Moje kaktusy - jandom1

jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Moje kaktusy - jandom1

Post »

PR22 pisze: Przygadałem, a dwa dni później... upuściłem aparat i rozwaliłem sobie obiektyw. Rokowania nie są najgorsze, szkła całe, silnik chyba też. Wygląda mi na to, że uszkodziłem tylko mocowanie - nikonowski "bagnet F". Kupiłem już na aukcji zamiennik. Teraz pozostaje mi już tylko modlić się, żeby operacja się udała.
;:185 Mam nadzieję, że ta operacja się udała i koszty nie były zbyt wielkie.

Dalsza część kwiatów, tym razem bardziej czyste gatunkowo :D
Echinopsis cardenasiana:
Obrazek
Obrazek
Sulcorebutia purpurea HS 25, a przynajmniej z pamięci tak mi się wydaje :D
Obrazek
Echinocereus reichenbachii v.baileyi
Obrazek
Rebutia fiebrigii z kwiatem kremowym :
ObrazekObrazekObrazek
Lobivia acanthoplegma f.patula TB 086.1
Obrazek
Mammillaria nana
Obrazek
Obrazek
Aylostera buiningiana WR 511
Obrazek
Debiutant, wreszcie się doczekałem i powiem szczerze że było warto, kwiat był wielki i pięknie pachniał, Gymnocalycium monvillei:
ObrazekObrazek
Na koniec jako ciekawostka, kwiaty na tym Astrophytum mają jeden i dwa dni w zależności od koloru:
Obrazek
Astrophytum to w ogóle jest jakieś zdegenerowane, nie posiada pyłku w kwiatach co widać jak się dobrze przyjrzy zdjęciom. Ale roślina sama w sobie jest moim zdanniem całkiem ładna, czterożebrowa :
Obrazek
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Moje kaktusy - jandom1

Post »

:wit Echinopsis cardenasiana ma moim zdaniem śliczny kolorek, ale najbardziej podoba mi się mamillaria nana- po prostu CUDO ;:167
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1800
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Moje kaktusy - jandom1

Post »

Ciekawa kremowa rebucja. Filipie ile czekałeś na kwiat Gymnocalycium monvillei? Długo rozwijał się pąki, czy roślinna nie chciała zacząć kwitnąć?
cactus habitat
200p
200p
Posty: 313
Od: 25 cze 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Moje kaktusy - jandom1

Post »

Świetna kępa Mamilarii, G. monvillei faktycznie eleganckie i czerwone kwiaty Lobivii i Aylostery. Brawo ;:138 Czekam na kolejne zdjęcia, podobno wraca ;:3
Awatar użytkownika
PR22
50p
50p
Posty: 87
Od: 6 paź 2018, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Toszka

Re: Moje kaktusy - jandom1

Post »

Piękności nam pokazujesz. Mammillaria ze stadem kwiatów ślicznie się prezentuje.
Sulcorebutia, Aylostera, Lobivia całe ukwiecone pięknie.
A Astrophytum symetryczne takie i te różnolorowe kwiaty, jak oczy u huskich. Super.
Pozdrawiam,
Przemek
Kaktusy PR22
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Moje kaktusy - jandom1

Post »

Doskonałe widoki, takich roślin można pozazdrościć ;:333
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Moje kaktusy - jandom1

Post »

M. nana i G. monvillei robią wrażenie, zwłaszcza ten drugi ;:333. Ja sobie chyba jeszcze na kwiaty poczekam, moje egzemplarze zdecydowanie mniejsze od Twojego.
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Moje kaktusy - jandom1

Post »

Kwiaty Echinopsis i Chamaecereusy hybr. po prostu zadziwiają kolorami ;:oj piękne ;:215 jeszcze wspomnę o wyjątkowej Rebutia fiebrigii z kremowym kwiatem i Gymnocalycium monvillei, zwłaszcza, że to debiut a kwiat wielki i w dodatku pachnący :D Moje Gymnocalycium monvillei w tym sezonie póki co odpoczywa :)
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Moje kaktusy - jandom1

Post »

aga_zgaga pisze:Ciekawa kremowa rebucja. Filipie ile czekałeś na kwiat Gymnocalycium monvillei? Długo rozwijał się pąki, czy roślinna nie chciała zacząć kwitnąć?
Mam to Gymno od przynajmniej 4 lat, więc trochę czekałem. Pąk w tym roku nie rozwijał się jakoś długo, za to owoc pękł dopiero kilka dni temu ! Dojrzewał niebywale długo i był ogromny. Czy Gymnocalycium monvillei jest samopylne? Nie mam drugiego osobnika kwitnącego, jeśli nie jest samopylne to owoc był efektem krzyżówki.

