Zbiór nasion - jak zebrać ? Sposoby

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Zbiór nasion - co, jak, kiedy - pomocy!

Post »

Złocienie - zbieramy całe koszyczki, podobnie liatrę kłosową.

U jeżówek, jest nieco inaczej. Te o pustych kwiatach - wystarczy cały "łepek" urwać. Nie trzeba przesiewać nasion.

Większość nasion łatwo się zbiera, najważniejsze jest, aby były dojrzałe.

I wysuszone po zbiorze. Ja suszę na poddaszu - w lekkim przewiewie, bez dostępu słońca.
Przeważnie w kopertach podpisanych, ustawionych w skrzynkach ogrodniczych, prlastikowych.
Czasami je przeglądam i lekko mieszam, żeby równo się wysuszyły.

Powodzenia w zbiorach nasion ;:108
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
panol11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 cze 2009, o 14:03

Post »

Witam,
Mam nadzieję, że to zapytanie dotrze do dosyć niewielkiego grona osób które zajmują sie zbiorem nasion. Chodzi mi przykladowo o nasiona astrów, prymulek, dalii....jak i nasiona oregano, macierzanki, bazylii, czabru...a nawet tymianku...jak i roslin miododajnych...kocimietka na przyklad.
Wiadomo do wiekszosci upraw wielkoobszarowych nasiona zbiera sie kombajnami. A jak to jest z roslinami ozdobnymi, i tymi warzywami ... tutaj bywa roznie wiec mysle ze to sie robi recznie, a moze polrecznie...z jakimis podbierakami:) ...
Bylbym wdzieczny za kazda podpowiedz. Dziekuje i pozdrawiam, Leszek
Leszek
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Zbiór nasion kwiatów i niektórych warzyw - sposoby

Post »

Ja zakładałam torebkę foliową na badylka, który miał nasiona na wierzchołkach, naginałam go do dołu, mocno strzepywałam i gniotłam go w tej torebce, minus jest taki, że razem z nasionkami spadają też łupinki i fragmenty pokruszonych listków.
Pod bazylią porozkładałam folię i nasionka spadały na folię, ale żaden z moich sposobów nie jest idealny i też szukam jakiegoś lepszego :D
Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zbiór nasion - jak zebrać ? Sposoby

Post »

Mnie najbardziej frustruje wspomniana cynia. Zebrałam jej strasznie dużo, wszystko już obrobiłam a cynie dalej nie. Mam masę niepotrzebnych płatk?w, staram się to kruszyć żeby mi zostały same nasiona ale słabo mi to idzie..Z dalią nie miałam aż takiego problemu, bo jej łuski były bardzo lekkie i jak już zaschły to dmuchałam i nasiona zostawały a łuski odlatywały. Podobnie robiłam z kosmosem. Mniejsze nasionka przesiewam przez sitko - łuski zostają nasiona spadają.
Cynia za to mnie przerasta.

Og?lnie to nie spodziewałam się że łuskanie nasion to taka robota. Pierwszy raz sama tyle zebrałam i staram się na akcję wysłać bez paproch?w i to nie łatwe, dlatego tym bardziej doceniam osoby kt?re mi podarowały pierwsze nasionka ,kt?re były idealnie oczyszczone.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Zbiór nasion - jak zebrać ? Sposoby

Post »

Ja też przy niektórych nasionkach mam dość po prostu ;:306 Czasami tyle tych łusek, kawałków kwiatostanu itp. jest między nasionami, że nie wiadomo gdzie nasiona się podziały. Na szczęście jakoś sobie z tym radzę i jeśli drobinki "brudu" są małe, to elektryzuję woreczek foliowy, który przykładam do nasion i to co lekkie się przyczepia do woreczka. Powtarzam aż większość śmieci wyjmę z nasion ;:224
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Zbiór nasion - jak zebrać ? Sposoby

Post »

