Dendrobium nobile - żółkną liście i inne kłopoty

x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobile - żółkną liście

Post »

Skoro będziesz mieć jesienne kwitnienie to znaczy, że indukcja kwitnienia odbyła się kiedy trzymałeś na zewnątrz, wówczas te różnice temperatur dzień/noc zapewne były. U Ekspresji też się szykuje kwitnienie, jeśli dobrze zrozumiałam..

PS.W poprzednim poście źle napisałam - nie rozwijała a zawiązała pąki kwiatowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dendrobium nobile - żółkną liście

Post »

Pąki kwiatowe zawiązały się po jakimś czasie od wniesienia do mieszkania. Podobnie było w zeszłym roku, dendrobium stały już wewnątrz. Jak stały jeszcze na zewnątrz, pąków nie było.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobile - żółkną liście

Post »

Bo tak to się dzieje. Obecnymi hybrydami też można sterować, ale różnice temperatur muszą przejść. Jak już mają widoczne pąki kwiatowe to o jakim zimowaniu tu mowa? Ty zapewniłeś przyjemne chłodne warunki i kwiaty będą się powoli rozwijać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dendrobium nobile - żółkną liście

Post »

Zimuję niezależnie czy zdążyło wypuścić pąki kwiatowe czy nie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dendrobium nobile - żółkną liście

Post »

U mojego dendrobium to będzie drugi rok kwitnienia. Ponieważ pierwsza próba przyniosła efekty, było chyba ze sto kwiatów, więc sposobu uprawy nie zmieniałam. Teraz też jest wszystko ok, poza tym, że denerwuje mnie te żółknięcie liści. W zeszłym roku roślina miała tylko kilka liści, bo wszystko zżółkło. Obecnie pokazują się już wypustki kwiatowe i zżółkły 3 najstarsze liście na starych psb, ale już się boję, że opadnie większość jak w zeszłym roku.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dendrobium nobile - żółkną liście

Post »

No dobra, ale nie odpowiedziałaś jak z nawożeniem - jaki nawóz, w jakim stężeniu i jak często nawozisz i jak wygląda sytuacja z korzeniami. Kwiaty obciążają bardzo roślinę zużywając składniki pokarmowe. Więc żółknięcie liści na młodych psb może świadczyć albo o niewłaściwym nawożeniu, za rzadko zbyt słabym, albo coś jest z systemem korzeniowym. Więc na pewno nie jest ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dendrobium nobile - żółkną liście

Post »

Wreszcie doszłam, co powoduje żółknięcie liści....za sucho :!:
Ponieważ wszędzie w necie czytam, że suszyć należy ok.3 miesięcy, a moje suszyło się niecały miesiąc, dlatego nie mogłam dojść co jest przyczyną. ;:223
http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html
"ustawienie rośliny jesienią w możliwie chłodnym miejscu w mieszkaniu (na przykład bardzo blisko szyby) i zaprzestanie podlewania na dwa do trzech miesięcy (od października do końca grudnia) z reguły inicjuje pąki kwiatowe".
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dendrobium nobile - żółkną liście

Post »

U mnie najdłużej chyba bez namaczania też było coś koło miesiąca, ale nie zauważyłem nadmiernego żółknięcia liści, jedynie dwa czy trzy zżółkły, ale tylko na starym psb. U mnie temperatura oscyluje jak pisałem wcześniej w okolicach około 16 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dendrobium nobile - żółkną liście

Post »

Moje też podczas zimowania miało podobną temperaturę. Na parapecie zapewne jest mniejsza wilgotność niż na zewnątrz i mimo że stało na keramzycie zalanym wodą, to jednak szybciej wysychało. Muszę w tym roku wystawić na balkon, ale nie będzie to łatwe, bo nie jest zadaszony i trzeba będzie uważać na deszcz - może się uda.
Pozdrawiam:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”