Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy cz. 1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Widzę komulację problemów. Jeśli pod spodem liści są takie białe kropki przypominające proszek i ruszające się czerwonawe kropki to będą przędziorki - dobrze jest użyć szkła powiększającego. Wtedy zastosuj któryś z wymienionych środków.
Natomiast te żółte i żółto czerwone plamy, często pojawiają się w przypadku tych palm, wywołują je grzyby Gliocladium vermoeseni, Exosporium palmivorium lub Drechslera ssp. - efekt najczęściej przelania wskutek zbyt regularnego podlewania i zbyt zbitego podłoża. Kup Biosept Active i Topsin, zastosuj kilka oprysków oboma preparatami naprzemiennie co 7 - 14 dni.
Jeśli palma ma dużo pni, dobrze jest rozdzielić ją na dwie grupy po około 3 - 4 egzemplarze.
Kup normalną doniczkę/-i, najlepiej wysokie tzw. palmówki. Wielkość dobierz pod wielkość bryły korzeniowej.
Plamki na łodygach są cechą naturalną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
skorwon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 wrz 2019, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dziękuję za pomoc. Potwierdziłeś moje obawy.
Biosept Active mam i używam od miesiąca. Topsin znalazłam w szafie. To był ten środek użyty raz 3 miesiące temu, więc ponowie opryski. Co do przędziorków - nie jest ich tak wiele, ale są czerwonawe ruszające się kropki. Dokupię preparat na nie i poprzesadzam. Palma ma 8 pni. Z tego co czytam to chyba mało komu w warunkach domowych udaje się utrzymać te roślinę w dobrym stanie dłużej niż 2-3 lata. Czy te choroby mogą przejść na inne kwiaty znajdujące się w odległości ok. 2 m? Czy przenieść gdzieś doniczki z areką na kilka tygodni, (tylko wtedy miałaby mniej światła)?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Choroby grzybowe mogą się przenosić, ale nie zawsze tak musi być. W przypadku palm odradzam jednak po przesadzeniu zmianę stanowiska, gdyż palmy są w tej kwestii bardzo wrażliwe.
Lepiej zostawić w tym samym miejscu, a inne rośliny profilaktycznie podlać preparatem grzybobójczym.
Jeśli chodzi o żywotność tych palm, to tak zgadza się nie jest z reguły zbyt długa. Wynika to brakiem zapewnienia podstawowych warunków uprawy, zwłaszcza odpowiedniej wilgotności powietrza. Inną przyczyną jest pozostawienie wszystkich pni razem. W ten sposób w miarę wzrostu wzajemnie się po prostu zaduszają. Zdarzają się przypadki, że udaje się areki uprawiać dłużej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Reddaisy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 19 wrz 2019, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Moi drodzy, stoję przed wyborem nowej donicy do mojej Areki. Obecna donica ma średnicę 24 cm, roślina jest dopiero co przyniesiona ze sklepu. Czy kupić donice palmówkę o średnicy na górze 25,5, na dole 15,5 cm , czy taką, która ma na górze 30 cm a na dole 17?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Palmy sadzimy w wysokie doniczki, tzw. palmówki. Wielkość jej dobierasz pod rozmiar bryły korzeniowej, nie powinna być większa o około 2 cm na średnicy. Czyli obie odpadają.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Reddaisy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 19 wrz 2019, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

No właśnie wybrałam doniczki palmówki. Korzenie nie są przerośnięte, jak wyjęłam ją ze starej doniczki sklepowej 24 cm, to jest luz.
To nowa doniczka o średnicy 25,5 nie będzie dobra?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Wrzuć zdjęcie bryły korzeniowej najlepiej z miarką.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Anka8558
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 5 paź 2019, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dzień dobry, mam problem z areką kupioną jakieś 1,5 miesiąca temu. Po kupieniu od razu przesadziłam ją do palmówki, ma drenaż i ziemię do palm, nie nawoziłam. Podlewam ją dość obficie i nie dopuszczam na przeschnięcia ziemi, spryskuję kilka razy dziennie i póki co prowizorycznie kładę mokre ręczniki na kaloryferach. Od pewnego czasu jej liście zaczęły w całości usychać i mam wrażenie, że ten proceder przyspiesza. Nie zauważyłam żadnych pasożytów.
Macie może pomysł, co jest problemem?

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ewidentnie przelana. Dwa błędy, podłoże powinno być mieszanką ziemi do palm i żwirku, zresztą ta zasada dotyczy większości roślin doniczkowych.
Drugi błąd, arekę nie podlewamy obficie zwłaszcza przy takim podłożu do jakiego posadziłaś, podłoże powinno umiarkowanie wilgotne, ale nie zalane.
Podejrzewam, że podlewasz cyklicznie i pewnie za często.
Być może jeszcze trzeci błąd, zbyt duża doniczka. Areki nie mają zbyt dużego systemu korzeniowego, więc lepiej wybrać nieco mniejszą doniczkę.
Trzeba przesadzić i najlepiej rozdzielić kępę na dwie mniejsze doniczki. Inaczej poszczególne rośliny będą się w miarę wzrostu wzajemnie zagłuszać, co będzie prowadzić do obumierania poszczególnych pni.
Podłoże mieszanka ziemi do palm i żwirku w proporcji ok. 3:1. Sprawdź korzenie, bo pewnie część będzie uszkodzona.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Anka8558
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 5 paź 2019, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Doniczka raczej nie jest za duża, na szerokość jest bardzo niewiele szersza niż bryła korzeniowa.
Sprawdzę korzenie. Uszkodzone powinnam usunąć?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Jeśli będą uszkodzone, czyli pogniłe to tak. Wtedy miejsca cięcia albo odpadnięcia chorych korzeni obsypać sproszkowanym węglem.
Usuń też chore liście i opryskaj roślinę preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Anka8558
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 5 paź 2019, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

Tak to wygląda. Chyba są w niezłym stanie. Ziemia nie wydaje się szczególnie mokra, jest umiarkowanie wilgotna.


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy

Post »

No tak nie wygląda to jednak źle, ale bryła korzeniowa jest mocno przerośnięta. Trzeba ją rozluźnić, delikatnie rozplątać korzenie, trochę to potrwa i jak napisałem rozdzielić na dwie kępy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”