Dziękuję pozostałym osobom za odwiedziny a także wpisy :) wrzucam trochę zdjęć z tego, niestety mijającego już, sezonu:
Grupka astrophytum:
Obrazek
Coryphantha bumamma:
Obrazek
jak już jest tak żółto, to pociągniemy to dalej, Notocactus scopa, debiut po kilku latach:
Obrazek
i dalej, Mammillaria(Dolichothele) sphaerica:
Obrazek
Może bardziej kolorowo, Mammillaria boolii x2:
Obrazek
Lobivia drijveriana CH 1209:
Obrazek
Lobivia hybrid:
Obrazek
Obrazek
Debiutowała także Lobivia zecheri WR 407, pięknie ucierniona roślina:
Obrazek
Obrazek
Gymnocalycium horstii:
Obrazek
I na koniec senior Astrophytum ornatum:
Obrazek
Obrazek
Na zdjęciu drugim, obok seniora stoi inne ornatum, dokładnie v.mirabelli.Dla porównania dodam, że znajduje się ono w doniczce o boku 7 cm. Senior w tym roku wybudzał się wyjątkowo długo. Mam wrażenie, że z każdym rokiem idzie mu to coraz gorzej i w tym tylko się to potwierdziło. Może to wynikać z kilku rzeczy - po pierwsze z wieku, ale wydaje mi się, że także z tego, że rośnie on w bardzo jałowym podłożu. Był tam tylko niewielki dodatek części organicznej, który przez kilka lat został już pewnie zjedzony. Czy taki ciężki start może być tym spowodowany? W końcu duża roślina musi coś zjeść.

I teraz mam kolejny problem - chciałbym tę roślinę przesadzić, jednak obawiam się tego. Wiadomo, że jest to jak z ludźmi w podeszłym wieku - nie przepadają już za radykalnymi zmianami. Czy ma ktoś doświadczenie w przesadzaniu takich roślin? Czy najlepiej byłoby przesadzić go do bardziej żyznego podłoża, czy jednak bezpieczniej do zbliżonego jak najbardziej do tego w którym jest obecnie? Oczyszczać korzenie ze starego podłoża, czy jednak lepiej ich nie ruszać? W końcu nie dość że to stara roślina, to jeszcze Astrophytum które z natury nie przepada za przesadzaniem. I w końcu - do tej samej doniczki, czy jednak zakupić większą? Obecnie jest w ceramicznej i do plastiku raczej na pewno go nie posadzę, bo chyba bezpieczniej by rósł w ceramicznej? Mam nadzieję, że ktoś bardziej doświadczony wypowie się w tym temacie, bo eksperymentowanie jest dobre, jednak z tą rośliną wolałbym tego uniknąć.

Pozdrawiam :D
Rynio2
500p
500p
Posty: 701
Od: 11 cze 2013, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toszek

Re: Moje kaktusy - jandom1

Post »

Ja bym to zostawił w tej donicy, ale w przyszłym roku bym ze 3-4 razy zasilił Crystalonem.
Piękny okaz ma chyba więcej jak 25 lat.
Awatar użytkownika
Pio1986
500p
500p
Posty: 747
Od: 21 lut 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Urszulin/Lublin

Re: Moje kaktusy - jandom1

Post »

Piękne rośliny,
szczególnie astraczki i Lobivia zecherii:)
Co do wielkiego astrophytum to na dniach na moim wątku wrzucę fotki z asekuracyjnego przesadzania wielkiego astro.

Żeby rośliny nie przesadzać, można jej dodać do podłoża (ale to na wiosnę) wodę do podlewania z osadem z gleby (czyli zamieszać nowe podłoże w wodzie i czymś takim podlać - ja tak robiłem z mielonym dolomitem - zabieg taki przypomina trochę nanoszenie przez wodę iłów i mułów, które są żyzne)
Efekt był widoczny, rośliny ładnie podjęły wzrost.


Tak dużego astro posadziłbym już w kruszywo z glinką (cegła, dolomit, wapień +gleba lessowa), bez humusu. W takim podłożu korzenie są silniejsze.
I w ogóle przeniósłbym z całą bryłą korzeniową.
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Moje kaktusy - jandom1

Post »

Grupka astrophytum epicka :D a senior Astrophytum ornatum wygląda wspaniale ;:333
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Moje kaktusy - jandom1

Post »

Witam w nowym sezonie, pora go na dobre rozpocząć ;:3 ;:7
Ale na początek pokażę ostatni kwiat zeszłego sezonu, Ariocarpus kotschoubeyanus v.elephantidens
Obrazek

Większość osób pokazuje już dorosłe rośliny, ja zacznę od najmłodszych podopiecznych, zeszłoroczne siewki:
maleńkie astrofyta
Obrazek
Lobivie
Obrazek
Echinocereusy
Obrazek
Coryphanthy
Obrazek
Obrazek
a także maluchy wysiane w tym roku:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Życzę wszystkim udanego sezonu i dużo zdrowia ;:108
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”