Nawożenie trawnika

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ada_ssss1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 lip 2019, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

swider21 mieliśmy ten sam problem z brzydką trawą w ogrodzie. Mamy jej dość sporo, bo działka ma 60 arów. Próbowaliśmy wielu nawozów. Początkowo zrobiliśmy analizę gleby, gdzie dostaliśmy poradę jaki rodzaj nawozu powinniśmy zastosować. Po pierwsze w związku z tym, że mieszkamy na terenie podmokłym zalecono nam stosowanie nawozu w formie granulatu. Działa troszkę wolniej niż ten w płynie, ale nie zostanie wypłukany przez deszcze czy podlewanie. :D :D Po drugie powinno się wykonywać nawożenie 3 - 4 razy w ciągu okresu wegetacyjnego. Pierwsze w okolicach marca-kwietnia (zaraz po pierwszym koszeniu - jest to ważny aspekt, do którego warto się zastosować!). Dobierając odpowiedni nawóz w tym okresie powinno się przeczytać skład i wybrać ten z wysoką zawartością azotu, fosforu, potasu, magnezu i wapnia. Kolejne powinno wykonać się na przełomie maja-czerwca. link do sklepu usunięto/mod. N. . Trzecie powinno wykonać się na przełomie połowy sierpnia do max połowy października i wybieramy takie nawozy, które nie zawierają azotu lub jest go znikoma ilość. Ponieważ jest on odpowiedzialny za wzrost, a nie potrzebujemy tego na okres zimowy. Stosujemy nawóz link do sklepu usunięto/mod. N. jesienny.
Jeśli chcesz nawozić 4 razy (nie wolno częściej) w ciągu roku, to powinieneś jeszcze w marcu po pierwszym koszeniu zrobić to pierwszy raz, drugi na samym początku maja, trzeci max do połowy lipca i ostatni pod koniec września lub w połowie października. W 3 pierwszych terminach wybierz nawóz wiosenny/letni natomiast w ostatnim jesienny/uniwersalny i pamiętaj o znalezieniu takiego z jak najmniejszą ilością azotu.
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam.
U nas z trawy jak na twoim zdjęciu (pierwszy raz nawóz zastosowany był w marcu 2018 roku) na dzień dzisiejszy trawnik jest piękny, mięciutki, o cudownej barwie mocno zielonej. ;:138
Powodzenia w pielęgnacji ;:168
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

ada_ssss1 pisze:Jeśli chcesz nawozić 4 razy (nie wolno częściej) w ciągu roku, to powinieneś jeszcze w marcu po pierwszym koszeniu zrobić to pierwszy raz, drugi na samym początku maja, trzeci max do połowy lipca i ostatni pod koniec września lub w połowie października. W 3 pierwszych terminach wybierz nawóz wiosenny/letni natomiast w ostatnim jesienny/uniwersalny i pamiętaj o znalezieniu takiego z jak najmniejszą ilością azotu.
Koszenie w marcu? ;:oj Przecież to zależy od tego jaka trafi się zima, w jakiej części Polski mamy trawnik itp. Nie wolno tak generalizować.
U nas na południu zabiegi typu wertykulacja z pierwszym koszeniem da się zrobić najwcześniej w kwietniu. No chyba, że ktoś koniecznie chce sobie zrujnować trawnik i zrobi to marcu gdy gleba jest jeszcze namoknięta. Za szybki wzrost trawy po podaniu agresywnego nawozu-startera spowoduje przy majowych przymrozkach (tak tak "zimni ogrodnicy") przemrożenie młodych przyrostów trawy. Najlepiej podchodzić do tego spokojnie. W lecie jest czas nacieszyć się trawnikiem, po co tak szaleć wiosną.
Po drugie nawożenie --> tyle razy ile trzeba. Dość łatwo przecież zaobserwować kiedy trawa przebarwia się z intensywnej zieleni na bledszą a wzrost wyhamowuje. Wtedy dajemy kolejną dawkę. Np. dość popularny od kilku lat Florovit zaleca się podawać co 14 dni. Fakt, mimo, że jest to granulat, dość szybko się wchłania i dlatego trzeba częściej. To jest właściwie zaleta, bo w ciągu kilku dni widać efekt więc można reagować na bieżąco.
Nawozów typu 180 dni nie warto komentować - śmiech na sali. To jest dla leniuchów :wink: A, że nie dają efektu, to inna sprawa.
Oczywiście, od sierpnia ma być mało azotu. O październikowym nawożeniu nawet nie mówię bo trawnik wtedy najczęściej już "przysypia" (znowu to zależy od szerokości geograficznej ale na południu Polski tak bywa) i najlepiej dać mu spokój niż sypać jakieś jesienne wynalazki. I tak ich nie wchłonie. Zamiast tego dobrze jest korzystając z 1-2 dni jesiennej słonecznej pogody wykonać zabiegi pielęgnacyjne i wyczesać nadmiar filcu. To zaprocentuje wiosną, bo jeśli jesienią ograniczy się procesy gnilne obumarłej trawy to na wiosnę trawnik będzie po prostu w lepszej kondycji.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
ada_ssss1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 lip 2019, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

Tak masz rację, założyłam od razu, że myślimy o Polsce i statystycznych warunkach tu panujących:)
Opisałam tak jak mi doradzono i jak ja robię, mam dzięki temu piękny trawnik.
Marlena_a
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 1 lut 2018, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Tydzień temu zrobiłam dosiewki trawy po afrykańskich upałach.
Zastanawiam się czy w takim przypadku będzie można zastosować jesienny nawóz do trawy?
Czy lepiej nie stosować już w tym roku żadnego nawozu?
Baczu69
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 wrz 2019, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

młody trawnik - czy nawozić??

