Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Janusz, zupełnie nie odnosiłam się do kwestii przelania.
Wydawalo mi się, że kolega spodziewa się, że papryka domowa jest semper vivens jak palma cały rok.
Chodziło mi o wytłumaczenie mu jak powinien wyglądać cykl wegetacyjny papryki by przez 2 lub kilka lat cieszyc się plonami.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 609
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Nie jestem ekspertem od zimowania papryki, ale z moich doświadczeń wynika, że to nie do końca tak...
Zimowana w ciepłym pokoju Bishop wyglądała o wiele lepiej, niż papryki trzymane w chłodnym korytarzu (wszystkie są doświetlane).
W tej chwili kilka papryk mam w pokoju, a reszta znów w chłodnym pokoju i korytarzu- i te drugie mają o wiele więcej problemów, niż te w ciepłym pokoju- pojawia się pleśń na ziemi, opadają liście i zawiązki...
Za to te w pokoju nadal dobrze się trzymają, a owoce spokojnie dojrzewają. Jedynie Black Pearl trochę koloru straciła.
To dopiero początek zimowania, więc jeszcze wiele może się zmienić, ale historia się powtarza- i jak w zeszłym roku, o wiele gorzej wyglądają te trzymane w chłodzie...
Te w cieple straciły zaledwie kilka najstarszych liści.
Pozdrawiam,Vivien333
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Te trzymane w chłodzie powinny być oszczędniej podlewane bo woda parując jeszcze bardziej obniża temperaturę podłoża, która nie powinna spadać poniżej 12-14 st.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 609
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Tak, domyślam się, ale i tak mi pleśnieją. Może jeszcze bardziej na sucho będę je musiała trzymać, albo podkręcić jednak kaloryfery :wink:
Póki co, ratuję sytuację bioseptem.
Pozdrawiam,Vivien333
poncki
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 5 sie 2019, o 08:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Dzięki za rady i dyskusję. :)
No właśnie, wydaje mi się, że aż tak nie przelewałem. Z kolei temperatura w salonie przy oknie nie jest bardzo niska, raczej w granicach tych 18-20 stopni. Inna rzecz, że przy każdej z czterech doniczek zaczęły mi latać takie bardzo małe muszki. Trzy papryki poopadały, czwartą chciałem ratować i tępiłem te owady ręcznie. Wydawało mi się, że już będzie git, ale liście opadły. Ktoś może miał podobne malutkie muszki? Jak się pojawiają to jest już za późno na ratowanie?
Miło w piątek, miło w świątek. (Timon)
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

M?wisz chyba o ziemi?rkach. Jeśli tak to może być tak że larwy podżarły korzenie i dlatego roślinka marnieje w oczach.

Wpisz w wyszukiwarkę hasło ' ziemiórki'i por?wnaj z tym co jest w tematach, są tam też sposoby ich zwalczania.
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Właśnie kupiłem w Tesco nasiona papryczki Trinidad moruga scorpion w cenie 10 groszy (sic!) za paczkę. Poczytałem w necie, że ta odmiana to istny potwór. Ponoć najostrzejsza papryka świata, którą trzeba zbierać w podwójnych rękawiczkach lateksowych, bo gryzie na odległość. Bać się, czy siać na wiosnę? :) I co z niej przyrządzać skoro ma koło 2mln SHU.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Pomyślimy jak powschodzą nasiona, urośnie , zaowocuje i okaże się, że to rzeczywiście Scorpion a nie "Tescon" :wink: .
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Ja już zaczynam się "martwić". Oto Scorpion w opakowaniu. Mam też z tej serii Jalapeno i Habanero Chocolate. 10 groszy paczka... W UK coś ponad 3funty. Ważność nasion grudzień 2022.
Obrazek
Awatar użytkownika
Bala
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 21 kwie 2019, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Nie bać się. Być tylko ostrożnym. Ja w tym roku wyhodowałem (wklejam z mojego arkusza stąd wielkość liter)

DORSET NAGA ORANGE
7POT WHITE
BHUT JOLOKIA CHOCOLATE
TRINIDAD MOROUGA RED
CP 288 BLACK BUThLAH
CAROLINA REAPER YELLOW
TRINIDAD SCORPION MORUGA CHOCOLATE
BHUTLAH BROWN
BOHEMIAN GHOST PEPPER

Miałem po dwa krzaki z każdej odmiany. Głównie robiłem susz i zamroziłem sporo owoców. Starczy na trzy pokolenia. Podczas czyszczenia, krojenia owoców byłem w rękawiczkach, okularach ochronnych i masce. Zrobiłem również kilka słoików w oleju, część ukisiłem i część jest w zalewie słodko-kwaśnej.

PS. Siałem w okolicy Świąt Bożego Narodzenia. Papryki kiełkowały nawet do miesiąca. Rosły bezproblemowo w growboxie mojej konstrukcji. Słońce zobaczyły dopiero w kwietniu.
...w życiu nigdy nie wiadomo,czy to oaza,czy fatamorgana...
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Dzięki za info. Czyli jednak maska pgaz, rękawice i płaszcz jak do Czernobyla :) Max po krzaku tych najostrzejszych posieję. Reszta słodkie i jalapeno/pepperoni :)
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Po sezonie została mi strasznie wyrośnięta Chines 5 colori nie owocowała w tym roku. Po obcięciu największych gałązek pojawiła się masa kwiatów liczonych w dziesiątkach. Pytanie jak je zapylić to obcopylne czy samopylne?
Na chwilę obecną stoi w domu na parapecie pytanie tylko zerwać kwiaty i dać jej przezimować czy próbować uzyskać owoce?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Miękki pędzelek i miziaj kwiatki po kolei. Jak nie zapewnisz warunków zbliżonych choć trochę do tych panujących w lecie to sama zrzuci kwiaty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”