Czosnek zimowy cz.5

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Irek - dziękuję za dokształcenie! Skoro w naszych warunkach klimatycznych czosnek nie wiąże nasion, to rozmnażanie za pomocą cebulek powietrznych jest kolejnym sposobem rozmnażania wegetatywnego. Dobrze wiedzieć, że nie ma ryzyka krzyżówek. Nie zmienia to faktu, że dorodniejszy plon uzyskamy z ząbków. Warto jednak "posiać" cebulki powietrzne, bo choć główki z nich pozyskane będą w kolejnym roku niewielkie, ale mogą stanowić porządny materiał do ponownego posadzenia, i tak po 2 latach możemy mieć ładne główki.

Pozdrawiam!
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Sadzicie już czosnek? Trochę ciepło jest.
Mam tę moc - Sylwek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Tradycyjnym terminem sadzenia czosnku zimowego są imieniny Tadeusza., czyli koniec października.
Jak się go sadzi w listopadzie może nie zdążyć się dobrze ukorzenić, a to jest bardzo ważne,
żeby miał na zimę solidne korzenie.

To, że on trochę wyrośnie to mu nic zima nie zaszkodzi, no chyba, że byłyby straszne mrozy ,
a nie byłoby śniegu.
Wystarczy nakryć go jedliną, czy nawet jakąś włókniną.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8673
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

:wit Zawsze sadzę na Tadeusza i nigdy mi nie wyrósł prze zimą . Sadzę dość głęboko .
Mieszkam na wschodzie Polski i temperatury u nas niższe niższe .
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Ja w sobote przygotowałem poletko pod czosnek i wysadziłem testowo czosnek z cebulek powietrznych. Teraz na dwa tygodnie wyjechałem, a jak wrócę, to będe myślał kiedy i ile wysadzić. :)

Obrazek
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Jak na razie to na miejscu gdzie będzie czosnek rośnie jako przedplon groch i ma się całkiem dobrze. Ja jak co roku posadzę czosnek na początku listopada. Powoli zabieram się do sortowania ząbków do sadzenia. Drobne ząbki, które zostaną wsadzę do słoików i zaleję oliwą i będą jako dodatek do potraw.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
marioo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 kwie 2016, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie, Opatow

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Cześć,
w tym roku pozyskałem trochę cebulek powietrznych, zastanawiam się teraz jak to posadzić, pierwotnie myślałem aby wybrać największe, ale chyba z tydzień bym nad tym siedział :) i poddałem się po 1 godzinie i teraz nie wiem jak to ogarnąć, czy sadzić jak leci?, ręcznie bym to sadził ale to jak będę sypał to na pewno nie da rady pojedynczo:), znaczy się jak się będzie sypać, Ornak ten po prawej na zdjęciu to jeszcze idzie czasem złapać pojedynczą cebulkę bo są większe, ale z Harnasia cebulki to są już malutkie, jak sobie z tym najlepiej poradzić, wszelkie rady mile widziane a czasu coraz mniej na sadzienie.

Obrazek
Obrazek
pozdrawiam, mario
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Ja przesiewałem przez durszlak. :wink: Te większe co zostały tylko siałem.

Co do siewu, to siałem pojedyńczo i zabawy w tym sporo. :) po prostu strzelałem linie sznurkiem i na spulchnionej ziemi robiłem palcem delikatne dziurki i w to po jednej cebulce kładłem. Następnie delikatne zasypałem dziurki.

Taka zabawa na wyciszenie. :D
marioo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 kwie 2016, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie, Opatow

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

jakiś lewy mam ten durszlak bo mi wszystkie przelatują :), albo mam malutkie te cebulki albo za duże dziury w durszlaku, jakie mniej więcej wielkości masz oczka?

kiedy ścinałeś kwiaty, może za wcześnie ściąłem i mam teraz za małe te cebulki??
pozdrawiam, mario
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Ornak np ma małe cebulki przybyszowe.

Może mój durszlak po prostu ma mniejsze dziurki. :wink:

Pytanie ile faktycznie chcesz ich siać. Ja osobiście wolałem wysiać mniej ale większych. Jednak jest to moja testowa uprawa, bo chce tylko zobaczyć jak z nich faktycznie cebulki rosną.

Tak wyglądały po segregacji.

Obrazek

A tak w trakcje segregacji.

Obrazek
marioo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 kwie 2016, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie, Opatow

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

chyba faktycznie mam większe dziurki w durszlaku :), na zdjęciu poniżej wybrane ręcznie,
chce posadzić po jakieś 700szt. każdej odmiany aby odmłodzić materiał sadzeniowy,
tez nie mam doświadczenia w cebulkach powietrznych, w poprzednim roku posiałem ciurkiem w rządku i nawet wyrosły, ale jak to bywa z czasem gdzieś w trawie znikły i słuch po nich zaginął :)

w jakim terminie zbierałeś cebulki?

Obrazek
pozdrawiam, mario
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Zrób rowki znacznikiem w odstępach 20 cm, ale głębsze tak na 3-4 cm. Jeżeli nie dajesz rady brać ich w palce to nasyp w te rowki, ale nie za gęsto i ręcznie zasyp z obu stron, lekko uklep, podlej i czekaj do wiosny na wschody.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

mario Nie pamiętam kiedy zbierałem te cebulki ale zaczęły mi się sypać z główek. Ogólnie nie miałem w planach w ogóle zbierania cebulek powietrznych ale ominąłem trzy czosnki przy ścinaniu i już tak zostały.

No i teraz z ciekawości wysiałem. Co będzie to będzie i pokaże czy zostawie w kolejnym roku jakieś na wysiew.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”