Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

norbert76 jak Twój? Chorągiewka czy pęd?

Moje ok, matce zaczął wyrastać nowy liść, do tej pory niepodlewane (prawie miesiąc). Na parapecie temperatura 18C, nie wiem czy dobrze zrobiłam, ale podłożyłam podkładkę ze styropianu
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Wypuszcza kolejnego liścia.


Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

A to nie jest ten sam liść co był od początku?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Nie. To co widać na poprzednim zdjęciu to fragment nasady starego liścia. To tylko złudzenie optyczne, jakby to był wierzchołek nowego liścia. Zresztą widać oba elementy na nowym zdjęciu obok siebie, z większej odległości można się pomylić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Tak, zgadza się, są podobnej wielkości. Ale to miejsce jest dziwne..tworzy się trzon? Chyba dalej nie wiadomo co z tego będzie
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Jak nie wiadomo co będzie :?:
Przecież ewidentnie widać, że wypuszcza nowy liść, tworząc trzon... wszystko zaczyna się normalizować. A jak inaczej prawidłowo falenopsis rośnie i w jakim miejscu normalnie wypuszcza pęd kwiatowy? Z nasady liścia i tak wygląda to w tym wypadku, tylko proces ten został mocno przyspieszony.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

ojtam :wink: normalnie jak tworzy się trzon to liście idą 'na zakładkę', a może ja czegoś nie widzę.
Tu jest ciekawy przypadek :) https://www.reddit.com/r/orchids/commen ... roots_but/
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Jest na zakładkę, poniżej małego masz najstarszy, obok następny, czyli idą na przemian - prawy, lewy.
Mnie bardziej interesuje, czy następne kwitnienia będą zmutowane jak ten czy powrócą do kwitnienia matki.
Pytanie do innych, czy zdarzyło się Wam że keiki miały inny kształt kwiatów?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Norbercie ciężko mi powiedzieć z tym keiki, ale mówią, że keiki jest idealnym klonem rośliny matecznej.... Ale pewnie od każdej reguły mogą być wyjątki. Myślę że formy peloric u keiki mogą się zdążyć, jako jakiś genetyczny błąd? Gdybam totalnie....
Rokitnik
50p
50p
Posty: 80
Od: 28 lut 2009, o 14:51
Lokalizacja: pomorskie, Tczew

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Drodzy, podpowiecie mi, co zrobić z tym storczykiem? Bardzo się rozrósł, wychodzi z doniczki, wypuszcza keiki i też 2 nowe małe storczyki od dolu, nie na lodygach. Korzenie ma niezbyt zdrowe. Czy można go odciąć i górną część z nowymi korzeniami wsadzić do nowej doniczki, a dolną zostawić z keikami? "Stara" część głównego storczyka naprawdę nieładna się zrobiła - wielkie, klapnięte liście, a wyżej "nowa" część, masa korzeni obok itp.
Obrazek
Poradzicie?
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Ale tam gmatwanina :D
Rokitnik czy na pędach kwiatowych ma jeszcze 2 keiki? A te 2 z korzeniami, które widać na zdjęciu, wychodzą z głównego pędu storczyka?
Może zrób tak - wytnij starannie i dokładnie te pomarszczone liście, chyba są tam takie trzy, wyjmij patyki i zrób jeszcze raz zdjęcie. Jeśli masz przygotowaną doniczkę i podłoże to wyjmij go z obecnej doniczki i pokaż storczyka i korzenie bez starego podłoża.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

W żadnym wypadku nie odcinaj zielonych liści. W sytuacji gdy storczyk traci korzenie główne, storczyk z dolnych liści pobiera składniki odżywcze i wodę.
Wyjmij tylko z doniczki do zrobienia zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Te liście nie odzyskają już turgoru, a storczyk ma ich dużo, poradzi sobie bez nich na pewno. Moim zdaniem należy go doprowadzić do ładu, może się okazać, że nic nie należy przycinać/wycinać, jeśli to matka z dwoma basal kieiki.
Obrazek
Składniki odżywcze to sobie pobierze z nowego podłoża i odpowiedniego nawożenia
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”