Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

yanina_19 pisze: Korzenie powietrzne i owszem - światło, powietrze itp itd. ale te 'doniczkowe'? Raczej to kanon dla naszej wygody, moje akurat rzadko wypuszczają powietrzne..może nie potrzebują?


Gwoli ścisłości dostęp w naturze do światła dotyczy obu rodzajów korzeni, powietrznych i właściwych.

"Doniczkowe" falenopsisy to przecież hybrydy tych botanicznych skrzyżowanych ileś razy ze sobą, ale zachowały cechy pierwotne. To dalej będzie przecież falenopsis.


Wracając do wielkości otworów, ma to istotne znaczenie gdyż w naturze korzenie mają zapewnioną również bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Uprawiając w podłożu trzeba zapewnić ją jak najlepszą - dlatego dedykowane doniczki mają duże otwory odpływowe.

Ogólnie, zapewnienie właściwych warunków uprawy to nie dla naszej wygody, ale jak najlepszego rozwoju rośliny. Logicznym jest, że w przypadku uprawy roślin jest zapewnienie warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych albo na ile się da.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Się czepiasz mojego kwiatka..Ja moje uprawiam jak w ogrodzie botanicznym National Orchid Garden Singapore :wink: zrób sobie wirtualną wycieczkę, to i od razu nabierzesz dystansu :) https://www.youtube.com/watch?v=qH1XmBUWsUc (np 11:44)
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Czarno widzę te trzy storczyki w jednej doniczce. Chyba że w doniczce jest całe multum zdrowych korzeni, no to może się udać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Spotkaliście się z takim keiki? :wink:
Obrazek

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Śmieszny, taki trochę obojnak :) - trochę pędu wegetawnego, trochę kwiatowego...hormonalnie, powiedziałabym, nieustabilizowany. Trochę zdjęć w gogle jest, głównie po traktowaniu hormonami takie niespodzianki.

Chociaż tu autor przyznaje sie do efektu tylko na skutek temperatury :roll:
http://www.denafrikanskefarmen.com/orch ... rousel-162
Skąd te obrzydliwe muchy??

A tu np ciekawe opinie :wink: https://www.reddit.com/r/orchids/commen ... ter_of_my/
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Keiki i jego krótki żywot.... Nie zdążyło pożyć a już ze stożka wzrostu pęd...żywot krótki, ale z przytupem
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Na pierwszym zdjęciu , nad uciętym pędem, to pędzik czy korzeń? Bo może bliźniak będzie zdrowy?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Korzeń.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Szkoda..ja bym pozwoliła mu spokojnie rosnąć, może wytworzy pęd kwiatowy. Wtedy warto potraktować keiki standardowo, po posadzeniu najczęściej pojawiają się basal keiki, ale różnie to bywa, czego doświadczyli właściciele takich mutantów viewtopic.php?p=621889#p621889

Zależy Ci na rozmnożeniu?
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

A moim chyba dobrze pod folią, może jeszcze potrzymam z tydzień..zobaczę. Na razie stoją na parapecie. Rożnica jest duża, zmarszczki zginęły, liście i korzenie rosną dość szybko. Pierwsze zdjęcie sprzed dwóch tygodni, pozostałe z dzisiaj
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Pytanie, jakoś wietrzysz czyli codziennie uchylasz na trochę folię, żeby uniknąć ryzyka pojawienia się pleśni?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Przeważnie otwierałam co 3 dni, raz tylko zostawiłam na 4, bo wyjechałam, po otworzeniu jechało lekką stęchlizną, jak to w worku.
To wysoka folia, miska ma z 15 cm głębokości, doniczka stoi na wyciętym 2cm dnie doniczki produkcyjnym, liście nie dotykają folii.
Obrazek
Otwierałam głównie po to, żeby przewietrzyć i sprawdzić korzeń na wierzchu, bo bałam się że on może pokryć się pleśnią. Kora nie, bo była odkażona. Prędzej by zapleśniał patyk storczykowy, gdybym nie miała plastikowego.
Edit
Temperatura w pomieszczeniu na pewno nie przekroczyła 23/24 C, gdyby było cieplej chyba bym częściej otwierała. Folia nigdy nie miała wewnątrz rosy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Zakwitło mi to keiki, kształt kwiatu lekko zmutowany. :wink:
Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”