CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
Goethyt
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 wrz 2019, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Czy mógłby mi ktoś pomóc? Jakiś czas temu kupiłam kaktusa i zaczęły się problemy, u podstawy jest jasnozielony i lekko pomarszczony, a gdzieniegdzie są białe plamki
Obrazek
Co powinnam zrobić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Nie jestem na 100% pewny, ale te plamki przypominają mi tarczniki. Spróbuj jedną delikatnie zdrapać czy łatwo schodzi.
Na pewno to go trzeba przesadzić, oczyścić korzenie ze starego podłoża. Sprawdzić ich stan oraz dół korpusu. Jeśli w dotyku jest twardy, to po prostu go sadzisz do nowej mieszanki - ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok. 1:3 - 1:5.
Nie podlewaj przez tydzień.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

mordd pisze:I jak je przypadkiem będziesz mieć kilka razy w roku to kilka razy w roku wyciągniesz z doniczki, wyczyścisz i wykąpiesz? A nie lepiej zastosować coś co działa kilka miesięcy i nie przerywa wegetacji?
Nie ma czegoś takiego co działa tak długo, przynajmniej dla zastosowań amatorskich .
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Jak widać są takie, które działają wystarczająco długo. Ale nawet gdyby trzeba było stosować co tydzień to już widzę kogoś kto zamiast tego wyjmuje z doniczek i kąpie setki czy tysiące kaktusów. A jeszcze jak mu się powtórka trafi... Wystarczy też kilka, za to dużych. Albo chciałbym zobaczyć jak kąpiesz rozrośnięte opuncje. Generalnie uważam, że ješli to działa to owszem, przy okazji przesadzania po zakupie jest sens. Ale przerywanie i tak krótkiej wegetacji roślin dla przeprowadzenia kuracji to zły pomysł. Poza tym skuteczniejsze w tym przypadku jest profilaktyczne stosowanie chemii na początku i na końcu sezonu a metody doraźne takie jak ta mogą być tylko pomocą dla nowych zakupów.
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Witam, zakupiłem na przedziorki środek o nazwie Sanium(dawny Envidor). W ulotce poza jabłoniami, wiśniami i innymi truskawkami, z roślin ozdobnych jest tylko róża, na którą dawka wynosi 1,25 ml na 5 L wody. Czy taka dawka będzie odpowiednia także dla kaktusów, czy lepiej ją zmniejszyć? (co znowu może poskutkować tym, że nie zadziała) Inne środki były nieco słabsze i używało się np 1 ml na 1l, przy mocniejszym środku nie chciałbym popalić roślin.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Znalazłem informację, że dawkowanie powinno wynosić w przypadku drzew i krzewów 4ml/5 - 7,5 litra wody.
Zastosuj dawkę 0,8 ml/litr - będzie jak najbardziej bezpieczna, również dla kaktusów.
W przypadku Envidoru stosowałem 0,6 ml/litr. Nie zmniejszaj bardziej stężenia gdyż wtedy użycie preparatu nie odniesie większych rezultatów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
etnoaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 wrz 2019, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

kaktus czernieje od góry

Post »

Dzień dobry,

mam problem z kaktusem - czernieje od góry. Mam go od kilku lat i nigdy nie było z nim problemów, ale niedawno go przesadziłam do ziemi dla kaktusów, wymieszanej z piaskiem i drenażem na dole i nagle zaczął gnić. Co ciekawe od góry, dół jest zdrowy. Bardzo proszę o pomoc, czy mogę coś zrobić żeby zatrzymać ten proces? Czy odcięcie zczerniałego czubka pomoże?
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: kaktus czernieje od góry

Post »

Jeśli on gnije to nie masz wyboru i obciąć musisz albo stracisz roślinę.
czarny_jezdziec
100p
100p
Posty: 123
Od: 21 maja 2010, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Zanim zaczniesz operować wrzuć zdjęcia zmiany. Sprawdź również czy "czarne" jest twarde, czy miękkie w dotyku i napisz jak szybko się rozprzestrzenia. Warto też sprawdzić stan korzeni - większość chorób kaktusów znajduje tam swój początek.
Pozdrawiam
Sławek
beata-a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 wrz 2019, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Witam wszystkich :wit , jestem zupełnie nowa na forum, a znalazłam się tu ponieważ wczoraj przytargałam takie okazy ze śmietnika. Poczytałam najpierw forum i wiem, że są chore na coś, ale bardzo mi się podobają i jeśli się da, chciałabym je uratować :)
Podjęłam takie działania: wyczyściłam korzenie (były w zwykłej zalanej ziemi uniwersalnej) umyłam, całe rośliny popryskałam topsinem. Wysuszyłam na papierowych ręcznikach. Te które moim zdaniem miały zgniłe podstawy odcięłam i potraktowałam węglem drzewnym, wiem, że już późna pora roku na to, ale spróbuję korzenić je w żwirku.
Pytania główne:
1. Czy to się nadaje do czegoś? Czy te plamy brązowe (są twarde) to choroba czy jakieś takie zdrewnienie od starości?
2. Zostawić czy wyrzucić? Czy może odciąć tylko te małe kulki i ukorzenić je?
3. Posadzić je (te z korzeniami) już do podłoża? - mam takie żwirkowe, piasek, ziemia, żwirek do akwarium wymieszane własnoręcznie.
4. Jak się nazywają? To bym sobie o nich konkretnie poczytała, jak dbać.
5. Te małe pokrzywione odcięłam od takich olbrzymów, które były bardzo jasne i krzywe, i miały dużo wszędzie tej zdrewniałej tkanki - czy one się do czegoś jeszcze nadają? Czy cała roślina była chora i lepiej to wyrzucić? Są też bardziej miękkie od tego dużego kulistego, który ucięłam.

Wszelkie uwagi są miłe widziane, bo nigdy nie miałam kaktusów, mam sporo roślin, ale liściastych, więc piszcie wszystko, jeśli da się to uratować. Dzięki :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
czarny_jezdziec
100p
100p
Posty: 123
Od: 21 maja 2010, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

To Echinopsis multiplex.
Zdrewnienia przy podstawie to normalne u roślin w tym wieku.
Zostaw je do wiosny tak jak są (najlepiej w pozycji pionowej i zasadź dopiero na wiosnę - przez te kilka miesięcy bez ziemi możesz/powinnaś je normalnie zimować.
Ja bym podszedł do tematu dwutorowo - dorosłe zasadzić, a odrosty ukorzenić - to najlepiej zrobić wiosną - spokojnie dadzą radę.
Te kaktusy to naprawdę pancerne rośliny, a w przyszłym roku będzie bukiet kwiatów ;)
Pozdrawiam
Sławek
beata-a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 wrz 2019, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dziękuję, tak zrobię :) Cieszę się, że nadają się do czegoś :D
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Mam pytanie o Bi58 na wełnowce - długo utrzymuje się jego smrodek? Wywietrzeje na dworzu przez 3 tygodnie? Czy podlewacie nim rośliny jeśli planujecie zimować je w mieszkaniu?
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”