Poplon i przedplon pod warzywniak

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1011
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: poplon po oborniku

Post »

Też siałem w tym tygodniu, po czterech dniach już wykiełkował. Facelia i gorczyca.
aniap56
200p
200p
Posty: 406
Od: 6 cze 2014, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puławy x Lublin

Re: poplon po oborniku

Post »

Śmiało siej, urośnie. Najlepiej facelie bo ostatnio wyczytałam że gorczyca zawiera związki trujące.
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 329
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: poplon po oborniku

Post »

Siej żyto. Ozime, więc nie boi się mrozu, rośnie w zimnie i przekopać można, gdy tylko ziemia odmarznie, a i masy zielonej daje sporo działając fitosanitarnie. Jest jednoliścienne, więc możesz uprawiać po nim wszystkie warzywa. Jak posiejesz teraz, to urośnie pierzyna do końca października najmarniej do kolan. Przekopać najpóźniej przed kłoszeniem.
Awatar użytkownika
wotik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 7 maja 2019, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Vloscovia

Re: poplon po oborniku

Post »

konkord pisze:Mam pytanie. Czy można posiać poplon po oborniku. Jest 9 - ty wrzesień. Czy to nie za późno, i czy w ogóle powinno się po oborniku?
Kiedy ten obornik stosowałeś? Teraz na jesień? Jeśli teraz, to ja bym sobie darował poplon na nim jeszcze, bo można "przedobrzyć"... Co chcesz na tym uprawiać?
Karczownik pisze:Siej żyto. Ozime, więc nie boi się mrozu, rośnie w zimnie i przekopać można, gdy tylko ziemia odmarznie, a i masy zielonej daje sporo działając fitosanitarnie. Jest jednoliścienne, więc możesz uprawiać po nim wszystkie warzywa. Jak posiejesz teraz, to urośnie pierzyna do końca października najmarniej do kolan. Przekopać najpóźniej przed kłoszeniem.
Nie za bardzo widzę sens siania żyta jako poplonu. Zielonej masy ma relatywnie mało, nie wiąże i nie odkłada w korzeniach żadnego składnika... Piszesz, że urośnie "pierzyna" do kolan do końca października... Widziałeś kiedyś jak "wysokie" jest żyto na wiosnę? Do kostek sięga...
pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 329
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: poplon po oborniku

Post »

Sięga do kostek, bo jest siane w październiku chłopaku na zbiór ziaren, ale jak to zrobisz teraz, to się zdziwisz ile masy daje i jak wzbogaca glebę. Praktykuj. Sprawdź.

Ja sieję żyto na poplon nawet dwa razy na jednym stanowisku jako poplon, przekopując przed zimą dwa razy od końca sierpnia do pocz. listopada. Taka sytuacja. W podlaskiem, a nie na Gwadelupie :)
Pozdrawiam.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poplon pod warzywniak

Post »

Żyto zadarnia i podobnie jak gorczyca działa sanitarnie.
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 329
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Poplon pod warzywniak

Post »

Gorczyca jest super, ale nie powinna być przedplonem dla kapustnych (mizuna, rukola,kapusty, kalafiory) ze względu na choroby i szkodniki, które z nimi współdzieli.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poplon pod warzywniak

Post »

Ja stosuję gorczycę jako jedną z roślin przed/po plonowych. Kapustne i tak sadzę, ale że gorczyca nie jest jedyną rośliną poplonową to się specjalnie nie martwię.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1919
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Poplon pod warzywniak

Post »

Ja od lat sieję żyto ozime. Trzeba tylko wyczuć kiedy je wysiać, żeby przed zimą zbytnio nie wyrosło, bo do kwietnia to byłby już łan po kolana. Ono rośnie pod śniegiem. Przed przykopaniem przeciągam po nim deskę żeby się równo położyło i wykładam kompost. Kopanie to już sama przyjemność.
marunia
100p
100p
Posty: 134
Od: 4 cze 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poplon pod warzywniak

Post »

To znaczy kiedy? Ja dwa tygodnie temu posiałem gorczycę i po gorczycy zamierzałem posiać żyto, czyli na początku października. Czy to nie będzie w takim razie za wcześnie? Robię tak dlatego, żeby zwiększyć ilość biomasy, bo ziemia to sam piach a przez te upały i suszę w czasie lata to i kompostu mało.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Poplon pod warzywniak

Post »

Wg. mnie nawet za późno. Wrzesień to optymalny termin na sianie żyta , najlepiej z wyką ozimą. Wiosną jak będzie za wysokie to wystarczy przejechać kosiarką bez kosza.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1919
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Poplon pod warzywniak

Post »

W ubiegłym roku siałam w drugiej połowie pażdziernika. Zdążyło wykiełkować i w fazie jeszcze nie zielonej zastała je zima. Jaka była , pamiętamy. W kwietniu przykopywałam takie w sam raz pod łopatę, a korzenie były pięknie rozrośnięte. Wszystko zależy od tego kiedy nadejdzie zima, co będzie pierwsze:mrozy czy śnieg, jak długo będą te fazy trwały. Pamiętam taki przypadek, że duży śnieg utrzymywał się przez całą zimę. Żyto miało dużo masy zielonej i wszystko wyprzało pod śnieżną kołderką. Zagon był zupełnie łysy.Dlatego działkowicz musi wyczuć to optimum dla wysiewu. Rolnik ma inny termin i działkowicz inny.
marunia
100p
100p
Posty: 134
Od: 4 cze 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poplon pod warzywniak

Post »

No cóż jaka bedzie zima nie zgadniemy, wiec nie będę niczego zmieniał, gorczyca rośnie do końca września później zostanie lekko przekopana i posadzę żyto. Jakby nie wyszło i tak bedzie lepiej niż brak poplonu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”