Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Mój kasztan ma w tym roku po raz pierwszy garstkę pełnych orzechów z samozapylenia, bo w okolicy nikt nie ma, a drugi jeszcze nie kwitł. Orzechy są bardzo małe, jakieś 3x2cm. Drzewko jest siewką nieznanego mi pochodzenia. Mam pytanie, czy zapylanie krzyżowe ma wpływ na wielkość kasztanów?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

O ile wiem to nie. Po prostu masz siewkę która ma małe owoce. Sprawdź smak i jeśli jadasz na surowo to czy nie będzie język cierpnąć po tej miękkiej skórce. Jeśli nie to poza tym że małe są jadalne. Sprawdź smak.
Siałeś dużego?
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Na surowo nie są cierpkie, są delikatnie słodkawe i mają lekko wyczuwalny orzechowy posmak. Sam nie siałem, kupiłem małe drzewka w ogrodnictwie i na bank są to siewki, bo nie widać było miejsca po szczepieniu. Może drugi będzie inny, czas pokaże, czy będzie lepszy.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

To niezupełnie chodzi o cierpkość. Warstwa pomiędzy skórką a orzechem. Dopiero chwilę po czuć drętwienie. Spotkałem się z tym na dzikusie w Lyonie i dzikusie w kraju Saary.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Mam pytanie, czy zapylanie krzyżowe ma wpływ na wielkość kasztanów?
Balykan, Newrom, u kasztanów występuje zjawisko ksenii, więc pyłek może mieć wpływ nie tylko na wielkość, ale i inne cechy owoców. Jeszcze nie zapoznałam się z tym tematem, więc szczegółów nie znam. Artykułów w internecie jest sporo, więc w zimie trzeba będzie się podszkolić.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Ciekawe co piszesz. Ja nie ogarnę przekopywania się przez te materiały, ale jeśli zechcesz kiedyś napisać jakieś podsumowanie to chętnie przeczytam.
Ciekawe czy mój zapylacz będzie miał duże owoce
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Na początek, praktyczna rzecz o której przeciętny zjadacz kasztanów powinien wiedzieć na temat ksenii u gatunków Castanea, to tyle, żeby nie wyżerać największych orzechów, jeśli są one przeznaczone do wysiewu. Ponieważ pyłek może wpływać na wielkość kasztanów, te największe prawdopodobnie też będą
dawać duże owoce. Jedno drzewo mateczne może mieć kilku dawców pyłku, więc jego kasztany mogą się różnić również kolorem zawartością cukru, witaminy C, obecnością lub nieobecnością błonek wewnątrz. Ksenia nie wpływa na zawartość wody i skrobii w owocach kasztanów. Jeśli odmiany kasztanów są przebadane na okoliczność skutków wzajemnego zapylania, wybierane są najlepsze kombinacje dawcy i biorcy. Na plantacjach to zjawisko jest wykorzystywane do poprawy jakości i wielkości plonów. Nie zawsze dawca pyłku z dużymi kasztanami będzie zwiększał orzechy u biorcy, ale przeważnie tak. Tyle znalazłam na szybko. Materiałów jest od groma i są bardzo interesujące.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Obrazek

Dwa kasztany w parku w Jarosławiu. Obwód grubszego około 3,2 m na wysokości 1,2 m, niżej około 3,3 m. Orzechy drobniutkie, ale i tak wyzbierane do jednego. Parę lat temu udało mi się upolować kilka, ale nie pamiętam już czy były słodkie czy nie.
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Witam.U mnie kasztany też drobne i jest ich dużo mniej niż wcześniej...

Obrazek

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

W lepszych warunkach kasztany też nie plonują jednakowo dobrze, W Chorwacji podobno w zeszłym roku były kiepskie, a w tym jest urodzaj i są dorodne. Może za rok będzie lepiej.
Obrazek

U mnie niespodzianka. W jeżykach z Jaćmierza znalazłam jedno szczątkowe nasiono wielkości orzeszka piniowego. Wyłuskałam je z łupiny i wetknęłam do ziemi, żeby nie mówiło że nie miało szansy. Nie spodziewałam się, że będzie tak żywotne.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Pojawiły się kasztany z Włoch, paskudne, zagrzybione. Radzę kilku spróbować przed większym zakupem.
Zamówiłem sobie też na olx kasztany zbierane podobno w italskim lesie, te z kolei są nieduże i sporo z nich zawiera lokatorów :-/
Szkoda że kobieta od której kupiłem kasztany rok temu, nie wystawiła ogłoszenia :(
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Z tym wystawianiem spleśniałych kasztanów w sklepach to zmora jakaś. Zdrowych jeszcze nie widziałam, ale i tak kupię jeśli zobaczę chińskie (gatunek molissima, niekoniecznie pochodzące z Chin). Jeść ich nie będę, ale siać i owszem. Kasztan chiński jest wytrzymalszy na choroby i warunki klimatyczne od europejskiego, więc przyda się do kolekcji. Chińskie są podobno gorsze w smaku od europejskich, ale smak to w końcu sprawa indywidualna.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Są mniejsze z tego co czytam. Ale dzięki za przypomnienie o chińskich. Zerknę na AliExpress za nimi, bo u nas w sklepie chyba nie znajdziesz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”