Przesadzanie storczyka

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

W przypadku zwykłych falenopsisów nie ma potrzeby kombinować z podłożem. Wystarczy jak wymieszasz obie frakcje kory śródziemnomorskiej. Mam też dwa, czy trzy falenopsisy eksperymentalnie w mieszankę kory i keramzytu i różnicy specjalnie nie widzę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Też tak uważam, sama kora w zupełności wystarczy. Tylko wymocz ją przed posadzeniem storczyka.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Dzięki, a jeśli chodzi o ten węgiel drzewny to ile go dodać na doniczkę 12 cm? - na pewno muszę/chcę go dodać, bo u mnie spora wilgotność w domu (dużo kwiatów) i temp. zazwyczaj o tej porze roku 18-21°C a na parapecie 16-20°C, więc podłoże tak szybko nie przesycha.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Mam takie same warunki, też dużo roślin i nigdzie w żadnym storczyku nie mam węgla drzewnego. Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy jak albo dasz korę o większej frakcji albo będziesz rzadziej namaczać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

A co ma dać węgiel drzewny w mieszance z z korą w doniczce? Przecież to silny adsorbent, w dodatku często produkowany jest niekoniecznie na bazie czystego drewna, reakcje z wodą mogą być naprawdę różne w dłuższym okresie czasu. Jeśli Ci wilgoć doskwiera to postaw najtańszy pochłaniacz wilgoci. Rozumiem, że z wentylacją chyba masz kłopot.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Ja mam storczyki w mieszance kory śródziemnomorskiej (drobnej i grubej) z keramzytem (tak jak polecił mi Norbert ;:180 )

yanina_19 skoro ten węgiel drzewny, który kupiła Ninia jest przeznaczony do uprawy storczyków, to pewnie musi spełniać odpowiednie warunki (każde podłoże musi spełniać: nietoksyczne, odpowiednie warunki powietrzno-wodne, stabilne). W dodatku kupiła go w sklepie z akcesoriami do uprawy storczyków, więc nie wiem skąd Twoje podejrzenia o dodatkach.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Ok, niech będzie nawet taki 'apteczny', 'czysty', który my łykamy. Jaka jest jego rola w mieszance?
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Nie chodzi o taki węgiel :wink: Mam na myśli zwykły, drzewny.
Na pewnej stronie sklepu znalazłem taki opis: "Stosowany w podłożu, naturalny (nie grillowy) węgiel drzewny poprawia jego strukturę i umożliwia przepływ powietrza pomiędzy korzeniami.
W podłożach na bazie kory stabilizuje pH; ma również właściwości lecznicze pochłaniając toksyny często występujące w wodzie"
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Ok, niech będzi tylko karbonizowany, prosto od smolarzy z Bieszczadów :D nie aktywowany - to, że jest silnym adsorbentem napisałam - jakie toksyny on ma zbierać? Jakiem ma pH? I jak to się ma do tego co napisała Ninia?
Ninia pisze:na pewno muszę/chcę go dodać, bo u mnie spora wilgotność w domu (dużo kwiatów) i temp. zazwyczaj o tej porze roku 18-21°C a na parapecie 16-20°C, więc podłoże tak szybko nie przesycha.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Julian, każdy węgiel spełnia tą samą funkcję, ma działanie antyseptyczne. Jeśli coś jest dostępnego w sklepie pod nazwą węgiel do storczyków, który poprawia przepływ powietrza to tylko chwyt marketingowy. Podejrzewam, że i cena jego jest też odpowiednio wyższa. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

yanina_19 Ninia pewnie chciała poprawić właśnie ten przepływ powietrza :wink:

Norbert oczywiście, że tak ;:108 co do ceny to jest pewnie tak jak ze wszystkim specjalnym "do czegoś". Często coś jest "do czegoś", a ma skład podobny lub taki sam jak np. "uniwersalne", które jest o wiele tańsze ;:224 Chociaż niektóre produkty na prawdę są przydatne w określonej grupie roślin.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

--julian-- pisze:Chociaż niektóre produkty naprawdę są przydatne w określonej grupie roślin.
...np kora koniecznie śródziemnomorska ;:130
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

No dobra widzę, że narobiłam tu sporo zamieszania - oczywiście niezamierzonego. Ponieważ po raz pierwszy będę przesadzała storczyki w robione przez siebie podłoże mam wiele obaw, że zrobię coś nie tak. Mam dwa stare storczyki do przesadzenia (te z których pobrałam keiki - o czym pisałam wcześniej) i kilka szt. nowych, zakupionych w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Oczywiście mogłabym przesadzić w gotowe podłoże (nawet w tym wątku podpytywałam: jakie najlepsze?) i za namową Norberta zdecydowałam się na własną kompozycję - choć on właściwie to polecał mi samą korę śródziemnomorską (te podłoża ze sklepów stacjonarnych - różnych - ostatecznie odpadają, bo po węchu przez dziurki w opakowaniu czuć było...hm, jakby stęchliznę - co mnie bardzo odstraszyło - może jestem nienormalna, ale nawet jak kupuję ziemię do innych kwiatków - nawet do ogródka - to ją wącham - nawet mój M. zawsze się podśmiewa, że ja wszystko najpierw muszę wywąchać). Zamawiając korę śródziemnomorską pomyślałam o węglu drzewnym - 2l worek to cena 4,5zł, więc raczej nie zbankrutuję - (ten z apteki mi się już skończył), bo na bank trzeba będzie usunąć jakieś korzenie - z tych nowych nabytków na pewno i zasypać rany węglem. I dla pewności chciałam go trochę dodać też do podłoża. No to jeszcze muszę tą kwestią przemyśleć i ewentualnie dodam ten węgiel w ramach eksperymentu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”