiej grządki, żeby zaznaczyć najbardziej wyróżniające się miejsce... Kiedyś na spacerze wlazł na czubek jakiejś sterty gruzu i podniósł łapę do sikania, po czym stracił równowagę i zrąbał się na dół. Bez komentarza ;:306

Podwyższone grządki za to będą w sam raz dla mnie za kilka (naście) lat, jak mi się schylanie znudzi :wink:

A tak jeszcze pomyślałam, że fasola szparagowa miałaby korzystny wpływ na rośliny obok, bo przecież jej korzenie wiążą azot w glebie, a po sezonie go oddają.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5844
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

:wit będziemy na działce kopać dość głęboki dól, chciała bym cześć urobku rozsypać pod kwiaty i na warzywniak, ;:oj
Do jakiej głębokości nadaje się ziemia do tego celu?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Jak masz działkę na torfowisku to nawet z kilku metrów. U mnie na głębokości 20 cm już żółty piach. Rozumiesz teraz sens tak zadanego pytania? :D
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5844
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

:wit Ok rozumiem, ale kiedyś czytałam ,że ziemia do upawy nadaje się z górnej warstwy. Może i racja ,że zależy to od rodzaju gleby, u mnie raczej piasku nie będzie ,jak już to glina
Kiedyś ,jak wybrałam ziemię z kopanego dołu ,dałam do rozsadnika ,nic tam nie rosło. Dopiero jak zmieszałam ją z kupną ziemią ogrodniczą ,coś ruszyło.
stąd moje pytanie
Asia
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

O to, to. Sama sobie odpowiedziałaś :wit . Jeżeli gleba jest przepuszczalna, piaszczysta to dodanie gliny poprawia jej strukturę i jednoczesnie uszczelnia jej dolne warstwy. Dzięki temu woda wraz z nawozami nie ucieka poza zasięg korzeni. Sama glina jest bardzo zbita i zawiera zbyt mało powietrza potrzebnego korzeniom. Gleby takie rozluźnia się piaskiem, ziemią próchniczą, torfem, kompostem itp.
Awatar użytkownika
Aagnieszkaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 10 lis 2019, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustanów/Zalesie Górne

Uprawa warzyw na grządkach podwyższonych

Post »

Dzień dobry,
w czerwcu kupiłam dom z ogrodem, w którym są cztery grządki podwyższone, jak na zdjęciach (marnie to teraz wygląda).
Nie wiem co i kiedy było tu uprawiane.
Były nakryte matą, po jej zdjęciu pojawił się gąszcz chwastów, przede wszystkim perz i skrzyp polny.
W sierpniu spryskałam Randapem.

Chcę te grządki przywrócić do życia.

Będę wdzięczna za wszystkie porady, nie mam żadnego doświadczenia w takim temacie.

Czy teraz powinnam coś zrobić z ziemią, która tam jest czy czekać do wiosny?
Myślałam, żeby ziemię całkowicie wymienić ale nie mam pojęcia jak głęboko i jakie powinno być nowe podłoże?

Dodam, że mam w ogrodzie kompostownik, spory, jest pełen ale również nie wiem co tam było wrzucane przez poprzednich właścicieli.
Więc czy ziemia z tego kompostownika się nada?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Aliwar
200p
200p
Posty: 281
Od: 3 kwie 2017, o 05:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Uprawa warzyw na grządkach podwyższonych

Post »

Myśle że zawartość kompostownika już się przerobiła i jak najbardziej się nada. Jeśli ktoś miał warzywnik i robił kompost to raczej wrzucał tam co trzeba i nie ma co się obawiać tego kompostu. Z wymiana ziemi to niech fachowcy się wypowiedzą ja ogólnie tez mam słabą i raczej próbuje ja uzyznic obornikiem, kompostem i przez ściółkę. Jednego co ja bym nie zrobiła to ten randap są inne sposoby na chwasty. Słyszałam od ogrodniczki uprawiającej na sprzedaż ze po randapie 3 lata nic nie chce rosnąć. Ponadto ogólnie wiadomo o jego szkodliwym wpływie na zdrowie ludzkie, ale każdy robi jak uważa.
Z kolei to ze piszesz że nie wiesz co było uprawiane to chyba najmniejszy problem. Zrozumiałam że w tym roku nic nie sadzilas, więc ja bym sobie na następny sezon wymyśliła tak jak mi pisuje a na kolejne planowała płodozmian.
Jeśli masz dostęp to warto dać obornik nawet jeszcze teraz na pewno do wiosny wzbogaci glebę.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8642
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Uprawa warzyw na grządkach podwyższonych

