Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
grubcio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 paź 2019, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Cześć!
Od tygodnia jestem zapaloną miłośniczką monster (kupiłam 2 w Lidlu :heja )
Mam problem z monsterą adansonii. Wszystkie (trzy) młode liście mają plamy u podstawy. Jeden z liści dolnych zżółkł. Przekopałam forum i resztę internetu i nie spotkałam się z takim przypadkiem. Zakładam, że to grzyb od przelania, słusznie? Co mam robić? Czy sam oprysk Topsinem wystarczy, czy muszę koniecznie obciąć wszystkie zaplamione liście (bardzo mi ich szkoda)?
Proszę o pomoc! :cry:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Gubienie stopniowo dolnych liści jest rzeczą normalną, ale niezależnie od tego trzeba bezwzględnie przesadzić do nowego podłoża i zapewnić maksimum światła - czyli parapet, bez grzejnika.
Natomiast czarne plamy to od przelania i trzeba zastosować oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
grubcio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 paź 2019, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź! Czy obędzie się bez obcinania liści, czy muszę usunąć całą zarażoną część?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Jeśli zmiany nie są duże, to wytnij tylko zarażone fragmenty, jeśli większe - cały liść.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
MonkaD
50p
50p
Posty: 85
Od: 22 lip 2012, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Witam. Co ja zrobiłam mojej monsterze ? Była taka piękna, przesadziłam ją do nowej doniczki i od tej pory zaczeło się powolne oklapywanie liści, następnie brązowieją na obrzeżach. Zrobiłam jej prysznic i nie wiem co robić dalej. Proszę o diagnozę, załączam zdjęcie.
Obrazek
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Napisz coś o nowym podłożu, drenażu, odpływie z doniczki. Generalnie roślina wygląda na przelaną.

B.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Oczywiście, że to efekt przelania Posadziłaś pewnie do samej ziemi, a nie do mieszanki ziemi i rozluźniacza.
Rozluźniacz w postaci żwirku albo perlitu jest istotny, bo napowietrza korzenie i podłoże szybciej przesycha.
Druga sprawa, wierzchnia warstwa ziemi powinna przeschnąć przed kolejnym podlaniem.
Stanowisko powinno być jasne, czyli w pobliżu okna.
Tak więc trzeba przesadzić jeszcze raz, odciąć ten liść i zrobić oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aneta179
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 lis 2019, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry, mam podobne problemy jak poprzednicy. Kwiat stoi na przedpokoju i od miesiaca pojawiają się uaychajace liście ale zdecydowanie tylko po jednej stronie, tej mniej nasłonecznionej. Doniczka ma dużo dziurek od spodu, co do podłoża nie jestem w stanie stwierdzić ponieważ jej jescze nie przesadzalam. Profilaktycznie zastosuje środek hezybobojczy i przesadze ją do większej doniczki mimo że poczatkwowo chciałam zaczekać do wiosny. Nie wydaje mi się aby problem lezal w przelaniu bo mam tendencje do rzadkiego podlewania kwiatów

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Błąd nr 1. Nieprawidłowe podłoże produkcyjne, które niestabilnie przesycha i na zewnątrz może wydawać się suche albo lekko wilgotne, a w głębi doniczki mokre. Problem się pogłębia po wstawieniu doniczki do osłonki (na szczęście tego nie zrobiłaś). Rośliny przesadzamy niezwłocznie po zakupie do przepuszczalnego podłoża, mieszanki ziemi i rozluźniacza - w wątku enty raz było to powtarzane. Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, powinna być większa o około max 2 cm., ale bryła korzeniowa powinna być przerośnięta.
Błąd nr 2. Za ciemne stanowisko. Rośliny potrzebują bezpośredniego dostępu do światła, a nie stanowiska w ciemnym przedpokoju z dala od okna. Tam możesz sobie postawić co najwyżej jakąś sztuczną roślinę. Postaw w pobliżu okna.

Krótko, roślina została przelana i najprawdopodobniej weszła standardowo jakaś choroba grzybowa. Zrób profilaktycznie oprysk preparatem grzybobójczym, np Topsin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aneta179
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 lis 2019, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Tak własnie czytałam, że należy kwiat po zakupie przesądzić. Dowiedziałam się o tym dopiero kilka miesięcy po fakcie kiedy trafiłam na to forum. Trudno mi uwierzyć że jest przelana ponieważ robię to raz na dwa tygodnie ale wtedy obficie i odcieka we wannie. Zrobie tak jak Pan poleca i będę czekać na efekty. Dziękuję za odpowiedź.

