Storczykowe fiksacje Marty

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Widzę Reniu, że Ty masz bardzą dużą różnorodność rośliny w domu. U mnie storczyki wyparły w znacznym stopniu inne gatunki roślin.

Arku dziękuję jak wasze za miły komentarz.

Mirko o ile dziecki nie wykończą mi Dendrobium Phalaenopsis Anna Green i będzie co w końcu podzielić, to odłoże kawałek dla Ciebie. A dzieci oczywiście czatują na te moje biedne rośliny. Wczoraj z parapetu zrzuciły doniczke stojąca obok tego Dendrobium. ;:202 Szczęście w nieszczęściu wcześniej koło parapetu położył stosy poduszek i storczyk miał miękkie lądowanie. Woda tylko z hydro się wylała, a że bryła korzeniowa była przerośnięta, to wypadło tylko parę kulek keramzytu. Nawet pęd kwiatowy się nie złamał. ;:215
Wracając do szklarenki to te Dendrobium Nobile z tymi keiki to już totalny krzak mi się zrobił. Te keiki go totalnie zagęściły i wizualnie zaczyna być przerażający. ;:218
A z tym powrotem do domu to mam nadzieję, że jeszcze poczekamy, ale noce faktycznie zimne. U mnie już do 9 stopni spadało. Szklarenke już na noc zamykam a z hydro wodę wylałam. Liczę, że do końca września towarzystwo zostanie na dworze.
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1483
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Marto sprawisz mi wielka radość tym dendrobium (o ile dotrwa do podziału). U mnie już kilka nocy było ok. 5 st więc te które stoją na dworze okrywałam. Nie kupowałam dużo nowych roślin więc większego problemu nie będzie z upchaniem w domu, bardziej mnie przeraża że znowu będę zbierała kulki i wodę po buszowaniu kota.
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Mirko mam nadzieję, że wiosną będzie co podzielić. Na tą chwilę od dłuższego czasu męczę się dodatkowo z jakąś infekcja na tym Dendrobium Phalaenopsis. Już myślałam, że wygrałam aż tu ponownie plama na liścu się pojawiła. Mam nadzieję, że do wiosny sprawa się wyjaśni.

Ostanimi czasy przestałam się chwalić nowymi zakupami, z obawy, że mnie ktoś wyślę do zakładu bez klamek ;:1 , ale kupiłam parę takich roślin, że po prostu muszę się pochwalić. ;:50 ;:48 ;:42

Udało się kupić Phalaenopsis Philadelphia - oczywiście wtajemniczeni wiedzą, że już jedną mam, ale byłam niestety zawiedziona jej kwitnieniem, bo marzył mi się stary klon (teraz już takich pięknych nie robią ;:306 ). No i spotkało mnie szczęście i udało mi się kupić keiki po starym klonie Phalaenopsis Philadelphia. Jestem bardzo szczęśliwa i już nie mogę doczekać się jej kwitnienia. Mam nadzieję, że obie zakwitną i będę mogła je porównać.


Obrazek

Kolejnyn zakupem jest Bc. Maikai. ;:167 Również kupiłam od prywatnej osoby, bardzo ładną młodą roślinę. Ciężko ją teraz gdziekolwiek kupić i miałam bardzo dużo szczęścia.
Zastanawiam się tylko nad sposobem uprawy. Czuje, że hydroponika była by idealna, więc ją ukamienuje.


Obrazek

Obrazek

Kolejny zakup od prywatnej osoby to Asconopsis Yih-Cheng Amanda. Również keiki w dobrej cenie, więc się skusiłam. Roślina spora, mam nadzieję, że w końcu będę mogła na żywo przyjrzeć się jej kwiatą, co do których wybarwienia mam mieszane uczucia, bo na niektórych fotkach zapiera dech w piersiach a na niektórych jest mdła i bez wyrazu.



Obrazek

No i to na tyle...

Jeszcze pochwalę się pewnym tworem konstrukcyjnym a dokładnie wiatą przydomową. Dach pokryty przezroczystym poliwęglanem. Wymiary 6 x 3 m.... Jak widać podczas malowania mężowi pochlapała się ściana (po mojej stronie malowania brak jakiegokolwiek wyrazu artystycznego na ścianie ;:306 ). W sumie dzięki temu zaczęłam myśleć nad czymś, aby zasłonić jego dzieło na ścianie, no i wpadłam na pomysł tzw "zielonej ściany" tylko w moim wydaniu kwitnącej. No chyba nie muszę mówić z jakich roślin. Oczywiście to tylko opcja od później wiosny do wczesnej jesieni, ale mam zawsze argument, że maskuje zacieki na ścianie. Oczywiście przewiduje gdzieś leżaczek, obok parę kwietników stojących. Ot taka namiastka ogrodu zimowego, na który brak funduszy. Ale kwietniki i zielone ściany to na razie marzenia, realizacja nastąpi w terminie wiosennym.



Obrazek
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1483
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Marto jak klon od "starej" Philadelphii to raczej zakwitnie tak jak marzysz.

Maikai - gratuluję pieknego zdrowego zakupu, ładny krzaczek, moja też w hydro , od zakupu była jakaś niedorobiona dopiero odchodzi do siebie a mam ją drugi rok.

Asconopsis ma mieć ładne kolory oby tak zakwitła.

