Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Do żadnych kotów.
Żwirek kwarcowy do kupienia w sklepie akwarystycznym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Smaga87
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 cze 2019, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ok, dziękuję i przepraszam za głupie pytanie :) sama się z siebie śmieje:)

-- 28 cze 2019, o 20:40 --

A jeśli chodzi o te pajaczki to czy nie trzeba spryskać czymś korzeni ?
Magga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 lip 2019, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam wszystkich serdecznie:)
Błagam o pomoc. Moja Stromanthe triostar od spodniej stronie liscia jest jakaś taka blada, jakby wytarty kolor, oraz od łodygi jakoś przysycha. Kupiłam ją 3 miesiące temu, była ogólnie w nie najlepszym stanie ale po przeznaczeniu lekkim przecięciu zaciągniętych liści odżyła. Bardzo proszę o pomoc i z gory dziekuje za Wszystkie rady:)

-- 13 lip 2019, o 17:33 --

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jak piszesz, żeby pomóc to powinnaś przy okazji opisać dokładne warunki uprawy i pielęgnacji. Z samych zdjęć nie zawsze można wszystko wywnioskować...
Czyli: stanowisko, podlewanie, podłoże, nawożenie, itd.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Magga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 lip 2019, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przyniesiona ze sklepu została przesadzona , stoi ok 1m od okna południowego, zraszam ja raz co drugi, trzeci dzień, co drugi tydzień nawóz do roślin zielonych. Listki wycieram żeby kurz się nie gromadził. Ok 2 tygodnie po przesadzeniu zauważyłam latające czarne muszki, pozbyłam się ich żółtymi lepami. Boje się że jeszcze coś może ją podgryzać, kupiona była raczej do odratowania a nie do podziwiania.


--- 14 lip 2019, o 09:32 ---

Podłoże, ziemia do palm z domieszką piasku. Niestety tylko taka miałam, a nie chciałam tracić czasu jak bidula padała na moich oczach. Przy przesadzaniu podzieliłam ją na 2 części, druga jest mniejsza ale nie widać na liściach żadnych prześwitów krawędzie również nie są powysychane. Ziemie stanowisko podlewanie wszystko jest jednakowe w obu przypadkach.
Chyba wszystko opisałam;) przeczytałam całe forum i podobnego przypadku nie znalazłam.

Dziękuję jeszcze raz za pomoc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ile użyłaś piasku w stosunku do ziemi? Zbyt dużo piasku w podłożu może powodować efekt końcowy odwrotny od zamierzonego. Podłoże zamiast być przepuszczalne, staje się odwrotnie, bo po podlaniu robią się zastoiny wodne. Niemniej nie to raczej jest problemem.
Rośliny typu Calathea, Stromanthe, są raz: podatne na ataki przędziorków. Dobrze jest wziąć lupę i sprawdzić spód każdego liścia. Jeśli pod spodem będą małe białe kropeczki i mniejszej ilości w kolorze czerwono - pomarańczowym, to będą one.
Druga sprawa, są to rośliny które wymagają stałej podwyższonej wilgotności powietrza, najlepiej powyżej 60%. Objawem jest schnięcie brzegów, a zwłaszcza końcówek liści. Spryskując tylko nie podniesiesz odpowiednio wilgotności powietrza, nawet jeśli będziesz to robić częściej. W sezonie grzewczym dobrze jest pomyśleć o jakimś nawilżaczu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Magga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 lip 2019, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję Bardzo.
Żadnych żyjątek nie zauważyłam ale kwiatek ma wiele zakamarków i dla pewności popsikałam agricole spray. Jest naturalny i na pewno nie zaszkodzi. Nie wiedziałam że samo zraszanie to za mało.
Dziękuję jeszcze raz za pomoc i całe forum które uratowało nie jednego kwiata u mnie w domu. Pozdrawiam:)
shikie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 cze 2019, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,
miesiąc temu moja kalatea przeżyła atak przędziorków, pozbyliśmy się ich za pomocą Sanium Przędziorki (dawniej Envidor). Od tego momentu wypuściła 3 nowe liście, ale każdy z nich ma uszkodzone brzegi. Uszkodzenia widać już w momencie wyrastania liścia - zanim się rozwinie, tkanka jest wtedy miękka i przezroczysta, w miarę rozwijania liścia twardnieje i zasycha. Końcowy efekt jak na zdjęciach. Dzieje się to tylko z nowymi liśćmi, na starych nie pojawiają się te zmiany. Czy możliwe, że jednak nie do końca pozbyłam się przędziorków? Gołym okiem nie widać już objawów infekcji.

Kalatea stoi ok. 1 m od południowo-wschodniego okna, podlewana co ok. 5 dni, stoi na tacce wypełnionej keramzytem i wodą.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie podlewaj cyklicznie i aż tak dokładnie co do dnia. Podłoże różnie przesycha. Utrzymuj umiarkowanie wilgotne podłoże, ale nie może być zalane.
Takie zmiany na liściach mogą być właśnie efektem przelania, chociaż w przypadku tych roślin również zbyt suchego dla nich powietrza. Ogranicz nieco podlewanie i zmierz wilgotność powietrza, nie powinno spadać poniżej ok. 50%.
Inna sprawa, że w warunkach mieszkaniowych ciężko utrzymać idealny wygląd liści kalatei w dłuższej perspektywie czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Moje kalatee

- kalatea lancifolia

Obrazek


- kalatea medalion

Obrazek


- kalatea network

Obrazek


- kalatea roseopicta 'Surprisestar'

Obrazek
Awatar użytkownika
delosperma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2418
Od: 20 mar 2012, o 00:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bardzo proszę o opinię. Może ktoś ze znawców mi poradzi. Liście 'Calathea 'Network' mają takie suche plamy. Czy to efekt braku wilgoci, zasychania liści ze starości, a może jakaś choroba grzybowa????

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Maria motyczką dziabnięta
Moje wątki Aktualne: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 4850Wiosna" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Może napiszesz jak często podlewasz?

U mnie też są takie suche brzegi i to od suchego powietrza - nie zawsze ostatnio włączam nawilżacz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Algeroth
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 9 sty 2020, o 03:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,
uprzejmie proszę o pomoc w reanimacji Calathea crocata (bodajże - nie jestem pewien czy dobrze zidentyfikowałem. W przypadku błędu proszę o poprawienie). Dostałem ją w dosyć marnym stanie. Stała w ciemnym powieszeniu praktycznie bez dostępu do światła dziennego (okno zasłonięte). Ziemia była koszmarnie przelana.
Starałem się wypełnić zalecenia odnalezione na forum to znaczy: przesadziłem do uniwersalnego podłoża, spryskuję liście dwa razy na dobę, podlewam uniwersalnym nawozem do roślin doniczkowych w płynie zgodnie z zalecaniami przestrzegając proporcji tak, aby korzeni nie "spalić". Roślina stoi na parapecie od strony wschodniej a temperatura w pomieszczeniu nie spada poniżej 18 st. C.
Zabiegi wyglądają na bezskuteczne. Wdzięczny będę za sugestie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dziękuję i pozdrawiam
A.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”