Ps. Z jaką częstotliwością powinnam w takim razie podlewac kwiat? Lepiej obficie czy określoną ilość wody?
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Aneta179 jeśli przejrzysz ostatnie strony tego wątku, to ta przypadłość wiele razy była pokazywana np tu https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 0#p6186600 Plamy często ujawniały się po jakimś czasie od zakupu monstery. W postach można nawet zobaczyć bryły korzenie po wyjęciu z doniczki. Wszystko jest niby ok, a plamy się pojawiały. Z całą pewnością nie jest to choroba grzybowa, może stres (zmiana temperatur na drodze producent sklep), może reakcja na nowe warunki?
Przypadłość jest jak widać powszechna https://www.google.pl/search?tbm=isch&q ... 1nJS7jsTtM :
Jeśli zdecydujesz się przesadzić w nowe podłoże to przemyśl czy naruszać korzenie czy nie. Na dno doniczki warto dać warstwę dużych kawałków potłuczonej doniczki a nie keramzyt.

Ja wycięłam liście z plamami i podlałam chemią. Jest u mnie 3 miesiące, plamy już się nie pojawiły, zaczęła rosnąć w takim tempie, że zdecydowałam się ją podzielić, bo w doniczce było kilka odrostów.

Z całą pewnością monstera bardzo lubi jasne miejscówki. Trudno radzić jak podlewać, bo to zależy od warunków w pomieszczeniu. Moja jest podobnej wielkości co Twoja, podlewam nie częściej niż co ok 2 tygodnie po ściance doniczki, może szklanką wody?? Nigdy mi się woda nie przelała na podstawkę.


Zły link Ci podałam wcześniej
yanina_19 pisze:Przypadłość jest jak widać powszechna
https://www.google.pl/search?q=Brown+sp ... 1nJS7jsTtM :
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Takie plamy na monsterze oznaczają efekt przelania i choroby grzybowej, a nie żadnego stresu. Dzieje się to, bo większość zostawia po zakupie w podłożu produkcyjnym, a ono jest jak napisałem wcześniej niestabilne. Nie nadaje się do długotrwałej uprawy roślin. Powtórzę, zrób oprysk preparatem grzybobójczym. Liście najbardziej zarażone odetnij. Jeszcze jedna uwaga, grzyby lubią cień, w takich warunkach łatwiej się rozwijają.
Gdybyś od razu po zakupie przesadziła do właściwego podłoża i zapewniła właściwe warunki uprawy i pielęgnacji, to by roślina nie dostała żadnych plam.

Monsterę podlewamy tak, żeby wierzchnia warstwa podłoża przeschła przed kolejnym podlaniem.


Yanina podajesz link do podobnych przypadków, no i masz np. tutaj czarno na białym, dwie osoby zidentyfikowały to jako grzyb, który powstał wskutek przelania:

https://www.houzz.com/discussions/47907 ... lack-spots

Hi there! The reason your plants are getting black spots is because they are generating fungi/mold from being over watered. Let the plants dry out a bit before watering. Don't just water them on a set schedule because their roots can rot depending on what size pot you place them in. The soil stays wet longer when they are in a pot too large for them.
Witam! Powodem, dla którego rośliny dostają czarne plamy, jest to, że wytwarzają grzyby/grzyby pleśń, które powstają w wyniku podlewania. Pozwól roślinom trochę wyschnąć przed podlewaniem. Nie podlewaj ich tylko według ustalonego harmonogramu, ponieważ ich korzenie mogą gnić w zależności od wielkości doniczki, w której się znajdują. Gleba pozostaje dłużej wilgotna, gdy znajduje się w zbyt dużej doniczce.

Czyli potwierdza się to co ja napisałem wcześniej...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Smaga87
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 cze 2019, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Witam, mam problem z moją monsterą variegatą. Coś złego dzieje się z jednym liściem i nie wiem co. Z tego chorego liścia wyszedł nowy i wydaje się że wszystko z nim dobrze (most zdj). Kwiatek stoi cały czas w tym szmat miejscu, blisko okna, podlewamy jest przygotowaną, dostaną wodą. W doniczce mam wykalaczke i podlewam kwiatka jak wykałaczką jest już sucha. Do tej pory było wszystko dobrze. Kwiatek jest w ziemi z perlitem. Coś podobnego dzieje się również z moją zwykłą monstera. Proszę o pomoc bo bardzo zalany mi na tych kwiatach
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”