Przesadzanie storczyka

Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Chodziło mi bardziej o kolor korzeni właściwych, ale jeśli nie są mocno zielone można po wyciągnięciu z podłoża namoczyć. Korzeni powietrznych nie ma potrzeby spryskiwać. Czasami przy zbyt suchym powietrzu, schną ale mogą wypuścić nowe. Te, które wyschły, wycinasz. Ważniejszy jest jednak stan korzeni właściwych. Jeśli coś będzie z nich zgniłe, odcinasz i obsypujesz sproszkowanym węglem.
Natomiast co do nowego podłoża, to powinno być lekko wilgotne, możesz je porządnie spryskać. Chociaż ja, po przesadzeniu jeszcze na ok. 2 - 3 minuty namaczam całą doniczkę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Głównie chodziło mi o to czy po przesadzeniu można moczyć bo wszędzie się naczytałam, że kategorycznie parę dni trzeba czekać. Skoro można to moje wątpliwości są rozwiane i dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Nie ogarniam niektórych storczyków, rosną 3 razy lepiej w zwyczajnej żyznej humusowej ziemi"uniwersalnej", bez żadnych rozluźniaczy i nie mają ochoty przestać rosnąć, a w zalecanym podłożu - luźne korowe/sphagnum wyglądają, lekko mówiąc mizernie. Dendrobium i phalenopsis po jednym egzemplarzu "testowym" mam w zwykłej ziemii, bo gdzieś u kogoś widziałem pięknego storczyka w zwykłej ziemii. I widzę że tak roślinie lepiej, że myślę czy wszystkich nie przesadzić, czy co? Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Falenopsis to epifit nadrzewny nie może rosnąć w ziemi! Podobnie dendrobium. Prędzej czy później zgniją korzenie! Do ich korzeni musi docierać swobodnie powietrze. Takie eksperymenty wbrew naturze rośliny są szkodliwe.
Napiszę wprost, to głupi pomysł. A to, że u kogoś widziałeś to wynika wyłącznie z czyjejś głupoty albo niewiedzy.
Falenopsisy mają wolne przyrosty, jeden, dwa liście na rok.

Edit jeśli storczyki źle rosną w zalecanym podłożu, znaczy że przyczyny leżą gdzie indziej, np. w nieprawidłowym nawożeniu, stanowisku, itd.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Zgadzam się, tylko czarodzieje producenci potrafią takie cuda robić, że im rosną bezproblemowo, ale i tak nie w 'ziemi do kwiatów' tylko w sphagnum
Obrazek

Zadbane i w odpowiednim podłożu rosną dość szybko, czego dowodem jest moja przesadzona miesiąc temu multiflora, którą uwielbiam za girlandy kwiatów :) (w typie Cassandra alba) - już wypuszcza nowy liść. Ja akurat jestem zwolenniczką przygotowywania podłoża własnoręcznie, a nie korzystania z kupnego, ale to już inna sprawa
Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

A ja napiszę tak....

Storczyki potrafią się dostosować nawet do najmniej odpowiednich warunków i też takich przeczących ich pochodzeniu, tylko że z początku zwykła ziemia będzie na tyle lekka, że rok da radę, później będzie coraz gorzej.
Oczywiście można robić testy, męczyć roślinę i pewnie da radę ale to trzeba mocno obserwować roślinę, kiedy przyjdzie ten moment, że będzie już mieć dość i korzenie zaczną gnić, bo się uduszą...
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Mam pytanie odnośnie gotowego podłoża dla storczyków - które Waszym zdaniem jest lepsze: "Compo" czy "Kronren" - wiem, że pora jesienna nie jest odpowiednia na przesadzanie, sadzenie storczyków, ale muszę to zrobić, bo mój storczyk puścił keiki i planowałam tą keiki (nie wiem czy to się jakoś po polsku odmienia) oddzielić i wsadzić wiosną tego roku do oddzielnej doniczki, ale na tej keiki wyrósł pęd kwiatowy, który dokładnie 23 marca zakwitł dwoma kwiatkami - a nie chciałam nic kombinować w czasie kwitnienia - i dopiero teraz zrzuca te kwiatki (po ponad pół roku) - więc chcę wykorzystać moment oddzielenia keiki i posadzenia do oddzielnej doniczki. No i dlatego pytam o podłoże, gdyż wybrałam się do sklepu z zamiarem zakupu, ale nie kupiłam, bo niestety worki, w których się znajdują (tych firm) nie są przezroczyste i nie można podejrzeć co tam w środku tak naprawdę jest. Poradźcie, proszę.
A tu zdjęcia przekwitających kwiatów na keiki
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Kup na allegro korę śródziemnomorską, jest dostępna o różnej frakcji. Używałem jednego i drugiego podłoża, ale najlepsza wychodzi sama kora.
Osobiście przesadzam storczyki w zasadzie przez cały rok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2805
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Też przesadzam przez cały rok w zależności co potrzebuję. Z podłoża sklepowego dawno zrezygnowałam robię własne. Potrzebne składniki zakupuję w internecie.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Ninia, korzenie długaśne, prawda? i każdy w inną stronę :) do tego duuuże liście. Trzymam kciuki, żeby po odcięciu dały radę bez uszczerbku.
Co do kory - jeśli potrzebujesz błyskawicznie, to zajrzyj do małego zoo/akwarystycznego. Mają bardzo dobrej jakości korę sosnową to terrarium 'Terrun' i widzisz co kupujesz.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Na allegro od dłuższego czasu kupuję korę i też wiem co kupuję, mogę śmiało polecić każdemu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Ponad miesiąc temu pytałam w tym wątku o podłoże do storczyków dla moich keiki - zakupiłam wtedy czipsy kokosowe drobne (tylko to dostałam w sklepie na "już") i dodałam kilka kulek keramzytu - po miesiącu mogę stwierdzić, że keiki mają się bardzo dobrze.
Ale teraz przyszedł czas na przesadzenie roślin matecznych od tych keiki do nowego podłoża. Chciałabym dowiedzieć się w jakich proporcjach powinnam dodać każdego z tych składników na doniczkę (najlepiej w %):
- kora śródziemnomorska (kupiłam grubą i drobną),
- keramzyt,
- węgiel drzewny (kupiłam w sklepie internetowym z akcesoriami dla storczyków - ponieważ wiem, że jest on dodawany do gotowego podłoża dla storczyków, więc pomyślałam, że może i warto go dodać również do takiego podłoża domowej roboty),
- czipsy kokosowe.
Z góry dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”