Post »

:wit Moim zdaniem te maty były po to by tłumić chwasty i nie należało ich zdejmować .
Wiosną przed siewem czy sadzeniem roślin zdjąć maty , rozłożyć kompost i to wszystko co ja bym
zrobiła . A jeśli czujesz niepokój o zawartość gleby czy kompostu to możesz
zbadać w stacji . Mniej zachodu niż wymiana gleby i tak nie będziesz wiedziała na co
wymieniasz . Natomiast herbicydy to trucizna i tego bym się wystrzegała , tym bardziej że
nie rozwiąże to problemu raz na zawsze . ;:174
Aktualnie zgłębiam temat uprawy grządek bez kopania i doszłam do wniosku , że lubimy
dokładać sobie pracy .
nowalij
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 paź 2019, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Jak to jest z przekopywaniem gleby w ogrodzie warzywny?
Lepiej jest kopać czy zostawić ziemię na zimę nieprzekopaną?
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Witaj Agnieszko -Sąsiadko :D Zanim zdecydujesz ,co zrobić z ziemią po spryskaniu Randapem,najpierw poczytaj w sieci,co to za preparat i jakie mogą być skutki jego stosowania.
Skoro masz dużo kompostu,ja na Twoim miejscu wymieniłabym ziemię w tych podniesionych grządkach,jeśli chcesz tam uprawiać warzywa.Albo może zaplanuj tam rośliny ozdobne,a pod warzywa przygotuj grządki w innym miejscu ogrodu,wywożąc tam kompost. Myślę,że kompost jest bezpieczny i spokojnie możesz go wykorzystać. Pamiętaj,że ziemia w skrzyniach podczas upałów dużo szybciej wysycha i trzeba ciągle biegać z konewką.Czasem 2 razy dziennie. Przerabiałam to w tym roku.
Pozdrawiam serdecznie- Ela
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8642
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

:wit Nowalij , czy przekopywać ziemię na zimę i zostawić ja w ostrej skibie ?
To trudne , chociaż z pozoru proste pytanie . Pamiętam , że kiedyś były zalecenia
by ciężką ziemię tak traktować . Miało to napowietrzyć ziemię i poprawić strukturę
takiej gleby . ;:131
Obecnie mam prawie cały warzywniak obsiany poplonem ozimym . Zostało tylko to
gdzie mam nie zebrane korzeniowe i kapustne i posadzony czosnek .
Warto przygotować jesienią grządkę pod wiosenne najwcześniejsze wysiewy i nasadzenia .
Dobrze byłoby okryć ją ściółką . Przyspieszy to wiosenne siewy .
Ta jesień sprzyja pracom porządkowym w ogrodzie , a wiosna nie wiadomo jaka będzie .
Awatar użytkownika
Aagnieszkaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 10 lis 2019, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustanów/Zalesie Górne

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

krynka pisze:Witaj Agnieszko -Sąsiadko :D Zanim zdecydujesz ,co zrobić z ziemią po spryskaniu Randapem,najpierw poczytaj w sieci,co to za preparat i jakie mogą być skutki jego stosowania.
Witaj Krynko :)
Od początku byłam zdecydowana raczej wymienić tę ziemię, ona jest na wierzchu taka już pylista, jakby wyjałowiona więc chciałabym chociaż jej wierzchnią warstwę usunąć. Gdyby nie ten zamiar to Randapem bym nie pryskała. Ale perz, podejrzewam że przez kilka lat, zrobił tam praktycznie gęsto tkany dywan korzeni i usunięcie tego byłoby bardzo trudne.
krynka pisze: Skoro masz dużo kompostu,ja na Twoim miejscu wymieniłabym ziemię w tych podniesionych grządkach,jeśli chcesz tam uprawiać warzywa.
Ale na jaką głębokość ją wymienić? Zupełnie do dna? I czy dać tylko ziemie z kompostownika, czy możne warstwę kompostu a na wierzch inną, kupioną, do uprawy warzyw? :?:
krynka pisze: Pamiętaj,że ziemia w skrzyniach podczas upałów dużo szybciej wysycha i trzeba ciągle biegać z konewką.Czasem 2 razy dziennie. Przerabiałam to w tym roku.
Grządki mają system nawadniający więc myślę że po serwisie i uruchomieniu powinno być ok.
Myślę o posadzeniu tam pomidorków koktailowych, ogórków, ziół, sałaty... na bardziej ambitne uprawy się nie porywam :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”