Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea problem z liśćmi

Post »

Deszczówka nie będzie lepszym rozwiązaniem jeśli mieszka się na terenie zurbanizowanym albo uprzemysłowionym.
Do roślin typu calatea wystarczy standardowy nawóz z przewagą azotu, takiego używam.
Mierzyłaś twardość wody, masz twardą że używasz przegotowanej?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Smaga87
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 cze 2019, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea problem z liśćmi

Post »

Używam przegotowanej wody zawsze, faktycznie mogą to być braki gdyż w ostatnich 2 miesiącach wyrosło ok 8-9 nowych liści, a ja nawoziłam ją nie więcej jak 3 razy. :( Ehhh zaraz zabieram się za naprawienie tego błędu oby się udało. :) Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc. :)
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea problem z liśćmi

Post »

W zasadzie, w większości przypadków chloroz, problem przede wszystkim tkwi w wodzie do podlewania. Nawet jeśli używasz przegotowanej, to i tak dostarczasz węglany głównie wapnia. To zmienia pH podłoża i blokuje przyswajanie minerałów, które w podłożu są. To powolny proces, roślinę masz od maja, więc to może być główna przyczyna. Dlatego polecam Ci taką wodę, jak napisałam wyżej. Oczywiście podlewaj co jakiś czas wodą 'z wapniem', byleby nie była jedyna woda. To tak w dużym skrócie.
norbert76 pisze:Deszczówka nie będzie lepszym rozwiązaniem jeśli mieszka się na terenie zurbanizowanym albo uprzemysłowionym
A czego jej brak? Bo kwaśne deszcze to raczej mit w dzisiejszych czasach
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea problem z liśćmi

Post »

Yanina
No cóż, nie będę polemizować w kwestii deszczówki w rejonach o których pisałem, bo jeśli tak stwierdzasz to najwidoczniej nie masz za bardzo do końca tutaj wiedzy..., poczytaj, zgłęb temat. :wink:
Nie chodzi tylko o kwaśne deszcze, ale o zanieczyszczenie powietrza niekorzystnymi dla roślin pierwiastkami. Im bardziej zanieczyszczone powietrze, tym gorszej jakości deszczówka, proste.

Edit:
yanina_19 pisze:[...] Nawet jeśli używasz przegotowanej, to i tak dostarczasz węglany głównie wapnia. To zmienia pH podłoża i blokuje przyswajanie minerałów, które w podłożu są.


Hmmm, przecież wapń jest również potrzebny w rozwoju roślin - nie można go całkowicie z wody wykluczyć.
Wapń pełni szereg bardzo istotnych funkcji w roślinie. Wchodzi m.in. w skład ścian komórkowych i decyduje o ich przepuszczalności, aktywuje enzymy, neutralizuje kwasy organiczne, wpływa na rozwój i wzrost korzeni. Odgrywa podstawową rolę w stabilizowaniu pektyn tworzących blaszkę środkową ściany komórkowej.
https://doradztwosadownicze.pl/wapn-waz ... la-roslin/

Ważne tylko żeby nie było go w podłożu za dużo, ale wtedy można zawsze obniżyć pH podłoża zakwaszając je. W przypadku używania wody destylowanej trzeba odpowiednio dostosować nawożenie.
Używam od wielu lat wody tylko odstanej, ale w moim mieście jest całkiem dobra woda i rośliny dobrze rosną.


Ale... wątek nie jest o tym poświęcony. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Paulina Ninlil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 1 maja 2020, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kalatea -niezidentyfikowana choroba

Post »

