Kolory usychania iglaków cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Kratek, tymi żółknącymi igłami bym się bardzo nie przejmował. Sosny zrzucają starsze igły zwłaszcza przy przesadzaniu i ta właśnie to robi.
Bardziej zastanawia mnie jej blade zielono-żółte wybarwienie. Odmiana Mops ma ciemno zielone, wręcz niebieskawe wybarwienie.
Rośnie u Ciebie w warunkach, które niekoniecznie jej odpowiadają. Sosny lubią przepuszczalne gleby. Ani glina ani "czarnoziem" nie są przepuszczalne. Zalegająca woda może powodować choroby korzeni. Przenawożenie? A czy nawoziłeś po posadzeniu? Tak się nie robi. W pierwszym sezonie po posadzeniu dajemy roślinie "wolne" - nie nawozimy w ogóle. Ma czas na to aby się spokojnie ukorzenić. Ja bym sosny w ogóle nie nawoził, a jeśli już, to minimalnymi dawkami. Wolniej rośnie ale ma wtedy ładniejszy, bardziej ciasny pokrój. Sosna ma korzeń palowy. Wbija się bardzo głęboko w grunt i pobiera stamtąd wodę oraz składniki pokarmowe. Jeśli w wodach gruntowych są takie składniki (np. zmyte z trawnika albo z innych ogrodów) to ta sosna się nimi pożywi.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Flash
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 sie 2018, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Obumieranie iglaka

Post »

Pomocy ! Mój 20-letni iglak ( nie jestem pewna czy jest to jodła, czy świerk ) jest w opłakanym stanie. Nagle zaczął usychać, tracić igły, jest mocno przerzedzony. Czy da się go uratować? Co mogło doprowadzić do takiego stanu? Będę wdzięczna za wszelkie porady.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
PATRYK
100p
100p
Posty: 120
Od: 6 lut 2019, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Obumieranie iglaka

Post »

Zdjęcia są kiepskie. Zrób nowe, lepszej jakości. Zrób też zbliżenia porażonych pędów
solejuk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 paź 2019, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Mam świerki pospolite (picea abies) 4-5 letnie. Kilka z nich w ostatnim czasie zmieniło barwę na jasnozielony. Poniżej wstawiam zdjęcie:

Obrazek

W otoczeniu tego świerka rośnie kilkaset innych i z nimi nie ma problemu.
Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.
Alex78
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 cze 2020, o 02:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Dzień dobry,
dziś zauważyłam, że coś się dzieje ze świerkiem - prawie cały zbrązowiał i drugiego obok chyba też coś zaczyna delikatnie brać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tutaj drugi, który stoi tuż obok:

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co to jest i co z tym zrobić?
Alex78
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 cze 2020, o 02:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Dzień dobry,
czy ktoś pomoże w sprawie mojego świerka? Wygląda na coraz bardziej uschniętego. Szukałam co to może być i być może była na nim mszyca świerkowa, która tak go załatwiła, o czym świadczyć by mogły widoczne larwy biedronki azjatyckiej, które się mszycami żywią. Kolega ma teorię o mikroretencji wody i że on usycha po prostu, bo drugi świerk obok mu wodę podbiera
pozdrawiam
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Mszyca świerkowa inaczej wygląda, żeruje na starszych igłach, a świeże przyrosty pozostają nietknięte.Wygląda to na kornika, nic z tym nie zrobisz, czym prędzej wyciąć.Zmiana klimatu nie odpowiada świerkom, poczytaj https://tech.wp.pl/zmiana-klimatu-milio ... 667991681a
Alex78
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 cze 2020, o 02:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

selli7 pisze:Mszyca świerkowa inaczej wygląda, żeruje na starszych igłach, a świeże przyrosty pozostają nietknięte.Wygląda to na kornika, nic z tym nie zrobisz, czym prędzej wyciąć.Zmiana klimatu nie odpowiada świerkom, poczytaj https://tech.wp.pl/zmiana-klimatu-milio ... 667991681a
Dziękuję bardzo za odpowiedź, chociaż spodziewałam się, że da się coś z tym jednak zrobić i go uratować. Poczytałam i kornik faktycznie jest problemem dla świerków. Obejrzę jeszcze dokładnie drzewo, żeby się upewnić.
Alex78
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 cze 2020, o 02:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Alex78 pisze:
selli7 pisze:Mszyca świerkowa inaczej wygląda, żeruje na starszych igłach, a świeże przyrosty pozostają nietknięte.Wygląda to na kornika, nic z tym nie zrobisz, czym prędzej wyciąć.Zmiana klimatu nie odpowiada świerkom, poczytaj https://tech.wp.pl/zmiana-klimatu-milio ... 667991681a
Dziękuję bardzo za odpowiedź, chociaż spodziewałam się, że da się coś z tym jednak zrobić i go uratować. Poczytałam i kornik faktycznie jest problemem dla świerków. Obejrzę jeszcze dokładnie drzewo, żeby się upewnić.
Zauważyłam jeszcze galasy na tych drzewach.
Tutaj widać je na pożółkłej gałęzi tego drugiego świerku, który jest jeszcze prawie cały zielony

Obrazek

Chociaż na tym usychającym raczej nie w takiej ilości, żeby go tak powaliły.
Co do korników to próbuję znaleźć jakieś ślady ich żerowania, ale na razie nic nie zauważyłam.

Obrazek

Podlałam oba drzewa nawozem, może to je trochę wzmocni i mam pytanie, jeśli to faktycznie korniki, czy nie ma jakiegoś sposobu, oprysk czy coś, żeby je wytępić? Widziałam pułapki feromonowe w sprzedaży, ale kolega mówi, ze nie wyciągnę tak korników z drzewa, a ściągnę do niej inne z promienia kilometra.

Na ten moment świerk wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
agrest_bobo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 lip 2020, o 09:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Witajcie. Zauważyłem na moich tujach takie objawy. Czy to zamieranie pędów?
Obrazek
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Witam

Na świerku pospolitym nidiformis zauważyłem przebarwiające się igły na kolor żółty w sposób nieregularny, pasiasty (inny w porównaniu z przebarwieniami igieł przestawionymi na forum) Co jest przyczyną ?

Obrazek


Obrazek
fqqs
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 paź 2020, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Tuja intensywnie żółcieje od środka

Post »

Jakieś dwa tygodnie temu kilkunastoletnia tuja zaczęła mi intensywnie żółknąć od środka. Ma ktoś pomysł co to może być? Nie widzę żadnych szkodników.




Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuja intensywnie żółcieje od środka

Post »

Normalny proces u nastoletnich krzewów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”