Zbieranie nasion jest łatwe i przyjemne ... ale ich czyszczenie już nie :;230
Faktycznie sporo w nich zanieczyszczeń i trudno się ich pozbyć w 100%.
W ub roku zebrałam nasiona zimowej sałaty bo uwielbiamy ją i chciałam podzielić się ze znajomymi. Było tego ze 100 ml ale mieszając co jakiś czas dla równomiernego wysuszenia zauważyłam ,ze na dole zbiera się coś czarnego . Lupa do ręki i ... okazało się, że 90ml to śmieci a 10ml nasiona :;230 Bardzo trudno było oczyścić bo przez sito leciały nasiona i śmieci. Dopiero dmuchanie w znaczy sposób pomogło.
Co do akcji wymiany nasion - owszem staramy sie wysyłać czyste ale w niektórych sytuacjach to fizycznie niemożliwe.
Powodzenia
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zbiór nasion - jak zebrać ? Sposoby

Post »

Dmucham ile mogę i tak p?ł na p?ł wydmuchuje,ale przy takiej ilości to bym sobie chyba musiała niewolnika do dmuchania załatwic żeby stał cały dzień i dmuchać. Szczeg?lnie,że nie ma hop siup - jak się za mocno dmuchnie to odlatują też nasionka. Pierw myslałam, że może odlatują te niepełne ale potem się okazało ze jednak nie.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Zbiór nasion - jak zebrać ? Sposoby

Post »

Do pomocy dmuchania można zastosować wentylatorek, a nawet suszarkę do włosów, w ten sposób łatwo ustawić siłę ciągu. Gdy miałem większą ilość gorczycy, to na ziemi rozłożyłem folię i z boku ustawiłem na wysokości 1 metra wentylator. Z góry sypałem wymłóconą, tj. pogniecioną nogami gorczycę. Szły czyste nasiona na dół i nawet sprawnie oczyściłem kilkadziesiąt kilogramów w ciągu kilku minut. Tak samo można zrobić z mniejszymi nasionami, tylko to wszystko zminimalizować.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Zbiór nasion - jak zebrać ? Sposoby

Post »

Każdy ma swoje sposoby - ważny efekt prawda ?
Im większe nasiona tym łatwiej pozbyć się z nich śmieci.
Na działce do czyszczenia nasion "zaprzęgam do pracy wiatr" . Z mniejszego pojemnika, który trzymam wysoko wolniutko wysypuję nasiona do dużo większego (stojącego na ziemi) ... wiatr wywiewa śmieci, nasiona sa cięższe więc spadają do naczynia na dole.
Ważne aby ustawić się odpowiednio do wiatru. Jednak małe nasionka mo dzielżanów, których sporo zebrałam nie da się ;:185 ... tylko dmuchanie .
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zbiór nasion - jak zebrać ? Sposoby

Post »

Spr?bowałam sposobu z suszarką i... nigdy więcej. Wzięłam najdelikatniejsze wianie a wszysttko fruwało jak przy tajfunie. Nasiona też odfrunęły po części. Szczęście w nieszczęsciu że postanowiłam dmuchać to do wanny więc tylko zapaskudziłam sobie cała łazienkę.
Także ja z suszarką już się kolegować nie będę.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Zbiór nasion - jak zebrać ? Sposoby

Post »

Maju tak obrazowo opisałaś całe zdarzenie że zaczęłam się śmiać i nie mogłam przestać czytając kolejne słowa. Trudno mi było uspokoić się i napisać kilka słów ...
Wyobraźnia od razu poszła w ruch i jakbym oglądała film z Tobą w roli głównej ... :;230 :;230 :;230
Najdelikatniejsza opcja w suszarce to i tak duża siła wiania dla nasion, owszem może nadaje się ale na większą odległość i takie nasiona jak np sorgo bo nasiona ciężkie i ładnie opadają. Byle powiew nie zmieni drogi opadania.
Współczuję pracy przy sprzątaniu łazienki .
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Zbiór nasion - jak zebrać ? Sposoby

Post »

Jeśli suszarka za mocno dmucha i nie ma miejsca, żeby ją oddalić, to można zasłonić jakąś gaza i po kłopocie. Wentylatory w podajnikach piecowych mają regulowaną przysłonę od strony ssania. Wystarczy trochę spostrzegawczości, a rozwiązania techniczne są wokół nas. Tak jak odkurzacz ma wiele zastosowań, łącznie z malowaniem.
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zbiór nasion - jak zebrać ? Sposoby

Post »

Suszarka bardzo dobra dla cięższych nasion, np. do dyni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”