Ściółkowanie metodą Back to Eden

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

To wygląda raczej na zrębki.
A liściach z parku rzeczywiście można się spodziewać śmieci, głównie małpek (takich małych butelek na wódkę).
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Grzegorz-RODOS czy te zrębki są wymieszane z liścmi i trawą?
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Grzegorz-RODOS
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 12 wrz 2019, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Robiłem trzy konfiguracje zależnie od dostępności materiału.
1 - karton-trawa-zrębki
2 - kompost-karton-zrębki
3 - suche liście--karton-zrębki
Z moich obserwacji widzę że po 3-4 miesiącach kartonu praktycznie nie ma.

Warstwy są nie mieszane i generalnie zasada jest taka, aby ich nie mieszać. W przypadku roślin jednorocznych zaleca się nawet nie usuwać kępy korzeniowej tylko pozostawić jako materiał organiczny na przyszły sezon.
Przegrabiać można tylko wierzchnią warstwę zrębek w celu siewu, szadzenia, usuwania chwastów.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

A co z pędrakami ?
Na moich permakulturowych grządkach po jakimś czasie stwierdziłam ,że pod spodem,to raj dla pędraków.Nikt im nie przeszkadza.
Jak nie zaglądacie i nie przekopujecie to nie wiecie o tym zapewne , że mogą tam być.I tak to pewnie działa.Ja po sezonie kiedy kiepsko wszystko rosło na jednej z grządek postanowiłam , wbrew zasadzie przekopać no i się dowiedziałam.

A jakie są Wasze obserwacje w tej materii ?
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
Grzegorz-RODOS
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 12 wrz 2019, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

W miejscu posadzenia żywopłotu z grabu i wyściółkowania zrębką pojawił się kret. Co ciekawe porusza się tylko tam gdzie wysypałem zrębki. Na trawnik nie przechodzi. Póki grab będzie rósł dam mu spokój.
Po za tym tylko dżdżownice i to cała masa ponieważ pod zrębki poszła tektura. Innych widocznych żyjątek brak, o co dba na pewno kret.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Osmunda U mnie nie zauważyłam ich jeszcze; ale dobrze że ostrzegasz ;:333 to wiosną sprawdzę moje wały kompostowe bo będe dawać nowe tektury na spód.
Grzegorz-RODOS mam nadzieje że to tylko kret a nie nornice :)
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Grzegorz-RODOS
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 12 wrz 2019, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Kopce pod zrębką raczej krecie.
Dalsze działania względem osobnika poczynię dopiero na wiosnę zależnie od "efektów" jego pracy.
Póki co na pewno odstraszacz ultradźwiękowy nie działa.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Grzegorz-RODOS pisze:W miejscu posadzenia żywopłotu z grabu i wyściółkowania zrębką pojawił się kret. Co ciekawe porusza się tylko tam gdzie wysypałem zrębki. Na trawnik nie przechodzi. Póki grab będzie rósł dam mu spokój.
Po za tym tylko dżdżownice i to cała masa ponieważ pod zrębki poszła tektura. Innych widocznych żyjątek brak, o co dba na pewno kret.
Sadziłeś żywopłot to kret ma mięciutką ziemię do penetracji a poza tym przy zrębkach mogą być dżdżownice.Mimo wszystko nic strasznego dla roślin może tu się nie wydarzyć.Czego serdecznie życzę.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Grzegorz-RODOS pisze:W miejscu posadzenia żywopłotu z grabu i wyściółkowania zrębką pojawił się kret. Co ciekawe porusza się tylko tam gdzie wysypałem zrębki. Na trawnik nie przechodzi. Póki grab będzie rósł dam mu spokój.
Po za tym tylko dżdżownice i to cała masa ponieważ pod zrębki poszła tektura. Innych widocznych żyjątek brak, o co dba na pewno kret.
Pod ściółką gleba jest bardziej wilgotna i łatwiej mu ryć tunele. Mam tak samo. Co do zasady nie przejmuję się tym. Wyjątek stanowią rabaty ze wschodzącymi nasionami jednorocznych tudzież z młodymi siewkami po rozflancowaniu, bo wiadomo, że rośliny malutkie i łatwo je unicestwić. No i cebulki mieczyków potrafią wykopać na wierzch. Z
Zauważyłam też, że wiewiórki lubią chomikować w ściółce swoje łupy - żołędzie i orzechy, zwłaszcza te ostatnie. Potem wiosną i latem masowo mi kiełkują. Trochę jest pracy z wyrywaniem siewek.
Co do zasady ściółkuję większość roślin - drzewa i krzewy owocowe w sadzie, maliny, truskawki, krzewy ozdobne, byliny na rabatach, dalie, mieczyki. Już od kilku lat. W okresie wiosennym i letnim przede wszystkim sianem. Pokrzywą i żywokostem. Jesienią słomą i liśćmi. Mam na obrzeżu działki mały lasek topolowy. Dostarcza mi materiału na pokrycie dość grubą warstwą całego ogrodu i sadu.
Ściółka zapobiega wysychaniu gleby. Tym samym ogranicza zużycie wody na podlewanie. Poprawiła się też struktura gleby. Jest bardziej przepuszczalna. W okresie zimy tworzy dodatkową warstwę ochronną przed mrozem. Ważne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że coraz częściej zimy są bezśnieżne z okresami krótkotrwałych wysokich mrozów. Kolejna zaleta ściółkowania - ogranicza rozwój chwastów. Odpada pielenie i odchwaszczanie.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
karool
200p
200p
Posty: 369
Od: 31 mar 2007, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Osmunda pisze:A co z pędrakami ?
Na moich permakulturowych grządkach po jakimś czasie stwierdziłam ,że pod spodem,to raj dla pędraków.Nikt im nie przeszkadza.
Jak nie zaglądacie i nie przekopujecie to nie wiecie o tym zapewne , że mogą tam być.I tak to pewnie działa.Ja po sezonie kiedy kiepsko wszystko rosło na jednej z grządek postanowiłam , wbrew zasadzie przekopać no i się dowiedziałam.

A jakie są Wasze obserwacje w tej materii ?

Też jestem ciekawa co z pędrakami,jak się już pojawią.Ja mam obsesję na ich punkcie od czasu jak załatwiły mi prawie wszystkie truskawki i zabrały się za poziomki.
W ubiegłym sezonie poza sałatą zasmakował im majeranek,dla mnie niewiele krzaczków zostało.
Może ktoś ma na nie jakiś sprawdzony sposób? ;:98
pozdrawiam
Alicja
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Podobno niektóre rośliny odstraszają pędraki.

http://www.wodr.poznan.pl/powiaty/powia ... anitarnych
Awatar użytkownika
Grzegorz-RODOS
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 12 wrz 2019, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Relacja z siewu w zrębce. Może komuś się przyda ...

Obrazek
Wyzrębkowany warzywnik

Obrazek
Odgarnięcie zrębek do ziemi rodzimej

Obrazek
Podsypanie rowku torfem z kompostem

Obrazek
Ułożenie taśmy z nasionami - pietruszka korzeniowa

Obrazek
Przysypanie taśmy oraz podlanie.
Po wschodach sukcesywne przysypywanie roślin zrębką
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Przy takiej uprawie najlepiej jest rozgarnąć tyle ściółki ile jest koniecznie do posiania nasion i nie więcej żeby od samego początku gleba była chroniona przez erozją i wysychaniem no i chwastami.
Najlepiej jest wzorować się na siewnikach do siewu w uprawie zerowej.

https://youtu.be/dEHWdI55g5w
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”