Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny Cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Poprzyglądaj się właśnie najmniejszym pączkom, bo to od nich się zaczyna. Na rozwiniętych kwiatach to już tylko bardzo widoczne ślady porażenia pączków.
Ew zrób rachunek sumienia co mogło uszkodzić pąki, ale na 90% to grzyb.
Abudabi1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 18 maja 2019, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Uporczywe przędziorki.

Post »

Witam, proszę o informację czy to są przedziorki? Dodam, że zrobiłam oprysk preparatem firmy Sumin Floramite i powtórka po 3 dniach ( powinnam zrobić po 2). Wczoraj wieczorem wstawiłam kwiaty do mieszkania, a dzisiaj widzę na małej monsterze pajęczyny, spryskałam wszystkie kwiaty, czy to możliwe żeby 2 dni po oprysku przędziorki znowu zaatakowały? Dodam, że pajęczyna jest duża , momentami sięga do 13 cm, może to pająk? ;)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Uporczywe przędziorki.

Post »

To pająk, przędziorki budują swoje sieci na mniejszą skalę :) . Pajęczyny przędziorków są drobniutko utkane.
Abudabi1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 18 maja 2019, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uporczywe przędziorki.

Post »

Uff, dzięki :) Przy okazji spytam co mogło spowodować, że moja pilea straciła pierwsze listki? Jakby coś ją objadło.
Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Uporczywe przędziorki.

Post »

To jednak może być przędziorek, jakieś szkło powiększające i można zobaczyć małego intruza, szczególnie na spodniej części liścia. Środek który został zastosowany jest jest bardzo skuteczny przeciw przędziorkom.
Abudabi1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 18 maja 2019, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uporczywe przędziorki.

Post »

Na innym sukulencie końcówki są uschnięte, a na jednek z kulek pojawił się taki osad. Co to może być?

Obrazek
maciek_maku
100p
100p
Posty: 117
Od: 24 sie 2009, o 16:05
Lokalizacja: Polska

Robaki w nasionach daktylowca - jak usunąć

Post »

Witam wszystkich
Czy ktoś ma dobry sposób jak usunąć korniki które żerują w nasionach ( widoczne otwory w łupinie itp) ale być może nie uszkodziły jeszcze zarodka? Czy jak będę moczył nasiona przez ok 3 dni w letniej wodzie to ów szkodnik zostanie utopiony, jak sądzicie? Czy konieczne jest wyrzucenie, spalenie nasion z objawami żerowania?
Pozdrawiam
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Korniki w nasionach - jak usunąć

Post »

Korniki w nasionach, ciekawe :shock: . A jakie to nasiona?
ania1488
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 lis 2019, o 16:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

POMOC w identyfikacji szkodnika

Post »

Witam wszystkich,
Czy ktoś z Was wie, co to za szkodnik i jak się go skutecznie pozbyć? Występuje w ziemi wszystkich moich kwiatów doniczkowych (Skrzydłokwiat, Zamiokulkas, Anturium itp.) i niestety zauważam, że kwiaty co raz bardziej marnieją, szczególnie skrzydłokwiat - liście żółkną i łatwo wychodzą z ziemi - jakby korzenie były "podgryzione". Proszę o rady.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Na zdjęciu w ziemi wygląda jak skoczogonek, ale po dwóch kolejnych fotach nie jestem tego pewna.
maciek_maku
100p
100p
Posty: 117
Od: 24 sie 2009, o 16:05
Lokalizacja: Polska

Re: Korniki w nasionach - jak usunąć

Post »

Nasiona palm, chodzi o kornika daktylowca, nie mogę dziada się pozbyć nawet mocząc je w wodzie przez 3 dni. Po 3 dniach jeden wypłyną, dałem go pod mikroskop i po chwili widzę że skubaniec żyje. Podobno nie przeżywają zbyt niskich temperatur ale niestety uszkodzone nasiona wrzuciłem już do ciepłej wody do termosu (mogłem próbować je zamrozić ale nie wiem czy nie się nie zahibernują).
maciek_maku
100p
100p
Posty: 117
Od: 24 sie 2009, o 16:05
Lokalizacja: Polska

Re: Korniki w nasionach - jak usunąć

Post »

Na razie je mocze w ciepłej wodzie w termosie ale widzę że większość pływa po powierzchni więc prawdopodobnie jest pusta/ martwa w środku, zmieniam wodę ale jak otworzyłem termos to woda jakby lekko sfermentowała (starałem się dokładnie usuwać osłonki), w ostateczności je spalę a te dobre będe skaryfikował i moczył w ciepłej wodzie w termosie przez 3 dni a póżniej na ręczniki papierowe (dzięki temu zobaczę które są zdatne do użycia).
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Korniki w nasionach - jak usunąć

Post »

A może wymoczyć nasiona w roztworze np. Mospilanu? Albo innego środka na szkodniki?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”