Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Zgorzel to nie jest, ani rak też tak raczej nie wygląda.
Wierzchnia warstwa kory, cieniutka jak pergamin, pod nią jakby czarna kora właściwa
W ciągu trzech , czterech lat drzewo usycha. Co to może być?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
adaml1979
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 sie 2017, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

choroba/szkodnik jabłoni

Post »

prośba o diagnozę i pomoc, co robić w tym sezonie i na początku kolejnego? skala co rok większa.
czy to tylko wina szkodnika, zawinięte i schnące liscie, czy może poza szkodnikiem jakiś grzyb itp?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
--
Adam
adaml1979
Awatar użytkownika
wanderka
200p
200p
Posty: 201
Od: 26 cze 2008, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Co dolega mojej jablonce?
Pryskać? Obrywać liście ?

Obrazek
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: choroba/szkodnik jabłoni

Post »

adaml1979 pisze:prośba o diagnozę i pomoc, co robić w tym sezonie i na początku kolejnego? skala co rok większa.
czy to tylko wina szkodnika, zawinięte i schnące liscie, czy może poza szkodnikiem jakiś grzyb itp?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Adam, u Ciebie to ewidentnie mszyca.
ania1590
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Jabłoń Honeycrisp, piąty sezon, owocuje pierwszy raz No i idzie się załamać. Przed sadzeniem drzewek (2014) daliśmy do analizy glebę - oczywiście z zaleceniami pod przydomowy sadek. Zalecenia - uzupełnić azot około pół funta wokół drzewka i niewielki niedobór boru - uzupełniony. Przez dwa lata walczyłam z zaraza ogniowa i chyba mi się udało, nie ma uschniętych gałązek w charakterystyczny sposób. No i wylazł problem z owocami, na całej jablonce nie ma ani jednego zdrowego, ładnego jabłka. Albo zdeformowane, albo nadgniłe, albo mumia. Na rosnącej obok Gali owoce tez ( pierwszy raz) nieciekawie wyglądają, jakieś plamki, nadgniłych jednak nie widziałam. Drzewka praktycznie nie chronione, wiosna dostały dwa razy miedzian w związku z obawa przed zaraza ogniowa tuż przed i w trakcie kwitniecia. Przynajmniej tak mnie poinformował syn. Drugi raz opryskane gdy przyleciałam z Polski w II połowie czerwca score na rdzę i parcha . Czy to by była jakaś choroba fizjologiczna? Czy zdeformowane owoce mogą być po oprysku miedzianem w trakcie kwitnięcia? Skąd te gnijące plamy? Czy to jest efekt dalszej walki przeciwko zarazie ogniowej? Byłabym szczęśliwa, gdyby to był efekt oprysku miedzianem, bo to tylko ten rok, lepiej stracić owoce z jednego sezonu niż znowu walczyć z zaraza ogniowa. A może brak jakiegoś składnika czy coś? Poradzicie kochani coś?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
misha_mystic
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 13 paź 2019, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dziwna choroba labłoń Lobo

Post »

Dzień dobry :)
Na wstępie zaznaczę, że jestem absolutnym amatorem ogrodnictwa. Mam jedno drzewko owocowe zasadzone w ogródku przy domu w sezonie wiosennym 2017. Jabłoń z sezonu na sezon ładnie rośnie, owoców jeszcze nie dała. Niestety tego lata zauważyłem, że u podstawy drzewa z pnia wysypują się jakieś dziwne ciemnopomarańczowe kulki, w pniu w miejscu, z którego te kulki się wysypują jest niewielka dziurka ( średnica 4mm) i kora oraz część struktury pnia w tym miejscu ulega dość łatwemu wgnieceniu dłonią.
Zależy mi na uratowaniu tego drzewka, dlatego bardzo proszę o pomoc i radę co mógłbym tu wskórać.
Załączam kilka świeżych zdjęć.

Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3742
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Dziwna choroba labłoń Lobo

Post »

Na moje oko wymokło. Podstawa pnie była zbyt długo mokra. W takich warunkach gnije miejsce szczepienia. Trociniarka też się przyczyniła.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
misha_mystic
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 13 paź 2019, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Dziękuję seedkris :wit

Jeśli to trociniarka to chyba już nie do uratowania? Czy jest jakaś szansa na odratowanie? Jakaś metoda?
misha_mystic
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 13 paź 2019, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Więc tak to wygląda po mojej pierwszej batalii z tym czymś. Dopadłem szkodnika za pomocą stalowego druta. Jeśli ktoś z Was moi mili rozpoznaje ten gatunek to proszę o info :). Póki co ta larwa zrobiła tunel o długości 22cm w górę jabłoni. Nie wiem czy już złożyła jaja, nie wiem jak żyje i kiedy składają jaja. Problem zauważyłem gdzieś z lipcu. Czy da się uratować ten pień, jak go opatrzyć i zabezpieczyć? Tunel na tyle na ile mogłem wypryskałem gnojówką z pokrzyw. Co dalej mogę zrobić? Czy znacie i polecilibyście jakiś skuteczny środek, którym mógłbym spryskać środek tunelu i pozbyć się jaj jeśli tam są? Może jest dostępny jakiś organiczny wypełniacz/klej, którym ten naruszony pień mógłbym wzmocnić, dopóki się sam nie rozrośnie.

Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz dziękuję seedkris, ;:138 bardzo mi pomogłeś.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
misha_mystic
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 13 paź 2019, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Proszę o pomoc, zima się zbliża, nie chcę aby drzewko zmarniało :roll:
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Nie wiem, czy czasem nie zaszkodziłeś tą gnojówką, przecież to drzewko gnije. W gnojówce mnóstwo przeróżnych gnilnych bakterii. Takie zgorzele , zgnilizny można leczyć - z tego co pamiętam previcur energy. Ale to jest środek dla warzyw i roślin ozdobnych, o drzewkach nic tam chyba nie pisze. Wiosną kupowałam ten preparat - pierwszy człon nazwy był zmieniony , nie pamiętam jaki ........- Energy.Chciałam podratować maliny bo gniły łodygi u podstawy i usychały całe kępy. Niestety, nawet go nie wypróbowałam.
Może znajdziesz jakiś preparat, ale obawiam się , że nie uda Ci się.
Mimo wszystko życzę powodzenia, czasem uparciuchom sprzyja szczęście.
Pozdrawiam! Gienia.
MalwaK
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 23 paź 2019, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Prośba o identyfikację chorób

Post »

Witam :) Przejęłam działkę z dwoma jabłonkami, które strasznie chorują.
U jednej z nich problem z pniem - wydaje mi się, że zgorzel + dziurka wyżej z której wylatuję pomarańczowe coś.
Plus niepokoją mnie te zgrubienia na gałęzi? Czy to rak? Poobcinać je?

Druga z kolei (zdjęcie z jabłuszkiem) też sobie nie radzi.
Jabłuszka brzydkie, liście brzydkie i ponownie te zgrubienia.

Jak żyć? Co robić?
Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

https://drive.google.com/file/d/1raScFu ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1oEBW7X ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1ougp6K ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1JYshMp ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1aVKy2q ... sp=sharing
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

"Pomarańczowe coś" to trociny. To może być Drzewotocz japoński Xylosandrus germanus, rodzaj azjatyckiego kornika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”