Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

viraaze pisze:Dzięki za odpowiedź w sprawie keiki :)
Ten preparat ma z tyłu napisane, że jest też na tarczniki :/ Dotychczas przecierałam liście i łodygi wacikiem nasączonym octem spirytusowym, ale nie pomogło :C
Czy przetarcie liści olejem nie spowoduje, że nie będą miały jak przeprowadzać fotosyntezy? i jak w jakich proporcjach ew rozcieńczyć z wodą spirytus 96%?

Jeśli chodzi o przetarcie olejem, to chodzi tylko o same szkodniki - napisałem poprzednio. Chodzi o to, że olej wnika przez tarczkę i je dusi. Potem, po upływie około doby wystarczy zetrzeć szkodniki szczoteczką z powierzchni liści. Oczywiście dobrze dodatkowo zrobić później jeszcze oprysk Mospilanem. Jeśli chodzi o spirytus to 2 - 3 łyżeczki na litr wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Olej nie wnika, ma zaklajstrować/udusić to co żyje pod tarczką. Wydaje mi się, że doba to za krótko, żeby ubić jaja, no i olej spływa..jak to potem domyć? Brakuje mi wyobraźni :?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

No cóż, na brak wyobraźni nie pomogę. :wink:

Olej nie spłynie, bo wystarczy tylko dać go trochę... A ze zmyciem też nie będzie problemu, bo wystarczy jak usuwając szczoteczką użyjesz płynu do mycia naczyń. Piszę z własnego doświadczenia, a nie z jakichś domysłów albo wyobrażeń.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Nooo Twoje rośliny nawiedziły już chyba wszystkie plagi egipskie :D
Fakt, ja tylko kiedyś przyuważyłam wciornastka podczas kwarantanny i od razu out. Resztę znam teoretycznie..Olej, szczoteczka z płynem do mycia naczyń...potem chyba wielokrotne płukanko w wodzie, potem Mospilannie.... nie na moje nerwy :D

Storczyk jest żelazną rośliną, zniesie długie wielokrotne prysznicowanie. Zeskrobać dziadostwo paznokciem i wyprysznicować bardzo dokładnie, prysnąć Mospilanem i już.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Z robieniem storczykom wielokrotnego prysznica należy uważać, gdyż gromadząca się woda w zakamarkach może powodować z czasem gnicie trzonu. Zwłaszcza jeśli storczyka po takiej kąpieli wystawimy później na chłodny parapet. Co innego zamgławianie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

No wiadomo, że letnią wodą i w ciepłej łazience, a po zabiegu głową w dół żeby pozbyć się nadmiaru wody. Na parapet jak już będzie suchy i w nowym odkażonym podłożu.

Na zdjęciach widać, że tarczek jest niewiele, niektóre jakby już puste, ale na pewno larw miliony.
viraaze
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 6 lut 2018, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

yanina_19 pisze:Ja sprawdziłam każdy składnik tego środka http://zielono.net/produkt/plyn-na-mszyce-arox-500ml To tak żel białkowy z emulgatorem i adiuwantem. Widać nie zadziałał ten klajster.
Mi się kiedyś udało pozbyć tarcznika na młodym drzewku w ogrodzie - zwykłym nierozcieńczonym 'Ludwikiem' przy pomocy pędzelka. Ale tu? Pewnie już larwy powyłaziły...Na tarczniki teoretycznie powinien pomóc Mospilan 20 SP. Ale to wg mnie trzeba by wykąpać w chemii i trochę przetrzymać w roztworze.

Co do cięcia - korzenie są bardzo długie i usychają, już teraz ciężko je będzie umieścić w doniczce bo rosną na wszystkie strony. Ja bym zaryzykowała przynajmniej z tym najniższym na drugim zdjęciu
Czyli powinnam spryskać liście i łodygi Mospilanem i poczekać aż roślinka wyschnie? W ogóle z tego co patrzyłam to na żadnej stronie z produktami Mospilan SP 20 nie ma informacji o tarcznikach, więc nigdzie nie ma dawkowania i skąd mam wiedzieć w jakich proporcjach rozcieńczyć substancję? :v

Korzenie usychały, bo storczyk nie był co najmniej 2 tyg kąpany, ale teraz po nawodnieniu wyglądają lepiej :) Uważasz zatem, że lepiej będzie odsadzić już teraz? A co jeśli nie zakwitnie?
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Obrazek Obrazek
viraaze Twój wybór co i jak zrobisz, żeby pozbyć się robactwa. Daliśmy Tobie chyba wyczerpujące porady :wit
Ale uważaj bo Mospilan to trucizna. A jeśli zdecydujesz się zrobić oprysk, to w jakimś sensownym miejscu. Osobiście wolałabym go wykąpać i odkazić nowe podłoże.

Wróżką nie jestem, czy pęd kwiatowy wytrzyma odcięcie nie wiem, ale na pewno łatwiej Ci będzie pozbyć się szkodników.
Podsuszone korzenie keiki ożyły? To chyba cud :)
Zajrzyj tu https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 1#p6190271 Kwiaty długo jeszcze kwitły, a keiki i matka nic nie straciły.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Moje keiki c.d. fotorelacji.
Po 2,5 miesiąca jest dobrze ;:333 Liści przybyło, 4 pędy rosną
Obrazek Obrazek Obrazek
Teraz trochę żałuję, że nie posadziłam ich w normalną doniczkę, bo wstawiłabym ją w wysoką osłonkę i pędy by zwisały. Nie lubię tych patykowych podpórek kwiatów :?

norbert76 a jak Twój dziwak? Wyszło coś z tego?
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

norbert76 nie pokazuje swojego dziwaka, pewnie nic z tego nie wyszło :wink:
więc c.d. moich - powoli sobie rosną na chłodnym parapecie,
Obrazek
może za miesiąc/półtora będą pierwsze kwiaty
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Jesteś w błędzie, nie pokazuję bo nie widzę powodu żeby pokazywać. Po prostu rośnie, ale wolno i tyle...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Na mojego nikt skutecznie złego uroku nie rzucił :wink: ...może i kwiaty będą szybciej niż myślałam.
Tymczasowo próbuję naprostować pędy. Dobry patent podrzuciła mi moja koleżanka - pocięta myjka siatkowa, baaardzo rozciągliwa (przy okazji świetna do kul z ziarnami dla ptaków)
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Obrazek
Chciałbym go uratować...
Kinia34
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”