Obrazek
Dzień dobry .
To moj pierwszy post na forum , witam wszystkich.Zarejestrowalam się specjalnie by uzyskać odpowiedź na pytanie które od tygodnia mnie nurtuje . Nie potrafię zdiagnozować choroby mojej Kalatei i tym samym znaleźć przyczyny tej choroby . Kwiat tydzień temu był przesadzany w nową ziemię. Stoi w ziemi lekkiej z domieszką perlitu . Ma drenaż na z keramzytu oraz mokry keramzyt na podstawce . Niestety zauważyłam coraz więcej plam widocznych na zdjęciu . Jeśli to grzybica proszę o pomoc w ustaleniu jak uratować roślinę. Nie była nawożona ponieważ jest w nowej ziemi.
Przyczyn choroby upatruje w niepotrzebnym zraszaniu liści , teraz doczytałam że " aksamitnych" liści nie wolno zraszać .Proszę o pomoc i pozdrawiam .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalatea (Calathea) problem z liśćmi

Post »

Wszystko wskazuje na chorobę grzybową, najprawdopodobniej to antraknoza. Odetnij ten liść i zrób oprysk Topsinem.

Spryskiwanie liści nic nie daje oprócz zmycia kurzu. W przypadku uprawy roślin wymagających podwyższonej wilgotności powietrza, jak właśnie calathea, skuteczniejszym rozwiązaniem jest nawilżacz elektryczny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Paulina Ninlil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 1 maja 2020, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalatea (Calathea) problem z liśćmi

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź .To dla mnie bardzo ważne. ; ) Niestety takich liści jest dużo więcej. Czy mam obciąć wszystkie i w którym miejscu jeśli mogłabym prosić o wskazówkę (czy sam liść czy tuż przy ziemi razem z gałązka?). Czy chodzi o topsin 500 SC? Wiem, że w przypadku Kalatei nawozi się tylko połową dawki dlatego proszę o wskazówki w jakich proporcjach i w jaki sposób zastosować ten środek (muszę przy okazji opryskać resztę roślin, które stoją z moją kalateą). Są to 4 inne kalatee.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalatea (Calathea) problem z liśćmi

Post »

Topsin stosujesz kilka kropli na litr wody.

Calathea, jak Twoja tworzy liście które wychodzą z podłoża. Liść składa się z blaszki liściowej i ogonka liściowego. W związku z tym, jak wycinasz liść to przy podłożu.
Jeśli zarażonych liści jest więcej to żeby nie osłabiać rośliny, proponuję powycinać tylko same zmiany.
W kwestii nawożenia, stosujesz albo połowę dawki co każde podlewanie albo całą dawkę co drugie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Paulina Ninlil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 1 maja 2020, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalatea (Calathea) problem z liśćmi

Post »

Oczywiście zakupie ten produkt tylko proszę o wyjaśnienie czy jest sens oprysku liści skoro grzyb potrafi przezimować w glebie . Czy mam to zrobić jednorazowo czy zabieg należy powtorzyc ,?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalatea (Calathea) problem z liśćmi

Post »

Topsin ma szerokie spektrum działania. W obecnej sytuacji jeśli chcesz uratować swoją roślinę, oprysk preparatem grzybobójczym jest jedynym rozwiązaniem. Powinien wystarczyć jeden oprysk.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Paulina Ninlil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 1 maja 2020, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalatea (Calathea) problem z liśćmi

Post »

Norbercie , bardzo dziękuję ;) zakupie 10 ml i opryskami wszystkie rośliny .
Paulina Ninlil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 1 maja 2020, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalatea (Calathea) problem z liśćmi

Post »

Obrazek
Dziękuję za rady. Zastanawiam się gdzie powinnam uciąć pęd bo kalatea jest kwiatem gdzie z jednego pędu wyrasta kilka liści. Tu na zdjęciu chory jest tylko ten największy zaznaczony . Czy powinnam go uciąć przy ziemi wraz z resztą zdrowych liści czy tu gdzie zaznaczylam na środku ? Mam nadzieję że nie będę musiała zmieniać ziemi bo dopiero co przesadzalam wszystkie kwiaty i reszta kwiatow która jest w tej ziemi czuje się dobrze .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalatea (Calathea) problem z liśćmi

Post »

Aha, czyli Twoja to jest z tych co tworzą krotki pęd, którego wyrastają stopniowo kolejne liście. W takiej sytuacji utnij w miejscu wyrastania liścia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”