Post »

Witam
Zasiałem trawę jakieś 4 tyg temu ładnie rośnie tylko co teraz??
Robi się zimno powoli, i czy nawozić go czymś przed zimą? jakimś nawozem jesiennym ?
Jeszcze jedno pytanie odnośnie tui.
mam tuje 60 cm jakieś 3 miesiące co z tym robić nawozić czymś w pierwszym roku ?
Z góry dziękuje jestem tu nowy wiec jak coś zle robię to proszę poprawcie mnie.
Awatar użytkownika
babuchna
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7487
Od: 7 maja 2009, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: młody trawnik - czy nawozić??

Post »

Witaj Baczu69.
Spójrz proszę ile wątków dotyczących trawnika i jego pielęgnacji mamy na forum:

klik :arrow: viewtopic.php?f=32&t=10197&start=0

Dlatego proszę, umieszczaj swoje zapytania w jednym z nich, odpowiednim do tego.
Ten zamykam, by nie powielać tematów.
Dziękuję. :wink:
Awatar użytkownika
Prokton
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 19 lip 2017, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

Yaramila compleks, najlepszy
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

Yaramila Complex jest owszem super fajnym zbilansowanym bogatym nawozem, ale jeśli trafi się komuś trawnik częściowo zacieniony, co jest zjawiskiem b. częstym, to aby nie dopuścić do powstawania mchu, nie ominie kwestii żelaza. A Yara ma tylko 0,20% Fe. Więc albo ekstra nawóz (siarczan żelaza lub siarczan żelazawy lub chelat do oprysków) albo Florovit na trawnik z mchem, który ma 4% Fe. Cena obu nawozów zbliżona.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Dominika200
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 mar 2019, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

Również długo biłam się z myślami jaki nawóz do trawnika stosować i ile razy nawozić. Postanowiłam posłuchać powiedzenia ''co za dużo to nie zdrowo'' i od 2 lat nawożę trawnik 3 razy w roku . Wczesną i późną wiosną stosuję nawóz regenerujący . Na przełomie marzec/kwiecień i czerwiec działa on regenerująco . Jeśli chodzi o jesień , postawiłam na troszkę lepszy nawóz z Barenbruga . Rewelacyjnie nawozi trawnik przed zimą , a do tego zabezpiecza rośliny przed wymarzaniem.
Rafal111
200p
200p
Posty: 395
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

spalona trawa po nawożeniu

Post »

Kolejny rok i coś mi nie wychodzi. Mam polifoskę 6 która ma mało azotu (stosowałem ją latem). Na wiosne trzeba dać więcej azotu więc zmieszałem z nawozem azotowym ( 1/3 azotu i 2/3 polifoski 6) Mając złe doświadczenia siewnik ustawiłem na prawie minimum. Dosłownie kulka nawozu lądowała co jakieś 10-15cm. Po tygodniu znowu mam kółka wypalonej trawy :(
Co robię źle?
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik - nawożenie, czym ,problemy itp.

Post »

W zasadzie to już odpowiedziałeś. Takiej mieszanki nawozu jak widać nie da się zastosować w praktyce aby nie wypalić trawnika.
Ta pojedyncza kulka nawozu azotowego (nie piszesz jakiego) zawiera jak widać za dużą dawkę dla pojedynczego korzenia trawy. Tam gdzie pada kulka - wypala. Trzeba albo stosować nawóz o mniejszej zawartości azotu w kilku dawkach albo mniejsze "kulki" nawozu :wink: Trzeba sobie uświadomić czym jest trawnik. Pojedyncze rośliny składające się na trawnik są mikroskopijne i tolerują równie mikroskopijne dawki nawozu. Dlatego do trawników są dedykowane nawozy.
Ja jako starter np. stosuję mocznik. To jest drobnokrystaliczny nawóz łatwo rozpuszczalny w wodzie a więc szybko przyswajalny. Ponieważ kryształki są drobne, więc zakładając, że wysiew będzie równomierny, nie ma nadmiernej koncentracji takiego nawozu w jednym miejscu czyli nie ma wypalania trawy. Oczywiście w teorii. Takim drobnokrystalicznym też można "sypnąć" w jedno miejsce i jest "pozamiatane".
Dwa razy udało mi się miejscowo wypalić trawnik i teraz zawsze stosuję dzielenie dawek na 2 mniejsze. Szansa wypalenia spada w zasadzie do zera.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
radekcezar
100p
100p
Posty: 125
Od: 28 mar 2014, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Leżajska

Jaki nawóz na trawnik.

Post »

Witam
Jaki będzie najlepszy nawóz na trawnik na piaszczystej ziemi. Głównie chodzi by trawę trochę wzmocnić. Powierzchnia trawnika ok 4000 m2, więc nie ma mowy o kupnie jakiegoś specjalnego nawozu pod trawę, bo ceny z kosmosu, raczej jakiś rolniczy. Żeby ten trawnik wyglądał jak Pan Bóg przykazał., to działka musiała by leżeć w bezpośrednim sąsiedztwie jakieś rzeki i pompować niewyobrażalne ilości wody. Teraz mamy deszczową pogodę, to by coś sypną.
Z info. z góry dzięki

Pozdrawiam
Radek
Jak ktoś trafi szóstkę w Totka, to niech mi kupi Hondę CBF 1000, lub w ostateczności CBF 600 S :)
Ten sprzęt śni mi się po nocach.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Jaki nawóz na trawnik.

Post »

Jaki limit ceny za worek 25kg?
Florovit za drogi?
To może "nawóz do trawników Ogród 2001" Siarkopolu Tarnobrzeg. 53zł za worek 25kg.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”