Wiatka co prawda stanęła na głowie ale ważne że stoi. Ty to jesteś pomysłowa, ja mam taką przy garażu ale nie przyszło mi do głowy żeby tam coś zamontować avto doskonały pomysł , do wiosny sporo czasu więc będę urabiać eMa. Na parapetach mam tam catleje.
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Marto, u mnie Maikai rośnie w hydro- radzi sobie znakomicie. Szczerze mówiąć, nie chciała rosnąć w tradycyjnym podłożu. To piękna i wdzięczna roslina :) Gratuluję zakupu ;:3
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Marto, fajne nowości u Ciebie i same zadbane, zdrowe rośliny. U mnie Bc. Maikai rośnie w korze
i całkiem jej tam dobrze. Jak się coś odmieni, to nie wykluczam hydro.
Wszelkie katlejaste u mnie w hydro dostają skrzydeł.

Wiata pięknie się prezentuje ;:224
Znając Ciebie to tak zagospodarujesz teren pod nią jak w Twoim Orchidarium.
Zielona ściana będzie się niepostrzeżenie rozrastać, rozrastać i... rozrastać ;:109
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Mirko aż nie mogę uwierzyć, że Ty swojej wiaty nie wykorzystałaś do celów storczykowych, ale mamy teraz całą zimę aby przemyśleć plan działania ;:215

U mnie coś tam kwitnie, ale znów cała masa Phal. pędzi, czyli szykuje się piękny i kwitnący grudzień ;:63

A teraz parę kwitnień...

Doczekałam się Phal celebensis strasznie ciężko robi się foto w orchidarium, więc sorry za jakość, ale to światło co tam jest, to mnie pokonało.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dalej w temacie orchidarium - bez ustanku kwitnieMasdevallia hydryda


Obrazek


I kolejny mieszkaniec orchidarium. Bardzo go lubię i coś czuję, że mam słabość do gatunku Gastrochilus tutaj obliquus ;:215


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Teraz zmiana tematu i moja hybdydaDendrobium po spędzonych wakacjach na dworze uraczyła mnie bogatym kwitnieniem.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Liodoro ;:108 tu nie ma co przedstawiać :wink:

Obrazek

Phal. Hydryda bardzo niezawodna.

Obrazek


U mój kwietniki


Obrazek
beata_1252
200p
200p
Posty: 237
Od: 5 lut 2018, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Marto :shock:
Brak mi słów ;:180

Gastrochilus ;:111 jego pojedynczy kwiat wygląda jak mały indianin z pióropuszem ;:108
Podbił moje ;:167 bez 2zdań! ;:226

Dendrobium mimo że hybryda bardzo mi sie podoba, dosyć nietypowe wybarwienie ;:173 nigdy takiego nie spotkałam i chętnie widziałabym takie na swoim parapecie ;:167


A kwietnik.... ;:180 co tu dużo pisać, pięknie tam u Ciebie ;:173

P.s. ten mech w orchidarium wygląda mega ;:111 taki mini las deszczowy ;:oj

Pozdrawiam!


Zmoderowano kolejny raz, proszę kwestię ew. wymiany/oddam przenieść na PW/N.
Pozdrawiam Czarna :-)
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Marto, maluszki w orchidarium bajeczne, gastrochilus ma super kolorki, dendrobium zakwitło cudnie, reszta to samo marzenie z taką burzą kwiatów. :shock: ;:138
pozdr Dorota
Moje storczyki
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Pieknie.

;:138

Jaką masz temp i wilgotność w orchidarium w tym okresie?
I jakie są wahania dzień/noc?
Grzegorz
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2805
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Marto cudne kwitnienia w orchidarium. Gastrochilus bardzo uroczo wygląda. Jakiej wielkości są te jego kwiatki?
Dendrobium nobile zasypane kwiatami wygląda zjawiskowo. A kwietnik ;:oj
Skoro pędy pędzą u Ciebie to liczę że za niedługo wątek ożywi się i zagoszczą w nim kolorowe cuda.
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Martuś, dzisiaj udało mi się wejść na forum i od razu zostałam wystawiona na ciężką próbę oparcia się takim pięknościom, jakie tu nam pokazałaś :wink:

I dobrze, że większość storczyków szykuję Ci się na grudzień, bo w ten czas brakuję kolorów, a my ich przecież tak bardzo potrzebujemy. Będziemy się cieszyć w domu, prawie tak jakby było lato...

Phal celebensis- malutka ślicznotka. Nie miałaś kłopotów z plamkami na liściach młodych roślinek? U mnie pamiętam, że często występowały takie właśnie plamki. Chociaż zauważyłam, że nie tylko u niej, bo na młodych roślinkach Schilleriany też miałam.

Masdevallia też bardzo ładna i Gastrochilus obliquus z tymi swoimi malutkimi słoneczkami. Coś czuję, że nie tylko ty masz słabość do tego gatunku :lol:

O Dendrobium i kwietniku powstrzymam się już rozpisywać. bo mi się grzyby rozgotują. Ostatnio nie mam czasu, bo marynuje... Wcześniej były maliny, śliwki, a teraz grzybki. Zawsze coś do zrobienia. No, ale tak to już jest, jak się chce przetrwać zimę :)

Oczywiście to nie wymówka od pisania... Znasz już moje zachwyty odnośnie Twojego kwietnika Marto ;:167
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Piękne kwitnienia! Jestem pod wrażeniem kwitnienia dendrobium. To ile sztuk liczy już twoja kolekcja? Nadążasz w ogóle z liczeniem ?:)
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”