Poplon i przedplon pod warzywniak

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Poplon pod warzywniak

Post »

I to jest bardzo dobre rozwiązanie. Jak posiejesz żyto na początku października na przekopanej gorczycy i będzie pogoda jak w zeszłym roku, to i żyto zdąży urosnąć przed zimą, możesz je przekopać w listopadzie i wczesną wiosną można zaczynać siew warzyw. :) Jak zostawisz żyto na zimę, to tylko pod pomidory, ogórki, czy inne takie uprawiane od maja. bo po wiosennym przekopaniu nie powinno się sadzić na świeżo skopanym poplonie. Generalnie im więcej poplonów, kompostów i innej materii organicznej w ziemi, tym lepiej dla warzyw :)
stefka
200p
200p
Posty: 464
Od: 18 sty 2012, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: blisko Wrocławia

Re: Poplon pod warzywniak

Post »

Ja właśnie wczoraj wysiałam żyto z wyką, na wierzch dałam taczkę kompostu lekko zagrabiłam i posypałam nasionami facelii i gorczycy. Wszystkie nasiona miałam stare więc nie wiadomo co z nich powschodzi. Nawet jak będzie za gęsto to nic nie szkodzi bo przekopię ,,kożuch '' i tyle. Zależnie jakie będą wschody to może uda się jeszcze raz wysiać żyto nawet po 15 października - tak siałam w ubiegłym roku i rosło przez całą zimę a wiosną szybko nabrało dużo masy zielonej i trzeba było nieźle siekać szpadlem aby to przekopać. Za to ziemia już jest bardziej próchniczna.
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Poplon pod warzywniak

Post »

Ja co roku zmieniam poplon. W tym roku gryka z owsem.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poplon pod warzywniak

Post »

Gryka na jesień jest taka sobie, pierwszy przymrozek ją zetnie.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Poplon pod warzywniak

Post »

Na wiosnę będę robił tunel 15m x 7.5m ale teren już przygotowuje.
Ziemia 6 klasa łąka. Jakoś w czerwcu zaorana przyczepa gnoju swierzy krowi słomiasty. Po tym zasiana gorczyca 3 tyg i zakwitła. Przemielona glebogryzarką i znowu zasiana gorczyca tym razem zakwitła po 4 tyg. Znowu Przemielona i zasiana kukurydza ( miałem brzydkie nasiona to zasiałem ale nie polecam) urosła ponad kolana ciężko było się z nią uporać. Na koniec sierpnia znowu gorczyca teraz jest malutka. Na koniec września planuje dać jeszcze żyto.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Poplon pod warzywniak

Post »

Ja na Twoim miejscu posiałabym łubin i taki tuż przed kwitnieniem, z pąkami, poszatkowałabym. Łubin bardzo głęboko sięga swoimi mackami i solidnie wiąże azot, a także daje dużo masy zielonej. A na koniec września żyto ozime. Twoje liczne zasiewy na pewno się glebie przysłużą. Co zamierzasz dać jej wiosną oprócz żyta?
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Poplon pod warzywniak

Post »

Tak szczerze to myślałem że przyczepa obornika i 5 razy poplon wystarczy :D ale może jeszcze symbolicznie pod nasadzenia kompostu trochę dam.

Na głębokości 2 szpadli mam już czysciutki żółty piach i tak sobie myślę że to co się głęboko korzeni niewiele wyciągnie z piachu no może się mylę
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Poplon pod warzywniak

Post »

Myślę,że miejscowo pod krzaczek trzeba będzie dać jakiegoś nawozu - obornik, kurzeniec. Ta przyczepa obornika słomiastego poszła cała na ten metraż pod tunel?

No i badanie gleby teraz,jesienią bardzo by się przydało na starcie ogrodowania. Od wiosny będziesz już tylko uzupełniał, ale będziesz wiedział w jakim iść kierunku.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Poplon pod warzywniak

Post »

Mimo wszystko bez uzupełniającego nawożenia mineralnego nie obejdzie się. Poplony poprawią strukturę gleby ale nie dodadzą NPK+Mg bo i skąd? Z powietrza nie bo nie było ani jednej rośliny motylkowej. Na dodatek słomiasty obornik jeszcze zabierze trochę azotu do mineralizacji.
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Poplon pod warzywniak

Post »

arek9025: Przyczepa obornika na ar to sporo. Dawka prawie 300 ton na hektar... Nie zabraknie NPK i mikroelementów. Tylko jaka to przyczepa była ? 3-tonowa? :) Generalnie zastanawia mnie jak to możliwe, żeby glebogryzarką wkręcić poplon gorczycy... Chyba, że były to siewki. Porządny poplon ma min. 30-40 cm " w kłębie" :) Glebogryzarka się zapcha, albo wszystko wyrzuci na wierzch. To trzeba przekopać (przyorać), żeby był jakiś sensny efekt, więc te 5 poplonów to "w teorii". :)

Jak dałeś PRAWDZIWĄ przyczepę obornika na 112 m + te poplony, to posiej TERAZ jeszcze żytko , przekop w marcu/kwietniu i sadź co chcesz. Urośnie na bank :) Sprawdź tylko jeszcze pH przed zimą.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Poplon pod warzywniak

Post »

Tak na oko to było jakieś 2 tony obornika.
A miesięczna gorczyca już kwitnąca jest (była u mnie) taka mniej więcej 30cm krucha i łamała się pod glebogryzarką nie owijała się na ostrzach i w większości zastała przykryta ziemia. Gorzej było z kukurydza ale ta przejechałem kosiarka i glebogryzarką.
A jeszcze w czerwcu przed sianiem dałem 20kg dolomitu bo szczaw tam też rósł więc pewnie kwaśno.

Mam w planach kupić pług do glebogryzarki.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Poplon pod warzywniak

Post »

O qurczę, ale rozmach. Co będzie rosnąć w tunelu? Wczoraj oglądałam wnętrza takich ogromnych. We wszystkich od ściany do ściany same papryki. Piękny widok.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Poplon pod warzywniak

Post »

badzia pisze:O qurczę, ale rozmach. Co będzie rosnąć w tunelu?
Pomidorki, bakłażany, papryki, ogórki, arbuzy,
Zastanawiałem się nad wczesnymi cukiniami truskawkami czy też po prostu warzywna rozmaitość tak żeby zacząć wczesna wiosna i mieć swoje nowalijki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”