ABC- cebula z nasion,rozsada cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Jak wygląda plonowanie cebuli z dymki i takiej z rozsady?
Do pewnego momentu dymka jest większa a potem się wyrównują i pod koniec lata ta z rozsady ma większy plon?
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Myśmy dymkę w tym roku ściągnęli pierwszą, faktycznie miała mniejsze cebule niż ta uprawiana z rozsady. I do tego miałam dość duży rozstrzał wielkości w obrębie samej dymki - były i takie prawie "rozsadowe" i takie wielkości ok. 3-4 cm średnicy.
Z rozsady największa Exhibition miała 700g:

Obrazek
(nie umiem obrócić zdjęcia, u mnie na komputerze orientacja poprawna...)
Pozdrawiam, Gosia:)
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

U mnie Exhibition miały po 800-900g.
Wystawiłem kosz tych cebul na stoisku naszej wioski na dorzynkach. Przychodzili ludzie - i mówili z oburzeniem, że sztuczne, że takie to nie rosną :heja
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

A dochodzą i do 1 kg, ja robiłam rozsadę pierwszy raz w życiu i jestem w ciężkim szoku :)
Pozdrawiam, Gosia:)
MirahalaG
100p
100p
Posty: 107
Od: 24 lut 2017, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

W tym roku miałam problem z rozsadą. Exhibition nie wzeszła, a także inne nasiona cebul kupione w tym roku. Świetnie wschodziła tylko szalotka. Ale na rozsadę w domu wysiałam mało nasion. Ta ładnie wyrosła. Na rozsadniku był gąszcz, ale niestety susza, nornice i prawdopodobnie zbyt późne wysadzenie rozsady spowodowało, że prawie wcale nie urosła. Będę miała dymkę, tylko muszę poczytać jak ją przechować. Na szczęście posadziłam dymkę i nie dopadła jej śmietka. Przy sadzeniu otaczałam ją w mieszance soli, popiołu i papryki. To pomogło, bo we wcześniejszych latach gniły opanowane przez śmietkę.
A to moja cebula sianka.
Obrazek
pozdrawiam
Mirka
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Z cebuli posadzonej z dymki jestem zadowolona ale z siewu to jest mała - do wysadzenia na wiosnę. Może to z powodu suszy i upałów. Mimo podlewania to nie to co deszcz. Nie jestem zwolennikiem wielkich cebul. Dla mnie to najlepsza jest średnia - jest bardziej miękka i soczysta.
Mikar
100p
100p
Posty: 182
Od: 8 maja 2012, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok.Siedlec

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

MirahalaG pisze:.... Na szczęście posadziłam dymkę i nie dopadła jej śmietka. Przy sadzeniu otaczałam ją w mieszance soli, popiołu i papryki. To pomogło, bo we wcześniejszych latach gniły opanowane przez śmietkę.

Czy możesz podać recepturę tej mieszanki?.
Jerzy
MirahalaG
100p
100p
Posty: 107
Od: 24 lut 2017, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Zmieszać w równej proporcji np. po łyżce soli, popiołu drzewnego i papryki.
pozdrawiam
Mirka
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

W końcu sierpnia wysiałem ozimą cebulę Augusta, we wrześniu posadziłem na miejsce stałe. Jako, że mamy lato w październiku, to cebulka szaleje i teraz jest w fazie 4-5 liści. To zbyt dużo jak na czas przed zimą, tak mi się wydaje... Macie doświadczenia z zimowaniem tak "urośniętych" ozimych cebul? Przetrwają do wiosny? Raczej nie biorę pod uwagę, że temperatury rzędu 20 stopni potrwają do końca listopada, bo jeśli tak, to będę miał wkrótce zbiory cebul w suchej łusce. :)
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Ja posiałam Augustę 3 września do skrzynek punktowo i powiem szczerze, że szału nie ma...są rządki, na których wyrosła 1 cebula..i nie wiem, czy ma to w ogóle sens trzymać..
Pozdrawiam, Gosia:)
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Po kilku sezonach zmagań z rozsadą cebuli, czuję się na tyle ''mądra'' :wink: , aby w tym roku przyśpieszyć plonowanie. Dzisiaj wysiałam do doniczki odm. Alisa Craig. Będzie stała w temp. 15-20 st. i niech sobie rośnie powoli. Zobaczę jak to będzie, ale raczej rozsadę wysadzę w szklarni, w skrzyni żeby potem wystawić na zewnątrz i posadzić swobodnie pomidory.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Tak wcześnie to nie planowałem siać, ale pierwszą porcję przygotowuję na początek lutego. Chcialem też trochę wysiać wprost do gruntu.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady cz.2

Post »

Ja też nie planowałam, ale przeszliśmy na dietę warzywną i szybciej niż zwykle mi zapasy znikają, więc pomyślałam że spróbuję przyśpieszyć wiosenne plony. Warunki dla rozsady, w domu mogę dostosować bez problemu, tylko zależy jaka będzie pogoda, gdy przyjdzie czas wysadzać. Podchodzę do tego z dystansem, ewentualnie będzie na szczypior :)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”