Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Scorching Sun piękności ;:167 jedno z moich największych fiołkowych chciejstw.

U mnie drugie kwitnienie(o ile można tak nazwać tygodniową lub 2 przerwę) Pacific Pearl. W pierwszym kwiaty były zdecydowanie niebieskawe z białym tyłem, teraz są białe z ciemnym środkiem, dużo bardziej mi się podobają :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

:wit Jaką ziemię kupić dla fiołków, do kaktusów compo zmieszaną z perlitem pół na pół, czy compo ale normalną uniwersalną także zmieszaną z perlitem? Proszę o szybką odpowiedź. :D
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ja stosuję mieszankę ziemi uniwersalnej z ziemią do paproci (tej do paproci ok połowę mniej niż uniwersalnej) i do tego perlit lub wermikulit. Proporcja 50/50 ziemia/perlit(wermikulit).

Część moich fiołków rośnie w mieszance bez dodatku ziemi do paproci i radzi sobie równie dobrze, więc jeśli sprawa jest pilna, a akurat nie możesz dostać w okolicy takiej ziemi, to się zanadto nie przejmuj :wink:
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Moja odpowiedź zapewne jest spóźniona, ale gdybyś kupił compo sana super lekkie to ma wystarczającą ilość perlitu, miałam to podłoże, świetne, ale użyłam do innych roślin.
Do fiołków używałam ziemi biedronkowej - w tym roku też jest bardzo dobrej jakości, i dodałam perlitu, ale tak ok 3:1(perlit)
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

:wit Odpowiedź nie jest spóźniona, ponieważ jeszcze nie kupiłem ziemi - brak czasu. W takim razie kupię compo sana. :D
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Co może być powodem zmiany koloru kwiatów? Na pewno nie pojawił się sport. (to ??-??????????????).
Latem na parapecie był pastelowy róż, teraz na tym samym parapecie (kaloryfer i uchylone okno) są białe, niektóre kwiatki śladowo mają odcień różu - drugie zdjęcie pierwszy z lewej
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Może to dlatego, że teraz jest dużo mniej słońca niż w lecie? U mnie też tak jest, że te, które kwitną w jesień/zimę mają dużo jaśniejszy kolor.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

@yanina_19
Tym się nie przejmuj, niektóre odmiany tak mają. U mnie kiedyś na jednej łodyżce wyrósł cały biały kwiatek i tylko zdarzyło się to raz, a mam tego fiołka 4 lata i zawsze jest różowy.
Obrazek
Pozdrawiam:)
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Dowiedziałam się od doświadczonych fiołkomaniaków, że to sprawa temperatury podczas zawiązywania pąków kwiatowych. Ta odmiana w chłodzie bieleje.
Ekspresjo może aż tak się nie przejmuję, ale bardziej podobał mi się ten pastelowy róż :)
Awatar użytkownika
sowella777
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 27 wrz 2019, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Udało mi się ukorzenić fiołka z listka pierwszy raz w życiu :D Bardzo jestem z siebie dumna, bo już kiedyś próbowałam, ale mi się wtedy nie udało. Widać, że się ukorzeniły, bo przez przezroczysty kubeczek, w którym rosną widać już korzenie, ale maluszki jeszcze nie wyszły. Za pierwszym razem, gdy próbowałam ukorzenić fiołki, to wsadziłam tylko połowę liścia jak przy ukorzenianiu skrętników i wtedy listki mi zgniły. Tym razem wsadziłam całe listki wraz z kawałkiem łodyżki, podlałam tylko raz, na samym początku i kubeczek nakryłam folią. Mam nadzieję, że małe fiołki w końcu wyjdą i będę miała nowe roślinki :)
Klaudia
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Tyle lat mam już fiołki, ale takiego drania jeszcze nie miałam. ;:223
Mam go od roku i tylko dwa pączki rozwinęły się całkowicie...a to już jego trzecie kwitnienie. Myślałam, że potrzebuje więcej wody, skoro pąki się nie rozwijają. Zaczęłam wiec więcej podlewać, ale sytuacja nie uległa zmianie. Cała roślina wygląda na zdrową i listki są ładne. Pąk natomiast rozchyla 2, 3 płatki i brązowieją krawędzie - potem więdnie łodyżka i wysycha. Czy ktoś miał podobny problem i go rozwiązał :?:

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam:)
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ekspresja - jeśli ma zawiązki pąków to zrób doświadczenie - weź większy przezroczysty worek, pryśnij wewnątrz wodą, wstaw doniczkę z fiołkiem, zamknij i obserwuj. Na razie wyklucz powód za niskiej wilgotności.
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Podkradłam 3listki fiołków (akurat nie kwitły, więc nie wiem jakie) i teraz są w wodzie. Ile mniej więcej czasu potrwa zanim się ukorzenią i będzie można je posadzić?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”