Identyfikacja sosny

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
zozzol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 sie 2019, o 07:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Identyfikacja sosny

Post »

Witam,
1. Kupiłem w kwietniu 2018 takie drzewko jak na zdjeciu. Mialo 60-70 cm, dzis ma 100cm. Chciałem dokupic taka samą, ale w sklepie gdzie kupowalem Pani nie wiedziala co to za drzewo i nie miala nic podobnego. Prosze o pomoc. Najezdzilem sie juz troche po sklepach i sosna thunberga odmiana thunderhead jest dosyc podobna, ale ma zółtą korę. wiec to nie to. Sosna czarna zwykła jako mała sadzonka nie jest az tak gesta. Dodam, że igly sa ostro zakonczone, sa ciemnozielone i sztywne. Podejrzewam, że moze to byc odmiana sosny czarnej albo sosny thunberga. Kora szarawa. Ktos wie ? Ktos pomoże ?
2. Jak ja kupilem to przez kilka godzin trzymalem ja w upale w aucie i ją zaparzyłem - pewnie daltego srodkowe galezie stracily igly i sie nie rozrastaja, myslicie, że to z czasem ruszy ? Bo w sumie kiepsko to wyglada

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Identyfikacja sosny

Post »

Może to być sosna czarna Pyramidalis.W młodości ma taki pokrój kolumnowy.
Goryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 691
Od: 20 gru 2013, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Identyfikacja sosny

Post »

Według mnie to Sosna bośniacka Pinus leucodermis. Kora, igły, ich układ wszystko się zgadza. Ale jaka odmiana ??? Super roślina, chyba jedna z ładniejszych zielonych sosen.
Pozdrawiam Jacek
zozzol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 sie 2019, o 07:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja sosny

Post »

To rzeczywiscie moze byc jakas odmiana sosny bosniackiej, przyjrzalem sie zdjeciom w internecie i na czesci z nich sama koncowka(do 2-3mm) niektorych igiel w malych sadzonkach byla zółta i u mnie było pamietam to samo, z czasem cala igła była zielona. Bylem w ok 6-7 szkólkach na terenie i okolicach Wrocławia i faktycznie nigdzie jej nie mieli. Nie chce w internecie kupowac, bo nie wiadomo co to przyjdzie. Pod koniec wrzesnia maja byc dostawy sadzonek do szkółek, pojezdze i napisze wtedy czy to było to. Ten egzemplarz, który ja trafilem jest wyjatkowo ladny.

Btw. ktoś widział taka 10 letnia sosne bosniacka(gesta jak jest mala i podobno robi sie rzadsza z wiekiem) i sosne czarna(rzadka jak jest mala i podobno sie zageszcza z wiekiem) ? W wygladzie one sie duzo roznia ? Bo chyba obie sa geste i zielone ? Wycztyałem, że sosna czarna przyrasta srednio 20-25 cm rocznie podczas gdy bosniacka 10-15, wiec korci mnie teraz ta sosna czarna odmiana np caprice.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikacja sosny

Post »

Nie jest to Compact Gem bo tamta jest szersza u podstawy. Mam taką 10-letnią i ma ok. 160 cm wysokości. Te 10-15 cm rocznie by się zgadzało z tym, że bliżej 10 cm :wink:
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
zozzol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 sie 2019, o 07:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja sosny

Post »

a moglbym prosic o foto tej Twojej ?
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikacja sosny

Post »

Gdy była małą sosenką

Obrazek
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Identyfikacja sosny

Post »

Czy to jest sosna i jakiej odmiany? Wysiała się sama na działce.

Obrazek Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikacja sosny

Post »

Wygląda na sosnę zwyczajną (pospolitą) czyli Pinus sylvestris. Jeśli w pobliżu masz lasy sosnowe to najprawdopodobniej przywiało ją stamtąd :)
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Identyfikacja sosny

Post »

Dziękuję. ;:108
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”