Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
solarisx80
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 paź 2019, o 09:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Basia8585 pisze:Czy tak wyglądająca hakkaido jest jadalna?


Obrazek

Czy to że jest zielona nie jest szkodliwe?
Za dużo tego zielonego, kiedyś zjadłem dużo mniej zieloną, nie polecam :D

-- 23 paź 2019, o 15:09 --
solarisx80 moja butternnut była z https://www.esklep.legutko.com.pl/dynia ... rnut-.html I hodowana na wale kompostowym.
Też mam od legutko, będę musiał wykorzystać moją stertę kompostu :)
Basia8585
100p
100p
Posty: 177
Od: 18 lis 2015, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czestochowa

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Pestki ma ta hakkaido dojrzałe. Obawiam się że po wyjęciu pestek i oczyszczeniu z miękkiego miąższu niewiele zostanie pomarańczowego to praktycznie samo zielone.
Trudno zasili kompost i chyba zrezygnuje z hakkaido, a szkoda bo mi smakują, ale się nie udają . Pierwsza partia miała zieloną warstwę przy pestkach, a ta ma przy skórce.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów
kurakao
200p
200p
Posty: 286
Od: 13 maja 2015, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Zaszkodzić nie zaszkodzi, najwyżej nie będzie tak smaczna.
A może to wina nasion a nie Ogrodnika, ja z hokaido nigdy nie miałem problemów, rośnie jak chwast.
vanilla81
100p
100p
Posty: 199
Od: 10 maja 2011, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Hey!
U mnie wyroslo kilka dziwacznych dyni w tym roku. Sadzilam nasiona zakupione jako Butternut, a dynie wygladaja zupelnie jak ten zielony Muskat Juliana ;:oj Czy to mozliwe, ze to jeszcze niedojrzale Butternut? Sa ciemnozielone, ale ksztalt zebrowany. Nie mam pojecia co z nimi zrobic.. Czy takie zielone dynki do czegos sie nadaja? Bo na parapecie juz chyba nie dojrzeje...
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2425
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Basia8585 pisze:rudno zasili kompost i chyba zrezygnuje z hakkaido, a szkoda bo mi smakują, ale się nie udają . Pierwsza partia miała zieloną warstwę przy pestkach, a ta ma przy skórce.
A skąd miałaś nasiona tej dyni ??
Ja z Hokkaido nigdy nie miałam takich problemów :roll:
Basia8585
100p
100p
Posty: 177
Od: 18 lis 2015, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czestochowa

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Oryginalne nasiona ze sklepu. Tylko nie pamiętam gdzie kupiłam i jakiej firmy. Miałam tylko jeden krzak reszta padła, bądź nie wykiełkowala wcale. Na tym krzaku 3 małe dynie. Z czego dwie pierwsze były zielone przy pestkami, a ta trzecia którą pokazałam, przy skórce.

-- 26 paź 2019, o 19:09 --
vanilla81 pisze:Hey!
U mnie wyroslo kilka dziwacznych dyni w tym roku. Sadzilam nasiona zakupione jako Butternut, a dynie wygladaja zupelnie jak ten zielony Muskat Juliana ;:oj Czy to mozliwe, ze to jeszcze niedojrzale Butternut? Sa ciemnozielone, ale ksztalt zebrowany. Nie mam pojecia co z nimi zrobic.. Czy takie zielone dynki do czegos sie nadaja? Bo na parapecie juz chyba nie dojrzeje...

Butternut i muskat to dynie piżmowe. Więc może pomyłka przez to nastąpiła. Butternut ma kształt gruszki, muscat jest żebrowany. Więc to na pewno nie .jest Butternut . Jedna forumowiczka pisała, że ona właśnie takie zielone lubi najbardziej na surowo również.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Podobno Muscat ma słodkawy, melonowy smak. Nie próbowałem jeszcze, ale mam 4 sztuki :)
Obrazek
Basia8585
100p
100p
Posty: 177
Od: 18 lis 2015, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czestochowa

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Piekna kompozycja ;:63 .

Co do smaku, też tak właśnie słyszałam i z chęcią bym spróbowała, ale nie mogę zdobyć nasion. Może na przyszły rok się uda.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów
vanilla81
100p
100p
Posty: 199
Od: 10 maja 2011, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Basiu, Dzięki za porade! Teraz wszystko rozumiem. Dzis zdecydowalam sie rozkroic najbardziej dojrzala zielona dynke. Cudna! Juz zapach i pomaranczowy kolor w srodku mnie zachwycil! Slodkawa, przypominala troche melona. Smak, po prostu bajka! Dzieci zachwycone. Tak dobrej dyni jeszcze nie udalo mi sie wyhodowac!!! Pestki oczywiscie zebrane na przyszly rok :heja

Jaka piekna kompozycja u Ciebie Julian ;:333
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Dziękuję za słowa uznania dla mojej kompozycji ;:180 Tym zdjęciem wygrałem konkurs jesienny pewnej firmy nasiennej :heja

vanilla81 Twoja dynia wyglądała jak moje? Jadłaś na surowo czy jakoś przyrządziłaś? Bo nie mam pomysłu co z nich zrobić :roll:
vanilla81
100p
100p
Posty: 199
Od: 10 maja 2011, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Julian- moje sporo mniejsze, ale kształt i kolor bardzo podobny. Zrobiłam zupę dyniowa, u nas wszyscy uwielbiają :D Lubię też placuszki z dyni ale moją dynka okazała się mega dojrzałą i sok aż z niej płynął więc szkoda mi było jej zscierac na placki..
Awatar użytkownika
Agnieszka1234
200p
200p
Posty: 276
Od: 29 sty 2016, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lódzkie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Witam,

Ja również mam dynię podobną do tej na zdjęciu kompozycji i potwierdzam, super słodki smak, jak dla mnie najlepsza do tej pory jaką jadłam.

Moje co prawda urosły mniejsze, ale nie wiem czy to wina ogrodnika czy ilości, bo na krzaku było kilkanaście sztuk.

Wykorzystuję do wszystkiego; do zupy dyniowej, do wszystkich zup jako dodatek do włoszczyzny, robię również surówkę bo na surowo jest mega i sałatkę do słoików.

Polecam tą odmianę w 100%

Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka1234
Krasny
500p
500p
Posty: 520
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Jak duże rosną u was dynie Bambino? Do tej pory uprawiałem Hokkaido i byłem z niej smakowo bardzo zadowolony, ale rodzina domaga się czegoś większego na hallowin. Miejsca mam na max 2 krzewy, więc wolę posiać tylko jedną odmianę. Na jednych stronach piszą, że Bambino osiąga 5-8kg, na innych że około 15kg, a znalazłem nawet informację, że może dobić 30-40kg. Szukam czegoś w okolicach 15-20kg właśnie i gdyby tak było, to chętnie bym tę odmianę wypróbował.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”