Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8634
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Podsuszona , ścięta trawa może być ?
Dalsza instrukcja mile widziana . :)
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
U mnie już dożynki.Zakończyłem zbiory nasion.Chcę przypomnieć, że nasiona powinny być wysiane do końca lipca, aby wykiełkowały.

Obrazek
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam forumowiczów.
Byłem dzisiaj na działce i mam przyjemność zakomunikować, że nasiona zaczęły kiełkować.
Do tej pory najniższa temperatura to było +5oC.
Widać więc, że tak jak wcześniej pisałem, nasiona czosnku niedźwiedziego nie potrzebują zimnej stratyfikacji.
pomello
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 paź 2019, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Jak przechowujecie nasiona? Trzymacie w szczelnie zamkniętym słoiku czy raczej papierowa torba? Nie wiem czy nie musza się wysuszyć na wiór? Wydaje mi się, że nie.. To mój pierwszy rok zbiorów nasion i nie mam pojęcia co z nimi zrobić aby nie zgniły. Dziękuję za rady, pewnie moje pytanie jest infantylne ale wiecie, wolę się upewnić :)
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Wysiej do doniczki i wystaw na dwór.Wiosną wzejdą piękne siewki i będzie na rozsadę.
Z tymi nasionami nie ma co kombinować bo przez długi czas oczekiwania na wschody rezygnujemy i wyrzucamy nasiona.
Zbyt wysuszone też nie wzejdą.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

pomello pisze:Jak przechowujecie nasiona? Trzymacie w szczelnie zamkniętym słoiku czy raczej papierowa torba? Nie wiem czy nie musza się wysuszyć na wiór? Wydaje mi się, że nie.. To mój pierwszy rok zbiorów nasion i nie mam pojęcia co z nimi zrobić aby nie zgniły. Dziękuję za rady, pewnie moje pytanie jest infantylne ale wiecie, wolę się upewnić :)
Pozdrawiam.
O nasionach jest bardzo dużo w wątku, ale napiszę w skrócie jeszcze raz.
Nasiona siejemy jak najwcześniej od zbiorów, czyli od połowy czerwca do końca lipca.Nasion nie przykrywamy, siejemy na podłożu próchniczym typu ziemia liściowa.Podłoże powinno mieć odczyn zasadowy lub co najmniej obojętny.Nasiona siejemy bezpośrednio do gruntu lub pojemników.Mieszkam na Podkarpaciu i tutaj można siać bezpośrednio do gruntu, ale większość terytorium Polski nie nadaje się do bezpośredniego siewu do gruntu.Siejemy do pojemników i dopiero w następnym roku wysadzamy cebulki.
Nasiona powinny wykiełkować do końca października.W listopadzie przykrywamy miejsce wysiania liśćmi, najlepiej bukowymi.Później przysypujemy ziemią kompostową lub dobrą ogrodniczą, aby nie rozwiało nam liści.
Jeśli nasiona są przeznaczone do konsumpcji to powinny być dobrze wysuszone.Nasiona można użyć do wytłaczania oleju lub mogą być używane jako przyprawa zamiast pieprzu.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Podobno jedno zdjęcie więcej jest warte niż tysiąc słów.Choć zdjęcie jest kiepskie, bo mój aparat ma ponad 20lat, ale mimo to postanowiłem je zamieścić.Te białe kreski przy czarnych kulkach to kiełki nasion czosnku niedźwiedziego.Do końca października wykiełkuje reszta nasion.
Klikając w zdjęcie uzyskamy jego powiększenie.Na zdjęciu jest kilkanaście wykiełkowanych nasion.
Obrazek
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Cebulki czosnku niedźwiedziego zaczęły kiełkować.Można zakładać "plantacje" parapetowe i balkonowe.
Druga uwaga to taka, że ściółkowanie upraw czosnku niedźwiedziego jest bardzo ważne, bo w styczniu i lutym kiełki będą duże.

Obrazek

Obrazek
Ja swoje cebulki ściółkowałem w październiku.
Cebulki przysypane liśćmi.
Obrazek
Liście przysypałem kompostem, aby wiatr ich nie rozwiał.

Obrazek
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Dla zachęty do zabawy w ogrodnictwo balkonowe załączam zdjęcie z dawnych lat.
Obrazek
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)

Post »

Późną jesienią wysiałam i teraz zaczyna mi wschodzić. Da radę w doniczce na balkonie? Jest maleńki (słabe zdjęcie):

Obrazek
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)

Post »

Pozdrawiam.
Jakoś to mi nie wygląda na czosnek niedźwiedzi.Mogę się mylić, bo są różne anomalie.
Przykładowo.Miesiąc temu, w listopadzie zakwitła mi jabłonka.Oczywiście jabłek nie było, ale zakwitła.
U mnie z nasion posianych w końcu lipca wyrosły malutkie siewki, ale gdzież im tam do tych wielkoludów ze zdjęcia, w dodatku wysianych późną jesienią.
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)

Post »

Takie znowu wielkoludy to nie są (2-2,5 cm). Ale masz rację, może to są siewki jakiejś trawy, które dostały się do ziemi.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Obrazek
Powoli z ziemi gramolą się młode roślinki czosnku niedźwiedziego. Na razie nie będę ich ruszał ale na początku marca przesadzę je w inne miejsce.
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”