Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Drzewa owocowe
Zablokowany
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Kupiłem w jakimś markecie to nie wiadomo ile mógł ten dereń mieć rok może dwa ale w zimi siedzi 3 lata już .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Ja kupiłam dereń n/n, prawdopodobnie gatunek, w markecie jako balotowany "patyczek" około 20 cm wysokości. w tym roku po 4 lub 5 latach od wsadzenia po raz pierwszy zawiązał pąki, czyli zakwitnie w przyszłym roku po raz pierwszy. Pąków ma zaledwie kilka.
Z kolei mój drugi dereń, też gatunek, kupiony był jako półtora metrowe drzewko, które już owocowało ale miało zaledwie kilka owoców i też zaledwie kilka pąków. Teraz rośnie trzeci rok i ma masę pąków.
Uzbrój się w cierpliwość. Wychodzi na to, że dereń potrzebuje około 4-5 lat do rozpoczęcia owocowania i jeszcze około 3 kolejnych aby zacząć na serio myśleć o owocach.
Pozdrawiam Lucyna
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

20cm to siewka spokojnie osiąga w pierwszym roku.
Nic to, warto poczekać. A jak zacznie owocować to mamy 150lat albo i więcej owocowania :heja
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Czy ktoś z Was posiada może owocujące derenie odmian PANCHEREVO oraz SHAN?
W internetach fotki robią wrażenie, jeśli pestka jest klasycznej wielkości to byłaby to całkiem fajna odmiana na przetwory.
Tyle że wiadomo, w intenetach może być to fotomontaż Dlatego szukam kogoś kto ma :)
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Przejrzyj sobie moje zestawienie z zeszłego roku. A na necie to często są ogromne, bo w dłoni dziecka:) Albo podrasowane. Wielkość też zależy od roku, podlewania, wielkości krzaka, cięcia itd.

Obrazek
Dereń jadalny(cornus mas)
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Dzięki. Widziałem Twoje zdjęcia w zeszłym roku, ale się trochę łudziłem że ktoś uprawia te odmiany poza Tobą i np w lepszym miejscu są faktycznie dużo większe niż reszta. Na oko to dobrze odżywiony elegantnyj przebije je rozmiarem.
Trochę szkoda bo liczyłem na wielkie owoce deserowe :)
A jak z dojrzewaniem u Ciebie Shana i Pancharevo? Np w porówaniu do Bolestraszyckiego czy Jolico?
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Shan i Pancharevo dojrzewają u mnie przed Jolico. W tym roku było na nich po parę owoców i ciężko coś więcej powiedzieć. Mam jeszcze u brata te odmiany ale bywam w sezonie tylko kilka razy i nie wszystko udaje mi się zaobserwować. U niego było więcej owoców. Niedługo w owocowanie wejdą u mnie kolejne nowe odmiany - powinny być duże- 7-10 g. Okrągłe i owalne -idealne na oliwki. Duże owoce ma Basia ale to raczej odmiana przetwórcza. Ciemne owoce z "garbnikowym" posmaczkiem- super na nalewki. Smaczny i duży jest Kasanlak- ale w szkółkach jest dużo pomieszanych i pod tą nazwą sprzedają nawet dzikusy(Kasanlaker, Kasaniak i co sprzedawcy do głowy przyjdzie). Dojrzewa w średnim terminie u mnie. Przed Swietłaczokiem, Szaferem i Bolestraszyckim. Ulubiony żony i teściowej.
Dereń jadalny(cornus mas)
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Shan owocujący 6 rok. Tak więc roślina mocno zakorzeniona jak i plenna. Największy okaz jak poniżej, choć tym jednym okazem nie sugerowałbym się, bo był wyjątkowo duży. Ogólnie owoce (pełna dojrzałości ciemna wiśnia) w granicach około 8 - 10g, krzew dobrze prowadzony oraz nic mu nie brakuje. Ogromnym plusem tej odmiany jest smak owocu, dla mnie rewelacja.

Obrazek

Pancherevo gdzieś miałem zdjęcie owoców, jak znajdę to dodam. Ogólnie sam owoc jest podobny, no możne trochę dłuższy. Zadziwia mnie plenność tej odmiany.

Wydubieckij owocujący 8 rok. Niczego mu nie brakuje ;) Owoce duże w granicach 8 - 9 gramów, bardzo wyrównane. Pyszne.


Obrazek
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

To są zdjęcia odmiany Swietljaczok. Na ostatniej fotce w porównaniu z owocami bezodmianowego derenia jadalnego. Mam też odmianę Szafer. Jestem zadowolona z obu. Bardzo plenne odmiany i bezproblemowe w uprawie. Sadzonki kupowałam u naszego forumowicza zaorli w 2015 roku. Za to bezodmianowy dereń to kompletna mizeria. Krzew ma chyba już siedem lat, a owoców na nim tyle co kot napłakał.

Obrazek Obrazek Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Tego bezodmianowego docenisz jak dojdzie do pełni owocowania, plenny będzie jak oliwkowe drzewo, będzie sypać 'kuleczkami" .
Basia
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Basiu, a w jakim wieku osiągnie pełnię owocowania?
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Oj, żeby ten wątek był dłużej, to zapewne bym tu pisząc i u siebie zapisała, a tak to nie pamiętam dokładnie, tak myślę że jeszcze minimum 3 lata do pełnych zbiorów.
Nawet gdzieś podawali, że dopiero 15 letnie drzewo jest w pełni dojrzałe.
Moje drzewko - ma na pewno 20 lat najmniej - już dwa razy mocno przycinałam od dołu, bo mam za dużo owoców, a że się je zbiera z ziemi, to i przycięcie to ułatwiło.
Basia
Taz988
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 gru 2019, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Witam
Przymierzam się do założenia plantacji derenia (około 900-1000 sztuk). Chciałbym dowiedzieć się jak wygląda sytuacja na rynku zbytu. Po ile w tym roku można było sprzedać za kg i jakie ilości schodziły. Byłem dosyć entuzjastycznie nastawiony na tą uprawę ale ostatnio podzwoniłem trochę po firmach sprzedających mrożone/suszone owoce, produkujących soki i dżemy z derenia i trochę się zawiodłem bo większości wypadków powiedziano mi że nie skupują lub skupują w małych ilościach. Jedyna oferta jaką usłyszałem to 5 zł za kg i max 5 ton rocznie. Ciężko wgl znaleść firmy które zajmują sie przetwarzaniem derenia. A jeżeli te 8-25 kg z drzewa po 5-10 latach to prawda, to nie sprzedam takich ilości w detalu. Ta sytuacja trochę ostudziła moje plany bo jednak kupno sadzonek, ogrodzenie pola, nawozy i nawodnienie to koszt spokojnie ponad 50 tys, a rynek zbytu trochę nie pewny. Wiem że nikt tutaj nie poda mi dokładnie gdzie komu i za ile, ale gdyby ktoś to już trochę zajmuje się sprzedażą towarową tych owoców mógł chciaż ogólnie nakreślić jak to jest z tym zbytem to byłbym wdzięczny.
Dzięki za odpowiedź ;)
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”